Racquetball Tournament 1/15/2010 - 1/17/2010
2010 MN Hall of Fame Tournament
Central Courts - Columbia Heights, MN


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

JB

Junior Singles

B

5

Round Robin

Keaton Lausch

Jacob Pederson

Nate Manning

Molly Manning

Cora Schumacher

Men's Age Singles

35+

6

Single Elimination

Michael Dittrich

Matthew Brenny

Tony Aulwes

Pete Mcnellis

Stacey Holland

John Zuehlke

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination

John Zuehlke

Tony Aulwes

Pete Mcnellis

Stacey Holland

Men's Age Singles

50+

13

Single Elimination

Don Checots

Tim Lavoi

Ben Roy

Greg Hayenga

Greg Fox

Robert Born

David Voigt

Greg Cummings

Men's Age Singles

50+ B

9

Single Elimination

Jeff Diiro

Dave Akin

J. Hancuch

Steve Kelley

Floyd Meyer

Roger Douvier

Kristopher Anderson

Gene Berner

Men's Age Singles

50+ B Consolation

5

Single Elimination

Kristopher Anderson

Floyd Meyer

Gene Berner

Dave Wolter

Roger Douvier

Men's Age Singles

50+ Consolation

8

Single Elimination

David Voigt

Robert Born

Greg Cummings

Kevin Dahlberg

Max Tite

David Nelson

David Zabinski

Scott Stevens

Men's Doubles

40+

16

Single Elimination

Bruce Charno / James Feeks

Greg Hayenga / Michael Dittrich

Jerome Wilson / Lawrence Eastman

Matthew Brenny / Scott Stevens

David Voigt / Tim Lavoi

Ken Grist / William Bredenbeck

Pete Mcnellis / John Zuehlke

Douglas Hebert / Dan Barrett

Men's Doubles

40+ Consolation

4

Single Elimination

Douglas Hebert / Dan Barrett

Ken Grist / William Bredenbeck

Pete Mcnellis / John Zuehlke

David Voigt / Tim Lavoi

MAD

Men's Doubles

A

30

Single Elimination

Sam Bredenbeck / Steven Koshiol

Douglas Hebert / Dan Barrett

Kevin Gross / Tanner Gross

Don Checots / Robert Born

Tommy Troutman / Lamon Marchbanks

Bill Eiden / John Turner

Greg Cummings / Jeffrey Klawiter

Justus Benson / Jordan Barth

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Ron Berquist / Doug Florine

Justus Benson / Jordan Barth

Matt Hoffman / Stephen Hoffman

Connor Lausch / Mitch Thorsen

Jonn Olson / Kevin Dahlberg

Jim Pflipsen / Meadow Barth

Bill Halvorson / Prentiss Foster

Alan Hunter / Gene Berner

MBD

Men's Doubles

B

22

Single Elimination

Eugene Wipf / J. Hancuch

Joseph Hoffman / Matt Hoffman

Keely Gross / Tanner Gross

Andy Rowe / Gib Rowe

Amos Rosenbloom / Ted Steen

Roger Douvier / Bill Halvorson

Jason Korbol / Penny Hietala

Jim Pflipsen / Floyd Meyer

Men's Doubles

B Consolation

7

Single Elimination

Ron Berquist / Doug Florine

Jim Pflipsen / Floyd Meyer

Roger Douvier / Bill Halvorson

Mike Williamson / Nick Johnson

Amos Rosenbloom / Ted Steen

Debra Manning / Andrew Manning

Jason Korbol / Penny Hietala

MOD

Men's Doubles

Open

16

Single Elimination

Jake Bredenbeck / Shawn Merrill

Justin Smith / Lee Meinerz

Lawrence Eastman / Bruce Charno

Steve Flaherty / Jeffrey Klawiter

Jade Hemiller / Kyle Richter

Andy Wiegand / David Tornell

Ryan Huderle / Curtis Huot

Michael Gage / Mike Edwards

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Andy Wiegand / David Tornell

Michael Gage / Mike Edwards

Ryan Huderle / Curtis Huot

Jade Hemiller / Kyle Richter

MA

Men's Singles

A

22

Single Elimination

Jordan Barth

Tony Aulwes

Sam Bredenbeck

Steven Koshiol

Elliot Snesrud

Lamon Marchbanks

Mitch Thorsen

Stacey Holland

cMA

Men's Singles

A Consolation

14

Single Elimination

Seth Richter

Michael Gage

Connor Lausch

Kyle Richter

Scott Pederson

Allen Klecker

Eric Barahona

Jonn Olson

MB

Men's Singles

B

16

Single Elimination

Matt Hoffman

Steve Kelley

Allen Klecker

Tj Beagan

Scott Pederson

Justus Benson

Eric Hart

Kristopher Anderson

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Andy Rowe

John Nelson

Joseph Hoffman

Andrew Manning

Penny Hietala

Mike Williamson

Keely Gross

Luke Thomas

MC

Men's Singles

C

4

Round Robin

Keaton Lausch

Nate Manning

Jacob Pederson

Bri Gray

MO

Men's Singles

Open

13

Single Elimination

Jake Bredenbeck

Shawn Merrill

Rob Carey

Jade Hemiller

Lee Meinerz

Andy Wiegand

Steve Foss

Jorge Suarez

cMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Steve Foss

Jorge Suarez

Andy Wiegand

Ryan Huderle

Tony Anderson

Curtis Huot

Jason Krantz

Steve Flaherty

Mixed Doubles

Open

8

Round Robin

James Feeks / Jill Trachsel

David Tornell / Page Kern

Justin Smith / Vallana Perrault

Rob Carey / Ann Eilbracht

WOD

Women's Doubles

Open

10

Round Robin

Jill Trachsel / Kerry Stellmach

Cheryl Jones / Therese Zadnik

Page Kern / Dana Wallace

Teri Chapple / Karen Bredenbeck

Michelle Perry / Teri Grist

WS

Women's Singles

Women's Singles

5

Round Robin

Cheryl Jones

Dana Wallace

Christine Amundson

Molly Manning

Bri Gray

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions