2012 39th National Junior Olympic Championships

Racquetball Tournament 6/21/2012 - 6/24/2012
2012 39th National Junior Olympic Championships
The Meridian Sports Club - FULLERTON, CA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jhiser@usra.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

CA Racquetball Events

California State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Boys Doubles

10 and Under

16

Single Elimination

Antonio Rojas / Nick Birnel

James D'ambrogia / Thomas Panos

Brian Barberis / Cayden Akins

Spencer Antone / Tommy Andraos

Jaden Elkins / Mark Person

William Mercado / Jeremy Holz

Cole Hartman / Julius Ellis

Jerry Giezentanner / Cody Elkins

Boys Doubles

10 and Under Consolation

4

Single Elimination

Jaden Elkins / Mark Person

Jeremy Holz / William Mercado

Cole Hartman / Julius Ellis

Jerry Giezentanner / Cody Elkins

Boys Doubles

12 and Under

12

Round Robin

Julian Singh / Sebastian Fernandez

Ryan Holz / Sean Henry

Benjamin Jenkel / Dane Elkins

Antonio Rojas / Ricardo Diaz

Cameron Pavloski / Micah Farmer

Jose Perez / Mitchell Turner

Boys Doubles

14 and Under

18

Single Elimination

Jordan Barth / Justus Benson

Jake Birnel / Mauro Rojas

Daniel Fishbein / Wayne Antone Iv

Jared Lee / Nikhil Singh

Brady Yelverton / Jerry Yang

Evan Wargo / Joshua Gibson

Nicholas Click / Russell Chavez Ii

Braeden D'almeida / Quade Howell

Boys Doubles

14 and Under Consolation

5

Single Elimination

Brady Yelverton / Jerry Yang

Evan Wargo / Joshua Gibson

Braeden D'almeida / Quade Howell

Nicholas Click / Russell Chavez Ii

Hayden Farmer / Lukas Le

Boys Doubles

16 and Under

18

Single Elimination

Adam Manilla / Sawyer Lloyd

Alex Winter / Connor Laffey

Joshua Lebow / Matthew Goolsby

Diego Perez / Alec Wasilonsky

Dima Wert / Steven Boyle

Nathan Tucker / Robert Hemphill

Luis Torres / Nicholas Pavloski

Luis Fernandez / Thomas Carter

Boys Doubles

16 and Under Consolation

5

Single Elimination

Nathan Tucker / Robert Hemphill

Luis Fernandez / Thomas Carter

Dima Wert / Steven Boyle

Luis Torres / Nicholas Pavloski

Bailey Beguerisse / Nicholas Godwod

Boys Doubles

18 and Under

18

Single Elimination

Jose Diaz / Marco Rojas

Rick Charbonneau / Ryan Charbonneau

John Lindsay / Nicholas Riffel

Brad Schopieray / Dustin Cole

Chase Robison / Tyler Kendrick

Ac Orozco / Andrew Allen

Sam Reid / Trevor Bukovi

Raul Quintanilla / Tanner Gross

Boys Doubles

18 and Under Consolation

5

Single Elimination

Chase Robison / Tyler Kendrick

Ac Orozco / Andrew Allen

Raul Quintanilla / Tanner Gross

Sam Reid / Trevor Bukovi

Amir Jabbari / Daniel Ullrich

Boy's Singles

10 and Under Blue

4

Olympic Format

Sahil Thakur

Krish Thakur

James D'ambrogia

Tommy Andraos

Boy's Singles

10 and Under Gold

19

Olympic Format

Brian Barberis

Antonio Rojas

Thomas Panos

Nick Birnel

Tommy Andraos

James D'ambrogia

Sahil Thakur

Krish Thakur

Boy's Singles

10 and Under Red

11

Olympic Format

Cayden Akins

Allen Yepiz

Spencer Antone

Jaden Elkins

Jeremy Holz

Jerry Giezentanner

Cole Hartman

Mark Person

Boy's Singles

10 and Under White

4

Olympic Format

William Mercado

Karsten Weller

Julius Ellis

Boy's Singles

12 and Under Blue

4

Olympic Format

Ricardo Diaz

Thomas Panos

Benjamin Jenkel

Jose Perez

Boy's Singles

12 and Under Gold

14

Olympic Format

Sebastian Fernandez

Sean Henry

Julian Singh

Dane Elkins

Ricardo Diaz

Thomas Panos

Benjamin Jenkel

Jose Perez

Boy's Singles

12 and Under Red

6

Olympic Format

Ryan Holz

Sahil Thakur

Cameron Pavloski

Micah Farmer

Mitchell Turner

Jordan Birnel

Boy's Singles

12 and Under White

4

Olympic Format

Jordan Birnel

Mitchell Turner

Boy's Singles

14 and Under Blue

4

Olympic Format

Justin Ide

Brady Yelverton

Daniel Fishbein

Braeden D'almeida

Boy's Singles

14 and Under Gold

21

Olympic Format

Jordan Barth

Mauro Rojas

Jake Birnel

Wayne Antone Iv

Daniel Fishbein

Braeden D'almeida

Brady Yelverton

Justin Ide

Boy's Singles

14 and Under Red

13

Olympic Format

Nicholas Godwod

Joshua Gibson

Fausto Santana

Jared Lee

Nikhil Singh

Nicholas Click

Evan Wargo

Quade Howell

Boy's Singles

14 and Under White

5

Olympic Format

Jerry Yang

Russell Chavez Ii

Hayden Farmer

Lukas Le

William Metherd

Boy's Singles

16 and Under Blue

8

Olympic Format

Robert Hemphill

Thomas Carter

Zach Pellowski

Nicholas Pavloski

Bailey Beguerisse

Steven Boyle

Dima Wert

Luis Fernandez

Boy's Singles

16 and Under Blue

4

Olympic Format



Boy's Singles

16 and Under Gold

24

Olympic Format

Adam Manilla

Connor Laffey

Sawyer Lloyd

Alex Winter

Matthew Goolsby

Nathan Tucker

Joshua Lebow

Alec Wasilonsky

Boy's Singles

16 and Under Gold

19

Olympic Format



Boy's Singles

16 and Under Red

8

Olympic Format

Ernesto Renteria

Luis Avila

Walker Plath

Russell Chavez Ii

Nathaniel Lapp

Fausto Santana

Luis Torres

Diego Perez

Boy's Singles

16 and Under Red

11

Olympic Format



Boy's Singles

16 and Under White

11

Olympic Format



Boy's Singles

16 and Under White

4

Olympic Format

Luis Torres

Diego Perez

Nathaniel Lapp

Fausto Santana

Boy's Singles

18 and Under Blue

8

Olympic Format

Rick Charbonneau

Tyler Kendrick

Raul Quintanilla

Dustin Cole

Trevor Bukovi

Zach Pellowski

Ac Orozco

Bryan Domogalla

Boy's Singles

18 and Under Gold

27

Olympic Format

Jose Diaz

Marco Rojas

Brad Schopieray

Chase Robison

John Lindsay

Sam Reid

Nicholas Riffel

Tanner Gross

Boy's Singles

18 and Under Red

11

Olympic Format

Ryan Charbonneau

Andrew Allen

Alec Wasilonsky

Coty Sharer

Amir Jabbari

Luis Avila

Walker Plath

Daniel Ullrich

Boy's Singles

18 and Under White

4

Olympic Format

Sean Bagley

Hayden Anderson

Erik Gregory

B8B

Boy's Singles

8 and Under Blue

4

Olympic Format



B8G

Boy's Singles

8 and Under Gold

7

Olympic Format

Krish Thakur

Vedant Chauhan

Isaiah Coplen

Shaanth Nanguneri

Nikhil Prasad

Cody Elkins

Hudson Farmer

B8R

Boy's Singles

8 and Under Red

4

Olympic Format

Nikhil Prasad

Hudson Farmer

Cody Elkins

B8W

Boy's Singles

8 and Under White

4

Olympic Format



B6M

Boy's Singles

Multibounce 6 and Under

4

Round Robin

Nikhil Prasad

Dylan Barberis

Jacob Mercado

Ashton Akins

Boy's Singles

Multibounce 8 and Under Blue

0

Olympic Format



Boy's Singles

Multibounce 8 and Under Gold

10

Olympic Format

Nikhil Prasad

Vedant Chauhan

Aidan Weller

Jacob Mercado

Ian Weller

Isaiah Coplen

Hudson Farmer

Shaanth Nanguneri

Boy's Singles

Multibounce 8 and Under Red

6

Olympic Format

Isaiah Coplen

Heather Mahoney

Shaanth Nanguneri

Hudson Farmer

Ian Weller

Ashton Akins

Boy's Singles

Multibounce 8 and Under White

4

Olympic Format

Ashton Akins

Ian Weller

Girls Doubles

G10/12/14D

5

Round Robin

Erika Manilla / Jordan Cooperrider

Daniela Torres / Kire Mendoza

Kaitlyn Boyle / Victoria Leon

Ingrid Robledo / Nikita Chauhan

Graciana Wargo / Julia Stein

Girls Doubles

G16/18D

6

Round Robin

Kelani Bailey / Samantha Simmons

Courtney Chisholm / Devon Pimentelli

Kaitlyn Simmons / Lexi York

Hollee Hungerford / Rebecca Nielsen

Sarah Lewis / Elizabeth Simmons

Erica Lipski / Krystle Boyle

Girls Doubles

No Division Name

0

Single Elimination



G12

Girl's Singles

12 and Under

6

Round Robin

Kaitlyn Boyle

Victoria Leon

Ingrid Robledo

Angela Mendoza

Atossa Rejaei

Kayonni Coplen

G14

Girl's Singles

14 and Under

5

Round Robin

Erika Manilla

Lexi York

Jordan Cooperrider

Daniela Torres

Kire Mendoza

Girl's Singles

16 and Under Blue

4

Olympic Format



Girl's Singles

16 and Under Gold

7

Olympic Format

Rebecca Nielsen

Kaitlyn Simmons

Hollee Hungerford

Krystle Boyle

Brittany Click

Sabrina Viscuso

Ashley Boyle

Girl's Singles

16 and Under Red

4

Olympic Format

Sabrina Viscuso

Brittany Click

Ashley Boyle

Girl's Singles

16 and Under White

4

Olympic Format



Girl's Singles

18 and Under Blue

4

Olympic Format



Girl's Singles

18 and Under Gold

10

Olympic Format

Kelani Bailey

Samantha Simmons

Devon Pimentelli

Elizabeth Simmons

Erica Lipski

Courtney Chisholm

Sarah Lewis

Jazmin Trevino

Girl's Singles

18 and Under Red

6

Olympic Format

Ariana Guilak

Jazmin Trevino

Sarah Lewis

Erica Lipski

Lindsey Repp

Courtney Chisholm

Girl's Singles

18 and Under White

4

Olympic Format

Lindsey Repp

Courtney Chisholm

Girl's Singles

G8/10

5

Round Robin

Graciana Wargo

Estefania Perez

Julia Stein

Nikita Chauhan

Heather Mahoney

Junior Mixed Doubles

10 and Under

8

Round Robin

Graciana Wargo / Nick Birnel

Heather Mahoney / James D'ambrogia

Cole Hartman / Estefania Perez

Nikita Chauhan / Vedant Chauhan

Junior Mixed Doubles

12 and Under

10

Round Robin

Ingrid Robledo / Sebastian Fernandez

Atossa Rejaei / Dane Elkins

Angela Mendoza / Cameron Pavloski

Isaiah Coplen / Kayonni Coplen

Benjamin Jenkel / UNKNOWN

Mitchell Turner / NEEDS

Junior Mixed Doubles

14 and Under

8

Round Robin

Jordan Barth / Lexi York

Brady Yelverton / Daniela Torres

Evan Wargo / Kaitlyn Boyle

Jerry Yang / Kire Mendoza

Junior Mixed Doubles

16 and Under

11

Round Robin

Joshua Lebow / Krystle Boyle

Connor Laffey / Rebecca Nielsen

Sawyer Lloyd / Kaitlyn Simmons

Ashley Boyle / Daniel Fishbein

Brittany Click / Nicholas Pavloski

Luis Torres / NEEDS

Junior Mixed Doubles

18 and Under

20

Single Elimination

Adam Manilla / Devon Pimentelli

Elizabeth Simmons / Jose Diaz

Kelani Bailey / Nicholas Riffel

Tyler Kendrick / Samantha Simmons

Erica Lipski / Sean Bagley

Daniel Ullrich / Sarah Lewis

Courtney Chisholm / Dustin Cole

Ariana Guilak / Bryan Domogalla

Junior Mixed Doubles

18 and Under Consolation

6

Single Elimination

Ariana Guilak / Bryan Domogalla

Amir Jabbari / Jazmin Trevino

Daniel Ullrich / Sarah Lewis

Erica Lipski / Sean Bagley

Courtney Chisholm / Dustin Cole

Coty Sharer / Lindsey Repp

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Ektelon - Main Event Sponsor
Racquetball Tournament
PENN - Presenting Sponsor
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions