2011 ND NORTH DAKOTA STATE CHAMPIONSHIPS

Racquetball Tournament 3/18/2011 - 3/20/2011
2011 ND NORTH DAKOTA STATE CHAMPIONSHIPS
YMCA Minot - Minot, ND USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:knowles007@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

ND Racquetball Events

North Dakota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

M19

Men's Age Singles

19+

10

Single Elimination

Brian Knowles

Andrew Gessner

Kyle Beck

Drew Papke

Eli Lewis

Brad Johnson

Zachary Bohn

Justin Johnson

Men's Age Singles

19+ Consolation

6

Single Elimination

Marc Perea

Eli Lewis

Brad Johnson

Thor Balunis

Zachary Bohn

Justin Johnson

Men's Age Singles

35+

3

Round Robin

Michael Gessner

Tony Ricci

Bud Hornaday

Men's Age Singles

35+ Consolation

4

Single Elimination



MAD

Men's Doubles

A

8

Round Robin

Tony Ricci / Bud Hornaday

Drew Papke / Andrew Allen

John Tinker / Dennis Olliney

Keaton Flanagan / Chris Nygard

Men's Doubles

B / C

8

Round Robin

Ken Volk / Tom Rostvedt

Brad Johnson / Zachary Bohn

Kashif Livingston / Shermaine Bowdry

Blake Papke / Janessa Papke

MOD

Men's Doubles

Open

10

Round Robin

Mike Fedorchak / Darren Snow

Mitch Kost / Jason Hopfauf

Brian Knowles / Andrew Gessner

Troy Vanbemmelen / Steve Knowles

Kyle Beck / Chris Beachy

MA

Men's Singles

A

12

Single Elimination

Michael Gessner

Keaton Flanagan

John Tinker

Bud Hornaday

Marc Perea

Zachary Bohn

Chris Beachy

Andrew Allen

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Drew Papke

Andrew Allen

Marc Perea

Eli Lewis

Zachary Bohn

Tony Ricci

Dennis Olliney

Chris Beachy

MB

Men's Singles

B

11

Single Elimination

Kashif Livingston

Brad Johnson

Ken Volk

Marc Perea

Tom Rostvedt

Justin Johnson

Shermaine Bowdry

Chris Nygard

cMB

Men's Singles

B Consolation

7

Single Elimination

Justin Johnson

Tom Rostvedt

Chris Nygard

Tanner Hopfauf

Shermaine Bowdry

Blake Papke

Thor Balunis

MC

Men's Singles

C

6

Single Elimination

Tanner Hopfauf

Shermaine Bowdry

Kashif Livingston

Thor Balunis

Janessa Papke

Austin Feist

cMC

Men's Singles

C Consolation

2

Single Elimination

Janessa Papke

Austin Feist

MO

Men's Singles

Open

9

Single Elimination

Darren Snow

Mike Fedorchak

Mitch Kost

Troy Vanbemmelen

Steve Knowles

Jason Hopfauf

Brian Knowles

Andrew Gessner

cMO

Men's Singles

Open Consolation

5

Single Elimination

Jason Hopfauf

Brian Knowles

Steve Knowles

Kyle Beck

Andrew Gessner

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Minot Family YMCA
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions