NMRA 2012 National Championship

Racquetball Tournament 3/7/2012 - 3/10/2012
NMRA 2012 National Championship
Orem Fitness Center, Utah - OREM and PROVO, UT USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:scohen@nmra.info.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

UT Racquetball Events

Utah Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

45+

2

Round Robin

Dodd Lowe

Craig Nielson

Men's Age Singles

50+

9

Round Robin

Michael Stoner

Edward Roffey

Lorin Jensen

Renny Wylie

Pete Rossi

Grant Hout

Brian Pella

Michael Newman

Men's Age Singles

55+

7

Round Robin

Shane McAfee

Rick Betts

Howard Walker

Jim Hage

Randy Strong

Bradley Yoder

John Ekizian

Men's Age Singles

60+ Playoff #1

3

Single Elimination

Frank Taddonio

Michael Wouk

Mike Robinson

Joseph McManus

Gordon Levy

Jack Morgenroth

Men's Age Singles

65+ Playoff #1

3

Single Elimination

Barry Hendricks

Fredrick Roe

David Atwood

David Olson

Leonard Sonnenberg

Frank Wall

Men's Age Singles

70+

11

Single Elimination

Mitch Milewski

David Zabinski

Luis Guerrero

Paul Wehmeyer

Ed Andrews

William Baker

Steven Lavorgna

Allan Peterson

Men's Age Singles

75+

4

Single Elimination

Jerry Holly

Anthony Toby Dicesare

Karl Haaser

Aaron Vederoff

Men's Age Singles

80+

4

Round Robin

David Faux

Lewis Edwards

Armand Matern

Mike Martin

Men's Age Singles

85+

3

Round Robin

Dick Kincade

Lee Goldstein

Hank Schone

Men's Age Singles

95+

1

Round Robin

Ben Marshall


Men's Age Singles

Men 45 & 55

9

Round Robin

Shane McAfee

Rick Betts

Howard Walker

Jim Hage

Randy Strong

Bradley Yoder

John Ekizian

Dodd Lowe

Men's Age Singles

Men 80+

8

Round Robin

David Faux

Lewis Edwards

Armand Matern

Mike Martin

Dick Kincade

Lee Goldstein

Hank Schone

Ben Marshall

Men's Age Singles

Mens 70 - 79 Playoff #1

6

Single Elimination

Mitch Milewski

David Zabinski

Luis Guerrero

Paul Wehmeyer

Ed Andrews

William Baker

Men's Doubles

45 & 50

9

Round Robin

John Winings / Michael Stoner

Lorin Jensen / Randy Strong

Renny Wylie / Steve Neighbors

David Reyes / Brook Haws

Gary Bratt / Kent Gunderson

John Haynes / Michael Newman

Bruce Adams / Craig Nielson

John Ekizian / Robert Sandstrom

Men's Doubles

45+

2

Round Robin

John Winings / Michael Stoner

Bruce Adams / Craig Nielson

Men's Doubles

50+

7

Round Robin

Lorin Jensen / Randy Strong

Renny Wylie / Steve Neighbors

David Reyes / Brook Haws

Gary Bratt / Kent Gunderson

John Haynes / Michael Newman

John Ekizian / Robert Sandstrom

Dale Collett / John Mc Manamon

Men's Doubles

55+

6

Round Robin

Jim Hage / Shane McAfee

Howard Walker / Patrick Gibson

Gary Bratt / Steve Neighbors

Bradley Yoder / John Haynes

Hans Taala / Rick Betts

Dale Collett / John Mc Manamon

Men's Doubles

60+

4

Round Robin

Mike Robinson / Steve Cohen

Curt Alatorre-martin / Frank Taddonio

Michael Wouk / Gordon Levy

Jack Morgenroth / Joseph McManus

Men's Doubles

65+

6

Round Robin

Mike Pawka / Tom McKie

Barry Hendricks / Thomas Lundy

Carl Bruere / William Hughes

David Olson / Fredrick Roe

Leonard Sonnenberg / Steven Lavorgna

David Atwood / Ed Cannon

Men's Doubles

70+

3

Round Robin

Mitch Milewski / Luis Guerrero

David Zabinski / Peter Pustorino

William Gould / Karl Haaser

Men's Doubles

80 & 85

5

Double Round Robin

Armand Matern / David Faux

Ralph Stillman / Robert Englund

Lee Goldstein / Lewis Edwards

Dick Kincade / John Prigmore

Amos Rosenbloom / Mike Martin

Men's Doubles

80+

4

Double Round Robin

Armand Matern / David Faux

Ralph Stillman / Robert Englund

Lee Goldstein / Lewis Edwards

Amos Rosenbloom / Mike Martin

Men's Doubles

80-89 MD

0

Round Robin



Men's Doubles

85+

1

Double Round Robin

Dick Kincade / John Prigmore


Men's Doubles

MD 55 60

10

Round Robin

Jim Hage / Shane McAfee

Mike Robinson / Steve Cohen

Howard Walker / Patrick Gibson

Curt Alatorre-martin / Frank Taddonio

Gary Bratt / Steve Neighbors

Bradley Yoder / John Haynes

Michael Wouk / Gordon Levy

Hans Taala / Rick Betts

Men's Doubles

Men 65 & 70

9

Round Robin

Mike Pawka / Tom McKie

Barry Hendricks / Thomas Lundy

Mitch Milewski / Luis Guerrero

Carl Bruere / William Hughes

David Olson / Fredrick Roe

David Zabinski / Peter Pustorino

Leonard Sonnenberg / Steven Lavorgna

William Gould / Karl Haaser

Mixed Doubles

45+

4

Single Elimination

Brook Haws / Gladys Leonard

John Winings / Marni Wagner

Brian Pella / Grace Jaworsky

Deeann Mooney / Dodd Lowe

Mixed Doubles

50+

3

Single Elimination

Aiaga Roffey / Edward Roffey

Bruce Adams / Julia Mouser

Hans Taala / Jane Chase

Mixed Doubles

55+

2

Single Elimination

Carmen Alatorre-martin / Patrick Gibson

David Reyes / Vicky Reyes

Mixed Doubles

60+

1

Single Elimination



Mixed Doubles

70+

2

Single Elimination



Mixed Doubles

Mixed Doubles Playoff #1

4

Single Elimination

Aiaga Roffey / Edward Roffey

Bruce Adams / Julia Mouser

Hans Taala / Jane Chase

WS

Women's Age Singles

45+

1

Round Robin

Susan Miller


WS

Women's Age Singles

50+

4

Round Robin

Debra Tisinger-moore

Cindy Tilbury

Julia Mouser

Aiaga Roffey

WS

Women's Age Singles

55+

1

Round Robin

Melanie Newsome


WS

Women's Age Singles

60+

2

Round Robin

Sharon Huczek

Shirley Parsons

WS

Women's Age Singles

65+

1

Round Robin

Lani Neer


WS

Women's Age Singles

70+

1

Round Robin

Marquita Molina


WS

Women's Age Singles

Women Singles

10

Round Robin

Debra Tisinger-moore

Cindy Tilbury

Susan Miller

Julia Mouser

Sharon Huczek

Shirley Parsons

Aiaga Roffey

Melanie Newsome

Women's Doubles

45+

1

Round Robin

Deeann Mooney / Susan Miller


Women's Doubles

50+

3

Round Robin

Cindy Tilbury / Debra Tisinger-moore

Gladys Leonard / Marni Wagner

Grace Jaworsky / Jane Chase

Women's Doubles

55+

3

Round Robin

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka

Melanie Newsome / Vicky Reyes

Lani Neer / Masa Fonoimoana

Women's Doubles

Women Doubles

7

Round Robin

Cindy Tilbury / Debra Tisinger-moore

Carmen Alatorre-martin / Leslie Pawka

Deeann Mooney / Susan Miller

Gladys Leonard / Marni Wagner

Grace Jaworsky / Jane Chase

Melanie Newsome / Vicky Reyes

Lani Neer / Masa Fonoimoana

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Utah Valley Convention and Visitors Bureau
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Ektelon Classic Ball
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions