MN State Doubles Championships

Racquetball Tournament 10/1/2010 - 10/3/2010
MN State Doubles Championships
Life Time Fitness, Bloomington South - St. Louis Park, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Doubles

40+/45+

4

Round Robin

Ted Rohlwing / James Feeks

Terry Kisling / Giovanni Luciano

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Scott Stevens / Tom Stuart

40A

Men's Doubles

40A/45A

7

Single Elimination

Brian Magruder / David Rivera

Keith Larson / Lamon Marchbanks

David Nelson / Cris Scott

Bill Eiden / Rod Southwood

Jim Henning / Steve Springer

Steve Thomas / Steve Nevin

David Schleicher / James Kayfes

Men's Doubles

40A/45A Consolation

4

Single Elimination

Jim Henning / Steve Springer

David Schleicher / James Kayfes

Bill Eiden / Rod Southwood

Steve Thomas / Steve Nevin

Men's Doubles

50+

12

Single Elimination

Lawrence Eastman / Jerome Wilson

Scott Stevens / Mike Lalone

David Rantala / Jim Koeppl

Mark Cohen / Greg Cummings

Mo Fraenkel / Daniel Reiman

Don Checots / Robert Born

Men's Doubles

50+ Consolation

4

Single Elimination

Mark Cohen / Greg Cummings

Mo Fraenkel / Daniel Reiman

Don Checots / Robert Born

David Rantala / Jim Koeppl

M60

Men's Doubles

60+

4

Round Robin

Mike Markt / Mark Cohen

Don Checots / Robert Born

David Zabinski / Peter Pustorino

Bruce Green / David Olson

MAD

Men's Doubles

A

28

Single Elimination

Mike Markt / Rod Southwood

Keith Larson / Lamon Marchbanks

Steven Koshiol / Sam Bredenbeck

Mike Larson / Jonathan Rice

Michael Gage / Mike Edwards

David Rivera / Brian Magruder

Alan Stokes / Jonn Olson

Steve Springer / Jim Henning

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Elliot Snesrud / Brian Phillips

Bill Stein / Bob Stein

Steve Springer / Jim Henning

John Leukam / Allen Klecker

Jeffrey Freeman / Tyler Freeman

Nick Fisher / Nick Johnson

Mo Fraenkel / Daniel Reiman

Alan Stokes / Jonn Olson

MBD

Men's Doubles

B

16

Single Elimination

Steve Thomas / Steve Nevin

Nick Stromwall / Tim Starr

Ryan Politz / Matt Mahowald

Allen Klecker / John Leukam

Jim Unterberger / Ron Berquist

Matt Graf / Richard Easton

Jeffrey Freeman / Tyler Freeman

Tj Beagan / Penny Hietala

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Jim Unterberger / Ron Berquist

Jeffrey Freeman / Tyler Freeman

Matt Graf / Richard Easton

Tj Beagan / Penny Hietala

MOD

Men's Doubles

Open

18

Single Elimination

Aaron Granberg / John Goth

Jim Frautschi / Jason Jansen

Lee Meinerz / Justin Smith

Wayne Nesbit / Ted Rohlwing

Brian Pearson / Rob Carey

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Shawn Merrill / Sam Bredenbeck

David Tornell / Andy Wiegand

Men's Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Brian Pearson / Rob Carey

David Tornell / Andy Wiegand

Shawn Merrill / Sam Bredenbeck

Alan Stokes / Jonn Olson

Giovanni Luciano / Terry Kisling

Mixed Doubles

40+

6

Round Robin

Brian Phillips / Cheryl Jones

Mo Fraenkel / Linda Terhaar

Bill Eiden / Kim Wapola

Mixed Doubles

A

16

Single Elimination

Cris Scott / Cheryl Jones

Greg Cummings / Terry Sanders

Elliot Snesrud / Raelene Ostberg

David Nelson / Susan Schatz

Ryan Politz / Roxanne Goblish

Nick Fisher / Linda Terhaar

Connie Faber / Bill Eiden

David Olson / Mj Dunn

Mixed Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Nick Fisher / Linda Terhaar

Ryan Politz / Roxanne Goblish

Connie Faber / Bill Eiden

David Olson / Mj Dunn

Mixed Doubles

Open

14

Single Elimination

Wayne Nesbit / Jill Trachsel

Brady Prince / Therese Zadnik

Justin Smith / Vallana Perrault

Lee Meinerz / Michelle Shewchuk

Brian Pearson / Penny Hietala

David Tornell / Kerry Stellmach

Rob Carey / Ann Eilbracht

Mixed Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Lee Meinerz / Michelle Shewchuk

Brian Pearson / Penny Hietala

Rob Carey / Ann Eilbracht

David Tornell / Kerry Stellmach

Women's Doubles

40+

8

Round Robin

Page Kern / Kelly Kirk

Linda Terhaar / Kim Wapola

Raelene Ostberg / Becca Brinkman

Renee Wise / Julia Saatzer

WAD

Women's Doubles

A

8

Round Robin

Susan Schatz / Cheryl Jones

Roxanne Goblish / Terry Sanders

Renee Wise / Julia Saatzer

Becca Brinkman / Raelene Ostberg

WOD

Women's Doubles

Open

6

Round Robin

Therese Zadnik / Vallana Perrault

Page Kern / Kelly Kirk

Kerry Stellmach / Connie Faber

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions