NMRA 2011 National Championship

Racquetball Tournament 3/23/2011 - 3/26/2011
NMRA 2011 National Championship
Multnomah Athletic Club - Portland, OR USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:calatorre-martin@nmra.info.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events

Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

45+

4

Pool Play



Men's Age Singles

50+

11

Pool Play

Stephen Wattz

Glenn Leib

Mike Grisz

Dean Sowards

Michael Stoner

David Szafranski

Men's Age Singles

55+

10

Round Robin

Patrick Gibson

Rick Howick

Tony Krause

Rick Betts

Gary Buckmaster

George Brewer

Gary Bratt

John Haynes

Men's Age Singles

60+

8

Round Robin

Dave Briski

James Harvey

Bob Smith

Dave Warner

Robert Born

James Weathers

Fred Pietrzak

Jim Gutierrez

Men's Age Singles

65+

14

Pool Play

David Edwards

Allen Peterson

Kenneth Foster

Gary Olson

Mitch Milewski

Keith Powell

Men's Age Singles

70+

8

Round Robin

Steve Covey

Donald Sperber

Ed Andrews

Paul Wehmeyer

Francis Florey

Jerry Raddatz

Men's Age Singles

75+

3

Round Robin

Jerry Holly

James Weeks

Men's Age Singles

80+

3

Double Round Robin

Armand Matern

Mike Martin

Hank Schone

Men's Age Singles

85+

1

Double Round Robin

Dick Kincade


Men's Age Singles

90+

1

Double Round Robin

Ben Marshall


Men's Age Singles

Mens 45 - 50 Singles

15

Pool Play

Stephen Wattz

Glenn Leib

Mike Grisz

Dean Sowards

Michael Stoner

David Szafranski

Men's Age Singles

Mens 80 - 90 Singles

5

Double Round Robin

Armand Matern

Mike Martin

Dick Kincade

Hank Schone

Ben Marshall

Men's Age Singles

Men's Singles 70-75

11

Round Robin

Steve Covey

Jerry Holly

Donald Sperber

Ed Andrews

Paul Wehmeyer

Francis Florey

James Weeks

Jerry Raddatz

Men's Doubles

45+

12

Round Robin

Leon Jackson Jr. / Scott Kraemer

Daniel Pischke / George Brewer

Glenn Martineau / Roy Hare

Scott Morrill / Joey Egea

Benjamin Doniego / Jesus Villahermosa

Farzin Guilak / David Moyle

Men's Doubles

50+

14

Round Robin

Hatch Saakian / Ruben Gonzalez

Patrick Gibson / Stephen Wattz

Mike Grisz / Thomas Cain

Daniel Pischke / Roguer Crouse

Glenn Martineau / Leon Jackson Jr.

Bruce Adams / Dave Warner

David Reyes / Paul Maduell

Men's Doubles

55+

14

Round Robin

Ruben Gonzalez / Hatch Saakian

Steve Cohen / Dave Azuma

Bob Goldenberg / Bob Smith

Gary Bratt / John Haynes

Men's Doubles

60+

12

Round Robin

Bert Castelanelli / Cliff McBride

Dave Briski / Kelly Painter

Richard Barrieau / Warren Bailey

Bob Goldenberg / Glenn Cunningham

Mike Lippitt / Robert Born

Jim Gutierrez / Thomas Curran

Men's Doubles

65+

26

Pool Play

Mike Pawka / Tom McKie

Glenn Cunningham / Mitch Milewski

Bill Hughes / Carl Bruere

Kenneth Foster / Michael Honea

David Zabinski / Joseph Capozzoli

Michael Motte / Robert Cox

Men's Doubles

70+

7

Round Robin

David Zabinski / Joseph Capozzoli

Carl Goebel / Fritz Camp

Donald Sperber / Francis Florey

Steve Covey / William Baker

James Weeks / Rex Lawler

Jerry Holly / Paul Wehmeyer

Jerry Mann / John Eliot

Men's Doubles

75+

3

Round Robin

Armand Matern / David Faux


Men's Doubles

80+

3

Double Round Robin

Ralph Stillman / Robert Englund

Philip Swartz / Alan Adirim

Benjamin Schimer / Dave Roddan

Men's Doubles

85+

1

Double Round Robin

John Prigmore / Dick Kincade


Men's Doubles

Men's Doubles 80-85

4

Double Round Robin

Ralph Stillman / Robert Englund

Philip Swartz / Alan Adirim

Benjamin Schimer / Dave Roddan

John Prigmore / Dick Kincade

Men's Doubles

Men'sDoubles 70-75

10

Round Robin

David Zabinski / Joseph Capozzoli

Carl Goebel / Fritz Camp

Donald Sperber / Francis Florey

Steve Covey / William Baker

James Weeks / Rex Lawler

Armand Matern / David Faux

Jerry Holly / Paul Wehmeyer

Jerry Mann / John Eliot

Men's Singles

Men's 45 Playoff

6

Single Elimination

John Winings

Steven Michener

Robert Allen

Joey Egea

Mixed Doubles

45+

16

Round Robin

Marni Wagner / John Winings

Scott Kraemer / Gladys Leonard

Benjamin Doniego / Polly Reuther

Rick Howick / Yuni Cobb

Beth Neff / Robert Allen

Scott Morrill / Tracy Van Raden

Roy Hare / Judith Flis

James Weathers / Julie Flanagan

Mixed Doubles

50+

9

Pool Play

Dave Azuma / Sherron Boyea

Linda Ellis / Michael Stoner

Edward Roffey / Aiaga Roffey

Carolyn Hollis / David Szafranski

David Reyes / Vicky Reyes

Bruce Adams / Grace Jaworsky

Mixed Doubles

55+

2

Pool Play



Mixed Doubles

60+

4

Round Robin

James Harvey / Shirley Parsons

Pat Lew / Thomas Lundy

Barbara Powell / Paul Burr

Michael Honea / Vickey Utter

Mixed Doubles

70+

2

Round Robin

Irwin Brody / Marquita Molina

Gloria Piscoran / John Eliot

Mixed Doubles

Mixed DBLS 50-55

11

Pool Play

Dave Azuma / Sherron Boyea

Linda Ellis / Michael Stoner

Edward Roffey / Aiaga Roffey

Carolyn Hollis / David Szafranski

David Reyes / Vicky Reyes

Bruce Adams / Grace Jaworsky

Mixed Doubles

Mixed DBLS 60-70

6

Round Robin

James Harvey / Shirley Parsons

Pat Lew / Thomas Lundy

Irwin Brody / Marquita Molina

Barbara Powell / Paul Burr

Gloria Piscoran / John Eliot

Michael Honea / Vickey Utter

Women's Age Singles

50+

3

Double Round Robin

Cindy Tilbury

Aiaga Roffey

Beth Bernardo

Women's Age Singles

55+

1

Double Round Robin

Melanie Newsome


Women's Age Singles

60+

3

Double Round Robin

Shirley Parsons

Barbara Powell

Pat Lew

Women's Age Singles

70+

2

Double Round Robin

Marquita Molina

Gloria Piscoran

Women's Age Singles

Women's 50 - 55

4

Double Round Robin

Cindy Tilbury

Melanie Newsome

Aiaga Roffey

Beth Bernardo

Women's Age Singles

Women's 60 - 70

5

Double Round Robin

Shirley Parsons

Barbara Powell

Pat Lew

Marquita Molina

Gloria Piscoran

Women's Doubles

45+

5

Round Robin

Gladys Leonard / Julie Flanagan

Beth Neff / Yuni Cobb

Cindy Tilbury / Tracy Van Raden

Grace Jaworsky / Marni Wagner

Women's Doubles

50+

5

Round Robin

Carolyn Hollis / Sherron Boyea

Judith Flis / Karin Sobotta

Tori Davis / Michele Robinson

Women's Doubles

55+

1

Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka


Women's Doubles

Women's Doubles

11

Round Robin

Gladys Leonard / Julie Flanagan

Beth Neff / Yuni Cobb

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka

Carolyn Hollis / Sherron Boyea

Cindy Tilbury / Tracy Van Raden

Grace Jaworsky / Marni Wagner

Judith Flis / Karin Sobotta

Tori Davis / Michele Robinson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Ektelon Classic Ball
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions