2010 WILSON TOUR FOR HOPE - CINCINNATI

Racquetball Tournament 1/29/2010 - 1/31/2010
2010 WILSON TOUR FOR HOPE - CINCINNATI
Courthouse Fitness Center - CINCINNATI, OH


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:amkulback@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OH Racquetball Events

Ohio Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

JRS

Junior Singles

Junior Singles

5

Round Robin

Derek Lynn

Sean Henry

Tate Renner

Regis Pearson

Eric Lotts

Men's Age Singles

35+

9

Single Elimination

Steve Lerner

Michael Mack

Matthew Fontana

Matthew Fontana

Mark Vosskuehler

Sam Wildofsky

Phil Marzano

Cliff Wadas

Men's Age Singles

35+A/B

6

Pool Play

Tony Berkemeier

Chris Roblin

Men's Age Singles

50+

4

Round Robin

Steve Lerner

Bruce Lillis

Scott Sellers

Bob Kruger

Men's Age Singles

50+ A/B

7

Single Elimination

Jeffrey Kenny

Jeffrey Reece

Dan Marmer

James Griffith

Tom Schaber

Dennis Nichols

David Shelton

M1D

Men's Collegiate Doubles

#1

6

Round Robin

Deli Stinnett / James George

Joe Schab / Jared Stephens

Travis Wright / Ethan Wygant

M1B

Men's Collegiate Singles

#1 Blue

4

Olympic Format

Ethan Wygant

Nick Czapla

Greg Mason

Logan Kolde

M1C

Men's Collegiate Singles

#1 Classic Plate

4

Single Elimination



M1G

Men's Collegiate Singles

#1 Gold

15

Olympic Format

Deli Stinnett

Rudolph Rodriguez

Travis Wright

Travis Wright

Nick Czapla

Ethan Wygant

Logan Kolde

M1R

Men's Collegiate Singles

#1 Red

7

Olympic Format

Tom Stoughton

Joe Schab

Jesus Uriostegui

Jesus Uriostegui

Sean Holley

M1W

Men's Collegiate Singles

#1 White

4

Olympic Format

Sean Holley


Men's Doubles

35+

12

Pool Play

John Albrecht / Troy Schneider

Michael Mack / James Zimmerer

MAD

Men's Doubles

A

34

Single Elimination

Jeffrey Marmer / Brian Pope

John Albrecht / Troy Schneider

Joe Lilly / James Zimmerer

Joe Lilly / James Zimmerer

Jeff Ensman / Jeffrey Kenny

Jeff Giordano / Tim Hays

Bob Kruger / Chris Roblin

Erik Becker / Sean Copenhaver

MBD

Men's Doubles

B

14

Single Elimination

Eric Adams / Keith Metzker

Karen Evans / Daniel Borden

Darren Eyre / Andy Wolff

Jim Danehy / Jon Souder

Jeff Craft / James Griffith

Dan Marmer / Dennis Nichols

Daniel Gupta / Dave Rearick

Men's Doubles

Pro / Open

14

Single Elimination

Mike Dennison / Chris Wachtel

Andrew Price / Brad Schopieray

Rom Dresbach / Fabrizio Mora

Michael Lint / Bruce Lillis

Jonathan Doyle / Jordan Powers

Brandon Shoemaker / Vicente Uriostegui Jr

Jim Bronson / Gordon Henry

MA

Men's Singles

A

21

Single Elimination

Ben Glassman

Thomas Fischietto

Jesse Branham

Jesse Branham

Scott Sellers

Zachery Rutledge

Zachary Wildofsky

Eric Adams

MB

Men's Singles

B

25

Single Elimination

Jeff Craft

Darren Eyre

Keith Metzker

Rudolph Rodriguez

Marty Tuck

Jeffrey Reece

Eric Abroms

Chris Roblin

MC

Men's Singles

C

18

Single Elimination

Darren Macmillan

Jim Maxwell Jr.

Logan Kolde

Nick Czapla

Eric Sabelhaus

Tom Stoughton

Sean Henry

Dave Rearick

MN

Men's Singles

Novice

3

Round Robin

Regis Pearson

Jared Stephens

Sean Holley

Men's Singles

Pro / Open

19

Single Elimination

Brian Simpson

Jonathan Doyle

Chris Wachtel

Andrew Price

Chad Mcguffey

Matthew Fontana

Brad Schopieray

Mixed Doubles

35+

6

Round Robin

Alice Moeckel / Andrew Kulback

Gerri Stoffregen / Herb Waldleitner

Burtle Zimmerer / Michael Mack

Mixed Doubles

A

12

Pool Play

Samantha Hatcher / James Zimmerer

Burtle Zimmerer / Sam Wildofsky

Mixed Doubles

Pro / Open

14

Single Elimination

Rhonda Rajsich / Chris Wachtel

Sharon Jackson / Jonathan Doyle

Elaine Albrecht / Mike Dennison

Elaine Albrecht / Mike Dennison

Sheryl Lotts / Fabrizio Mora

Lily Berry / Jim Bronson

Tracy Hawthorne / Chad Mcguffey

Women's Doubles

A / B

6

Round Robin

Yvonne Geglein / Shonna Rice

Kim Berryman / Brenda Musgrave

Cookie Wachtel / Burtle Zimmerer

Women's Doubles

Pro / Open

12

Single Elimination

Elaine Albrecht / Kerri Wachtel

Adrienne Fisher / Rhonda Rajsich

Sheryl Lotts / Holly Hettesheimer

Lily Berry / Sharon Jackson

Alice Moeckel / Gerri Stoffregen

Samantha Hatcher / Tracy Hawthorne

WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Kelly Gremley

Patti Baldrick

Shonna Rice

Yvonne Geglein

WBC

Women's Singles

B / C

4

Round Robin

Kelly Gremley

Brenda Musgrave

Patti Baldrick

Kim Berryman

Women's Singles

Pro / Open

10

Single Elimination

Rhonda Rajsich

Cheryl Gudinas

Sharon Jackson

Adrienne Fisher

Sheryl Lotts

Lily Berry

Elaine Albrecht

Holly Hettesheimer

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Wilson Racquetball
Racquetball Tournament
Pro Penn HD
Racquetball Tournament
Ektelon
Racquetball Tournament
Courthouse Fitness Center
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions