USHA National One-Wall Championships

Handball Tournament 8/4/2010 - 8/8/2010
USHA National One-Wall Championships
Coney Island West 5th St. & Surf Ave.  - Brooklyn, NY USA


 

HANDBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:handball@ushandball.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Doubles

40+

6

Round Robin

Pete Pellegrini / Paul Lonergan

Dan Zimet / David Sheldon

Tony Roberts / Al Torres

Men's Doubles

50+

18

Single Elimination

Armando Duchesne / Rene Caraballo

Joe Agosto / Michael Grabowski

Aaron Rodriguez / Michael Lipman

Michael Angley / Dan Vera

Patrick Reddy / Ray Clark

Peter Stefano / Ron Pescatore

Mark Murphy / Steve Rosenberg

Richard Kocher / Randy Richman

Men's Doubles

65+

8

Single Elimination

Steven Kraft / Sal Cataudella

Graham Palmore / Dan Flickstein

Ron Eaton / Dennis Uffer

Charlie Girkin / Ed O' Connell

Men's Doubles

70+

8

Single Elimination

Anthony D' Auria / Carmine Bellissimo

Tom Vitale / Michael Driscoll

Alan Green / Bernie Convery

Karl Diamond / Max Forcht

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Ariel Garcia / Christopher Miranda

John Loubriel / David Cao

Eric Brandman / Jason Tam

Matthew Chu / Justin Chen

Michael Elferis / Thomas Elferis

Andy Chen / Andres Paz

MCD

Men's Doubles

C

17

Single Elimination

Daniel Torres / Jon Michael Sese

Harry Tsang / Theodore Mleczkowski

Eric Lee / Christian Martinez

Fred Wu / Jaideep Singh

Babalola Ajisafe / Elvis Pineda

Paul Lazaro / Gene Orlio

Edmund Tam / Brandon Zhang

Denny Wu / Robert Cucco

MOD

Men's Doubles

Open

27

Single Elimination

William Polanco / Yuber Castro

Giovanni Vasquez / Joshua Garcia

Tony Roberts / Robert Sostre

William O' Donnell / Victor Lopierre

John Rookie Wright / David Rojas

David Chapman / Tyree Bastidas

Joseph Kaplan / Cesar Sala

Alvaro Rebaza / Tim Gonzalez

MA

Men's Singles

A

8

Single Elimination

Isaac Acosta

Ariel Garcia

David Cao

Eric Brandman

John Loubriel

BYE

Kevin Cui

Isa Dotsenko

MB

Men's Singles

B

15

Single Elimination

Andy Chen

Joseph Rios

Mark Safronsky

Matthew Chu

Michael Zhou

Anthony Grimm

George Xue

Jonathan Davila

MC

Men's Singles

C

22

Single Elimination

Daniel Torres

Jon Michael Sese

Andrew Oreo Sheng

Eric Lee

Yondon Fu

Jaideep Singh

Gene Orlio

Joseph Rios

M70

Men's Singles

Diamond Master (70+)

8

Single Elimination

Tom Vitale

Michael Driscoll

Max Forcht

Michael Ferber

Anver Suleiman

Karl Diamond

Mike Glickson

Tommy Adams

M50

Men's Singles

Golden Master (50+)

8

Single Elimination

Dan Vera

Freddie Cole

Ron Pescatore

Mark Murphy

Steve Rosenberg

Hector Cruz

Bo Bauer

John Torres

M40

Men's Singles

Master (40+)

5

Single Elimination

Milton Jones

Michael Angley

Dan Zimet

Elliott Nadel

Abe Mantell

MO

Men's Singles

Open

28

Single Elimination

Tyree Bastidas

William Polanco

Saul Gonzalez

Robert Sostre

David Chapman

John Rookie Wright

Yuber Castro

Satish Jagnandan

Men's Singles

Seniors (35+)

2

Single Elimination



M60

Men's Singles

Super Master (60+)

5

Single Elimination

Joe Agosto

Artie Diamant

Jerry Yee

Carl Cohen

Michael Schneider Sr.

M65

Men's Singles

Veteran Super (65+)

6

Single Elimination

Dan Flickstein

Steven Kraft

Graham Palmore

Dennis Uffer

Thomas Hopkins

Richard Saffer

WOD

Women's Doubles

Open

8

Single Elimination

Danielle Daskalakis / Sandy Ng

Dori Ten / Barbara Canton - Jackson

Bernice Torres / Lori Acevedo

Theresa Mccourt / Brenda Pares- Dubose

Women's Singles

B

1

Single Elimination



WO

Women's Singles

Open

7

Single Elimination

Sandy Ng

Theresa Mccourt

Danielle Daskalakis

Dori Ten

En-lin (annie) Huang

Katherine Wong

Raquel Garcia

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Handball Tournament
Handball Tournament
Handball Tournament
Handball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Handball Event Information | Handball Event Sponsors | Handball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions