Racquetball Tournament 4/17/2009 - 4/19/2009
2009 FL REGIONAL CHAMPIONSHIPS
Richey Racquet Club - PORT RICHEY, FL


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:kimberly_roy@hotmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

FL Racquetball Events

Florida Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

J12

Junior Singles

12 and Under

4

Round Robin

Connor Feagle

Evan Wargo

Charles Weck

Ryan Shaw

Junior Singles

16-/18-

3

Round Robin

Michael White Jr.

John Davies Jr

Andrew Middleton

Junior Singles

8 and Under multibounce

3

Round Robin

Graciana Wargo

Timmy Hansen

Johanna Powell

Junior Singles

8-/10-

3

Round Robin

Evan Wargo

Ryan Shaw

Graciana Wargo

Men's Age Singles

24- A

3

Round Robin

Zachary Heng

Bradley Knudsen

Lincoln Andres-beck

Men's Age Singles

24B/35B/45B

4

Round Robin

Paul Prewitt

Richard Simonelli

Tom Frank

Cameron Mcgeoch

Men's Age Singles

24C/25C/30C

6

Pool Play

Ernesto Diaz

Juan Contreras

Men's Age Singles

25+/30+/35+

8

Single Elimination

Aaron Metcalf

Jose Roldan

Nelson Olayo

Steve Eichenberger

Troy Moore

George Dewiliby

Jamie Walsh

Ben Simons

Men's Age Singles

35A/40A

3

Round Robin

Scott Michetti

James Russell

Gene Rebeor

Men's Age Singles

35C/45C/60C

6

Pool Play

Ernesto Diaz

Michael Pitcher

Men's Age Singles

40+

5

Round Robin

Leonard Knudsen

Scott Michetti

Julio Junki

Eric Foley

Paul Newport

Men's Age Singles

45+ A

3

Round Robin

Mark Hillman

Evans Dasque

David Bieniecki

Men's Age Singles

45+/50+

4

Round Robin

John Scargle Jr

Ricardo Kramer Sr.

Leonard Knudsen

Burgess Raby

Men's Age Singles

50+ A

4

Round Robin

Kenneth Hooley

Mark Hillman

Robert Arroyo

Eric Foecking

Men's Age Singles

55+

5

Round Robin

Blain Lyall

Donald Prater

Roger Oconnor

Tyrone Tony White

Vincent Biondi

Men's Age Singles

55+ A

3

Round Robin

Tyrone Tony White

Kenneth Hooley

Keith Kirby

Men's Age Singles

60+/65+

6

Pool Play

Harold O'neil

Bruce Miller

Men's Age Singles

70+/75+

4

Round Robin

Gordon Kelly

Tom Udvari

Frank Trask

Frank Fekete

Men's Doubles

A/B

7

Pool Play

John Davies Jr / Terry Elliott

James Russell / Zachary Heng

MCD

Men's Doubles

C

8

Round Robin

James Adair / Michael Pitcher

Cameron Mcgeoch / Maxwell Miller

Bruce Miller / Daniel Bray

Dale Joiner / Juan Contreras

MA

Men's Singles

A

8

Single Elimination

George Dewiliby

Bradley Knudsen

Gordon Kelly

James Russell

John Welsh

Jamie Walsh

Scott Michetti

Lincoln Andres-beck

MBP

Men's Singles

B

7

Pool Play

Zachary Heng

Gene Rebeor

MCP

Men's Singles

C

12

Pool Play

John Davies Jr

Andrew Middleton

Richard Simonelli

Robert Kozlowski

MD

Men's Singles

D

4

Round Robin

Ernesto Diaz

Maxwell Miller

Michael White Sr.

Evan Wargo

Men's Singles

Open/Elite

12

Pool Play

Joe Delfino

Tim Hansen

Aaron Metcalf

Steve Eichenberger

Mixed Doubles

A

12

Pool Play

James Russell / Karen Marlowe

Judy Arnold / Tom Frank

Mixed Doubles

B

8

Round Robin

Christine Sullivan / John Davies Jr

Lan Huynh / Zachary Heng

Engracia Powell / Richard Simonelli

Joe Accaria / P.j. Sams

P/C

Parent / Child Doubles

All Skills

4

Single Elimination

Michael White Jr. / Michael White Sr.

Bob Weck / Charles Weck

Women's Age Singles

30B/45B/24C

3

Round Robin

Lois Barinas

Christina Beatty

Vanessa Smith

Women's Age Singles

35A/45A

3

Round Robin

Karen Mickel

Karen Marlowe

Laurie Welsh

Women's Age Singles

40+/45+

3

Round Robin

Janet Tyler

Melody Butler

Kelly Van Zant

Women's Age Singles

55+

3

Round Robin

Brenda Loube

Renee Fish

Judy Arnold

WBD

Women's Doubles

B

6

Round Robin

Engracia Powell / Lan Huynh

Magella Kirby / Lois Barinas

P.j. Sams / Vanessa Smith

Women's Doubles

Open/A

3

Round Robin

Melody Butler / Renee Fish

Karen Marlowe / Kelly Van Zant

Judy Arnold / Laurie Welsh

WAP

Women's Singles

A

6

Pool Play

Brenda Loube

Kelly Van Zant

Women's Singles

B/C

5

Round Robin

Lois Barinas

Lan Huynh

P.j. Sams

Vanessa Smith

Christina Beatty

WOE

Women's Singles

Open/ Elite

3

Round Robin

Janet Tyler

Melody Butler

Karen Mickel

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions