2011 Colorado State Singles Championships

Racquetball Tournament 3/17/2011 - 3/20/2011
2011 Colorado State Singles Championships
Apex Racquetball and Fitness Center - Arvada, CO USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:ben@coloradoracquetball.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CO Racquetball Events

Colorado Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Age Singles

24-

6

Pool Play

Nicholas Riffel

Parker Bremner

Adam Manilla

Men's Age Singles

25+

3

Round Robin

Cliff Peterson

Mike Kinsey

Thomas Riser

Men's Age Singles

50+

9

Pool Play

Gary West

Edward Roffey

Bruce Evans

Earl Haskins

Rico Southee

Men's Age Singles

55+

4

Single Elimination

Jeffrey Cullars

Ed Kidneigh

Art Prott

Ed Post

Men's Age Singles

60+

6

Pool Play

Geoffrey Drissel

Michael Wouk

Timothy Lenahan

Paul Klatt

Men's Age Singles

M3035

9

Pool Play

Chad Stanley

Ray Cordero

Kevin Holmes

Mike O'brien

Men's Age Singles

M4045

6

Pool Play

Lee Beckwith

Ray Cordero

Shad Thayer

Men's Age Singles

m65/70

3

Round Robin

Stanley McGinnis

Ed Andrews

Bill Fearing

MAP

Men's Singles

A

21

Pool Play

Rob Heiser

Cliff Peterson

Gary Meyers

Ray Johnson

Bence Kincses

Chad Cross

Thomas Riser

MBP

Men's Singles

B

15

Pool Play

Steve Roberts

Pete Martin

Ethan Hunter

Mike Kinsey

Marc Stander

Mark Sikorski

MCP

Men's Singles

C

9

Pool Play

Guadalupe Hernandez

Ed Andrews

Joe Williams

Aaron Lopez

Todd Grant

MEP

Men's Singles

Elite

6

Pool Play

Chad Stanley

Bruce Evans

Brent Anderson

Rico Southee

MOP

Men's Singles

Open

12

Pool Play

Adam Manilla

John Rhodes

Kevin Holmes

David Guentert

Nicholas Riffel

Mike O'brien

MS1

Men's Singles

Seeded 1

9

Single Elimination



MS2

Men's Singles

Seeded 2

3

Single Elimination



Women's Age Singles

w24/25

4

Single Elimination

Rachel Smith

Chantel Anderson

Erika Manilla

Emily Stanton

Women's Age Singles

W4045

3

Round Robin

Kimberley Malone

Kathleen Erickson

Laurie Atoe

Women's Age Singles

W5060

4

Single Elimination

Shirley Parsons

Aiaga Roffey

Lucy Jirik

Cindy Harig

WAP

Women's Singles

A

6

Pool Play

Avis Riffel

Rachel Smith

Kimberley Malone

Erika Manilla

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Cindy Harig

Emily Stanton

Karen Chrisman

Elena Malbacias

Women's Singles

WOE

6

Pool Play

Debbie Beldring

Marcia Richards

Shirley Parsons

Chantel Anderson

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions