Racquetball Tournament 2/11/2011 - 2/13/2011
Hall of Fame Tournament
Central Courts - Columbia Heights, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

40+

6

Single Elimination

Rick Schacht

Gregory Grausnick

Terry Kisling

Dan Rohrbach

Matthew Brenny

Brian Phillips

Men's Age Singles

40+ Consolation

4

Single Elimination

Terry Kisling

Dan Rohrbach

Brian Phillips

Matthew Brenny

Men's Age Singles

All Age A/B

10

Single Elimination

Connor Lausch

Mitch Thorsen

Tj Beagan

Samuel Rinehart

Lloyd Meyer

Roger Douvier

Doug Prins

Michael Dietrich

Men's Age Singles

All Age A/B Consolation

6

Single Elimination

Lloyd Meyer

Roger Douvier

Michael Dietrich

Doug Prins

Nate Manning

Fritz Bredenbeck

M50

Men's Age Singles

Men's 50 Plus

6

Single Elimination

Ben Roy

Don Checots

Greg Cummings

Robert Born

Kevin Dahlberg

David Pennington

Men's Age Singles

Men's 50 Plus Consolation

4

Single Elimination

David Pennington

Greg Cummings

Robert Born

Kevin Dahlberg

Men's Doubles

50+

12

Single Elimination

Scott Stevens / Daniel Mohr

Ken Grist / Tim Allen

Don Checots / Robert Born

Daniel Reiman / Doug Florine

J. Hancuch / Eugene Wipf

David Olson / Kevin Dahlberg

Men's Doubles

50+ Consolation

4

Single Elimination

Daniel Reiman / Doug Florine

Don Checots / Robert Born

David Olson / Kevin Dahlberg

J. Hancuch / Eugene Wipf

MAD

Men's Doubles

A

22

Single Elimination

Jordan Barth / Sam Bredenbeck

Kevin Gross / Tanner Gross

Bill Eiden / John Turner

Jeffrey Klawiter / Greg Cummings

Brian Magruder / David Rivera

Bill Halvorson / Jim Pflipsen

Patrick Mahoney / Joseph Hoffman

Tony Anderson / Dave Akin

Men's Doubles

A Consolation

7

Single Elimination

Brian Magruder / David Rivera

Tony Anderson / Dave Akin

Patrick Mahoney / Joseph Hoffman

Steven Lausch / Keaton Lausch

Bill Halvorson / Jim Pflipsen

Michael Gage / Kristopher Anderson

Daniel Reiman / Doug Florine

MBD

Men's Doubles

B

12

Single Elimination

Allen Klecker / Therese Zadnik

Dave Akin / Jim Unterberger

J. Hancuch / Eugene Wipf

Andy Rowe / Gib Rowe

Bill Halvorson / Roger Douvier

Joseph Hoffman / Ryan Henderscheid

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

J. Hancuch / Eugene Wipf

Andy Rowe / Gib Rowe

Joseph Hoffman / Ryan Henderscheid

Bill Halvorson / Roger Douvier

MOD

Men's Doubles

Open

16

Single Elimination

Jim Frautschi / Sam Bredenbeck

Greg Hayenga / Michael Dittrich

Gregory Grausnick / Matthew Brenny

Jason Krantz / Jon Hofer

Andy Wiegand / David Tornell

William Bredenbeck / Tim Allen

Broque Brew / Pete Farrell

Kyle Richter / Tanner Gross

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Broque Brew / Pete Farrell

Kyle Richter / Tanner Gross

William Bredenbeck / Tim Allen

Andy Wiegand / David Tornell

MA

Men's Singles

A

15

Single Elimination

Kyle Richter

Michael Gage

Pete Farrell

Chad Levis

Brian Phillips

Tony Anderson

Brian Magruder

David Rivera

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Jonn Olson

Kyle Snesrud

David Rivera

Patrick Leonard

Daniel Ring

Connor Lausch

Scott Pederson

Mitch Thorsen

MB

Men's Singles

B

18

Single Elimination

Craig Sadowski

Patrick Leonard

Jim Unterberger

Keaton Lausch

Tj Beagan

Natalie McCann

Allen Klecker

Andy Rowe

cMB

Men's Singles

B Consolation

10

Single Elimination

Scott Pederson

Gib Rowe

Jim Pflipsen

Samuel Rinehart

Andrew Manning

Nate Manning

Kristopher Anderson

Jonathan Salitros

MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Rick Schacht

Andy Wiegand

Broque Brew

Mark Lindquist

John Wilinski

Jordan Barth

Dan Rohrbach

Ronald Schotik

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Jordan Barth

Patrick Mahoney

Ronald Schotik

Dan Rohrbach

John Wilinski

Jonn Olson

Mixed Doubles

B

8

Round Robin

Jacob Pederson / Molly Manning

David Olson / Mary Dunn

Craig Sadowski / Briana Gray

Andrew Manning / Debra Manning

Mixed Doubles

Open

8

Round Robin

Ronald Schotik / Natalie McCann

Jeffrey Klawiter / Therese Zadnik

David Tornell / Kerry Stellmach

Bill Eiden / Kim Wapola

WD

Women's Doubles

Women's Doubles

4

Round Robin

Kim Wapola / Linda Terhaar

Fariba Roughead / Pam Lillich

Kerry Stellmach / Mary Dunn

Michelle Perry / Teri Grist

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Fariba Roughead

Molly Manning

Debra Manning

Briana Gray

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions