Racquetball Tournament 12/2/2011 - 12/4/2011
2011-VA Mistletoe/Hope Tour Tournament
Greenbriar North YMCA - Chesapeake Virginia, VA USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:rread@ymcashr.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

VA Racquetball Events

Commonwealth of Virginia Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Junior WNovice

Juniors plus WNovice

4

Round Robin

Faith Sampson

Kyree Wallace

Kavon Wallace

Niall Doherty

J10

Junior Singles

10 and Under

4

Round Robin

Faith Sampson

Dorian Alexander Torres

Morgan Owens

Jessyca Greene

Junior Singles

10 and Under multibounce

4

Round Robin

Dorian Alexander Torres

Carter Green Jr.

Morgan Owens

Jessyca Greene

Men's Age Singles

MAge Open/A 50-65

9

Single Elimination

Richard Sampson

Kelton Brandt

Stephen Brown

Frank Senger

Brian Mack

John Perkins

Larry John

Paul Hughes

Men's Age Singles

MAge Open/A 50-65 Consolation

5

Single Elimination

Brian Mack

Double Forfeit

Carl Moody

BYE

Men's Age Singles

MAge35-45 Playoff #1

2

Single Elimination

Chengcheng Li

William Innanen

Men's and Women's Age Singles

MW all age B/C plus military B/C

8

Single Elimination

Kevin Comer

Alvaro Torres

Brad Williams

Ben Mueller

Robert Read

Alphonso Durso

Terry Truvillion

Chris Gallop

Men's and Women's Age Singles

MW all age B/C plus military B/C Consolation

0

Single Elimination

Alphonso Durso

Robert Read

Terry Truvillion

Chris Gallop

Men's C Women's B/C combined

MCWBC Combined

12

Single Elimination

Alvaro Torres

Brad Williams

Ben Mueller

Terry Truvillion

Chris Gallop

Jeanne Noah

Adam Blackwell

Jamison Shabanowitz

Men's C Women's B/C combined

MCWBC Combined Consolation

8

Single Elimination

Sidharth Chowdhry

Warren Bailey

Jeffrey Craft

Wade Radcliff

BYE

Jeanne Noah

BYE

BYE

MAD

Men's Doubles

A

22

Single Elimination

Brian Miller / Dave Maceslin

Frank Senger / Roddy Hogg

Keith Hurban / Richard Mosteller

Jeffrey Giordano / Alice Moeckel

Ellis Gillespie / Kim Lachmansingh

Carter Green / Paul Beni

James Albrecht / Justin Shreve

Brian Mack / Kelton Brandt

Men's Doubles

Combined 100+

26

Single Elimination

Clifton Frank / Stephen Brown

Andrew Brantley / James Albrecht

Jeff Wagner / Paul Hughes

Alice Moeckel / Jeffrey Giordano

Glenn Allen / Richard Sampson

Juan Lopez / Pedro Mendoza

John Brugger / Pete Tortolini

Steven Freeman / Tom Gerhardt

Men's Doubles

Combined 100+ Consolation

8

Single Elimination

Ellis Gillespie / Kim Lachmansingh

Scott Regenscheid / Terry Truvillion

Alphonso Durso / Robert Read

Carl Moody / Douglas Gilman

Charles Wilkes / Lorenzo Brookins

BYE

BYE

BYE

Men's Doubles

Men's B/C Doubles

9

Single Elimination

Glenn Allen / Joseph Mulkerrin

Juan Lopez / Pedro Mendoza

Douglas Gilman / Kelly Sawyer

Jodi Weidler / Phil Black

Ed Schiller / Michael Schiller

Jamison Shabanowitz / Jeffrey Craft

Alphonso Durso / Tom Gerhardt

Adam Blackwell / Brad Williams

MOD

Men's Doubles

Open

12

Single Elimination

Mauricio Zelada / Travis Aldinger

Austin Babb / Mike Young

Greg Giordano / Jeff Wagner

Jacob Matthews / Jordan Matthews

Brian Miller / Richard Sampson

Kelton Brandt / Robert Brennan

MB

Men's Singles

B

10

Single Elimination

Kevin Comer

Keith Hurban

Kelly Sawyer

Alonzo Moody

Michael Schiller

Scott Regenscheid

Justin Shreve

Pedro Mendoza

Men's Singles

D / Novice

3

Round Robin

Kyree Wallace

Kavon Wallace

Niall Doherty

Men's Singles

MAElitecom Classic Plate

0

Single Elimination



MO

Men's Singles

Open

16

Single Elimination

Mauricio Zelada

Travis Aldinger

Dan Llacera

Jordan Matthews

Mike Young

Jonathan Justice

Austin Babb

Greg Giordano

Men's Singles and Military A/Elite

MAElitecom plus Military O/A

14

Single Elimination

Kelani Bailey

Jeffrey Giordano

Richard Mosteller

Frank Senger

Roddy Hogg

Paul Beni

Stephen Brown

James Albrecht

XBC

Mixed Doubles

B / C

6

Round Robin

Glenn Allen / Amy Davis

Phil Black / Jodi Weidler

Alonzo Moody / Jeanne Noah

Mixed Doubles

Open

6

Round Robin

Kelani Bailey / Mike Young

Austin Babb / Malia Bailey

Angela Burth / Timothy Hardison

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

LPL Financial
Racquetball Tournament
Cavalier Ford
Russell's Heating and Cooling
Holland Cleaners
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions