Lifetime Fitness - One Day Tournament

Racquetball Tournament 2/11/2012 - 2/11/2012
Lifetime Fitness - One Day Tournament
Life Time Fitness - Fridley, MN  - Fridley, MN USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:torneld@charter.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events

Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

Beginner

5

Round Robin

Ellis Sykes

Santiago Suarez

David Klem

Aj Olson

Cole Hartman

Men's Age Singles

All Age AB

4

Round Robin

Wayne Harting

Jim Henning

David Olson

Michael Dietrich

Men's Age Singles

All Age B/C

8

Single Elimination

Ron Berquist

Matthew Schmekel

Rico Sherman

Brandon Nohr

Esten Rye

Kevin Touchette

Jeff Anderson

Jeff Tyley

Men's Age Singles

All Age B/C Consolation

4

Single Elimination

Jeff Anderson

Esten Rye

Kevin Touchette

Jeff Tyley

AAO

Men's Age Singles

All Age Open

10

Single Elimination

Ben Roy

Jason Stover

Jeff Johnson

Robert Born

Scott Stevens

Lamon Marchbanks

Don Checots

Alan Stokes

Men's Age Singles

All Age Open Consolation

6

Single Elimination

Alan Stokes

Don Checots

Scott Stevens

Daan Klem

Lamon Marchbanks

Bruce Green

MAD

Men's Doubles

A

24

Single Elimination

Bryan Schirmacher / Elliot Snesrud

Ronald Schotik / Natalie McCann

Don Checots / Robert Born

Allen Klecker / Craig Sadowski

Steve Springer / Jim Henning

Scott Stevens / Jonn Olson

David Tornell / Therese Zadnik

Lamon Marchbanks / Steven Koshiol

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Scott Stevens / Jonn Olson

John Turner / Meadow Barth

William Dobransky / Jerry Lodermeier

David Tornell / Therese Zadnik

Bill Halvorson / Roger Douvier

Lamon Marchbanks / Steven Koshiol

Steve Springer / Jim Henning

Matt Miller / Ben Cowan

MBD

Men's Doubles

B

12

Single Elimination

Matt Miller / Ben Cowan

Bill Halvorson / Roger Douvier

Tj Beagan / Julie Dillon

Eric Jerke / Nick Wenger

Patrick Miller / Jeffrey Hood

Meadow Barth / Jennifer Krantz

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Tj Beagan / Julie Dillon

Eric Jerke / Nick Wenger

Meadow Barth / Jennifer Krantz

Patrick Miller / Jeffrey Hood

MOD

Men's Doubles

Open

8

Round Robin

Jordan Barth / Sam Bredenbeck

Michael Gage / Steve Flaherty

Matthew Guetzko / Russell Powers

Andy Wiegand / Benjamin Anderson

MA

Men's Singles

A

18

Single Elimination

Brian Phillips

Joel Cassens

Benjamin Anderson

Craig Sadowski

Vallana Perrault

Steve Springer

Jonn Olson

Lamon Marchbanks

cMA

Men's Singles

A Consolation

10

Single Elimination

Bryan Schirmacher

Natalie McCann

Kevin Pieh

Daan Klem

Elliot Snesrud

Jerry Lodermeier

Jason Stover

MB

Men's Singles

B

20

Single Elimination

Matt Neely

Allen Klecker

Mark McGuire

David Olson

J. Hancuch

Eric Jerke

Matthew Schmekel

Tj Beagan

cMB

Men's Singles

B Consolation

12

Single Elimination

Kevin Pieh

Patrick Miller

Esten Rye

Brandon Nohr

Michael Dietrich

Michael Klardie

Nick Wenger

Bruce Zeilinger

MC

Men's Singles

C

11

Single Elimination

Jeff Anderson

Jonathan Salitros

Srinivaas Munigala

Sri Krishna Aditya Bondada

Chris Klopotek

Kevin Touchette

Kristopher Anderson

Tom Abrahamson

cMC

Men's Singles

C Consolation

7

Single Elimination

Kristopher Anderson

Tom Abrahamson

Kevin Touchette

Greg Kuehl

Chris Klopotek

Max Wolf

Jeffrey Hood

MD

Men's Singles

D

5

Round Robin

Tom Abrahamson

Chris Dehmer

Donald Reiland

David Klem

Jennifer Stage

MO

Men's Singles

Open

18

Single Elimination

Jade Hemiller

Rob Carey

Lee Meinerz

Jim Frautschi

Jordan Barth

Shawn Merrill

Gregory Grausnick

Andy Wiegand

cMO

Men's Singles

Open Consolation

10

Single Elimination

Steve Foss

Matthew Guetzko

Jorge Suarez

Joel Cassens

Michael Gage

Steve Flaherty

Russell Powers

Steven Koshiol

WA

Women's Singles

A

5

Round Robin

Christina Menning

Jo Johnson

Andrea Hartman

Therese Zadnik

Julie Dillon

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions