Racquetball Tournament 4/16/2010 - 4/18/2010
2010 FL REGIONAL QUALIFIERS
Richey Racquet Club - PORT RICHEY, FL


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:kimberly_roy@hotmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

FL Racquetball Events

Florida Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

J12

Junior Singles

12 and Under

4

Round Robin

Jordan Cooperrider

Connor Feagle

Ian Lopez

Evan Wargo

Junior Singles

16-/18-

3

Round Robin

John Davies Jr

Jordan Mcknight

Sean Cooperrider

Men's Age Singles

24-/25+/35+/40+

7

Single Elimination

Mark Davis

Nicholas Knudsen

Scott Rubin

Jason Bledsoe

Scott Michetti

Robert Hainey

Douglas Chase

Men's Age Singles

24C/25C/30C/40C

5

Round Robin

Ebad Zahir

Devesh Tiwary

Jose Jimenez

Tareque Liaquat

Connor Feagle

Men's Age Singles

25A/40A/45A/50A/55A

6

Pool Play

Eric Blomgren

Jamie Walsh

Men's Age Singles

25B/30B/40B/45B/50B

6

Pool Play

Rafael Lopez

Gary Wargo

Men's Age Singles

45+

8

Single Elimination

Paul Orszulak

Ricardo Kramer Sr.

Wayne Gonsalves

Rick Ferrin

Daryl Cooperrider

Leonard Mervin

Dana Levy

John Scargle Jr

Men's Age Singles

50+

4

Round Robin

Leonard Mervin

Peter Scondras Sr.

Russell Palazzo

Roger Oconnor

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Marc Burns

Bob Riley

Roger Oconnor

Donald Luehm

Men's Age Singles

60+

3

Round Robin

Donald Prater

Lance Denton

Joe Burton

Men's Age Singles

60+ C

3

Round Robin

Steven Naiman

William James

Philip Simon

Men's Age Singles

65+

4

Round Robin

Carl Robichaud

Lance Denton

Gary Morris

Gary Hurst

Men's Age Singles

70+/80+

5

Round Robin

Gordon Kelly

Frederick Murphy

Peter Crummey

William Greer

Garrett Foy

Men's Doubles

60+/65+

3

Round Robin

Lance Denton / Donald Prater

Frank Trask / John Ficker

Frederick Murphy / Gary Hurst

MAD

Men's Doubles

A

6

Round Robin

Eric Blomgren / John Davies Jr

Robert Hainey / Russell Palazzo

Robert Arroyo / Douglas Chase

Men's Doubles

B/C

2

Round Robin

Frank Youngman / Joel Jara

Ebad Zahir / Tareque Liaquat

MOD

Men's Doubles

Open

10

Round Robin

Jonathan Burns / Marc Burns

Julio Junki / Tim Hansen

Jason Bledsoe / Nicholas Knudsen

Jordan Mcknight / Paul Orszulak

Leonard Mervin / Scott Rubin

MA

Men's Singles

A

10

Single Elimination

Jamie Walsh

Shawn Fetridge

Scott Michetti

Blain Lyall

Randy Buffington

Gordon Kelly

Douglas Chase

Eric Blomgren

MB

Men's Singles

B

7

Single Elimination

John Davies Jr

Jordan Mcknight

Jared Daniels

Sean Cooperrider

Joel Jara

Frank Youngman

Rafael Lopez

BYE

MC

Men's Singles

C

3

Round Robin

Ebad Zahir

Devesh Tiwary

Tareque Liaquat

MD

Men's Singles

D

5

Round Robin

Jose Jimenez

Ian Lopez

William James

Evan Wargo

Philip Simon

MO

Men's Singles

Open

14

Single Elimination

Jonathan Burns

Tim Hansen

Joe Delfino

Jason Bledsoe

Julio Junki

Rick Ferrin

Scott Rubin

Ricardo Kramer Sr.

Mixed Doubles

35+ /45+/ 50+

4

Round Robin

Wayne Gonsalves / Kim Roy

Peter Scondras Sr. / Renee Fish

Karen Mickel / Russell Palazzo

Randy Buffington / Yvonne Buffington

Mixed Doubles

B/C

3

Round Robin

Jordan Cooperrider / Sean Cooperrider

James Adamek / Georgette Smith

Karen Crownover / William James

Mixed Doubles

Open/A

1

Single Elimination



P/C

Parent / Child Doubles

All Skills

8

Round Robin

Daryl Cooperrider / Jordan Cooperrider

Connor Feagle / Sonny Feagle

Ian Lopez / Rafael Lopez

Gary Wargo / Graciana Wargo

Women's Age Singles

30A/45A/50A/35B/50C

6

Pool Play

Sylvia Moy

Lilly Macintyre

Women's Age Singles

45+/50+

4

Round Robin

Melody Butler

Janet Tyler

Karen Mickel

Karen Simon

Women's Age Singles

55+

3

Round Robin

Jean Trimble

Karen Bouchard

Renee Fish

Women's Singles

A/B

6

Pool Play

Sylvia Moy

Kim Roy

Women's Singles

C/D

5

Round Robin

Jordan Cooperrider

Georgette Smith

Karen Crownover

Kathleen Wargo

Bobbie Woodruff

WOE

Women's Singles

Open/Elite

3

Round Robin

Janet Tyler

Melody Butler

Karen Mickel

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

ProPenn
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions