Racquetball Tournament 4/13/2012 - 4/15/2012
Florida Ektelon Nationals Regional Qualifier
Richey Racquet Club - PORT RICHEY, FL USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:kimberly_roy@hotmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

FL Racquetball Events

Florida Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Junior Singles

10/12

3

Round Robin

Christian Rodriguez-fernandez

Graciana Wargo

Tyson Tj Peco

J14

Junior Singles

14 and Under

3

Round Robin

Evan Wargo

Bailey Lewis

Kara Piepenbrink

Men's Age Singles

24/30/35

5

Round Robin

John Davies Jr

Nick Hand

Scott Rubin

Manuel Shaw

Quentin Mieure

Men's Age Singles

24C/30C

4

Round Robin

Angel Rodriguez

Evan Wargo

Terrell English

Sergio Gomez

Men's Age Singles

25A/30A/40A

5

Round Robin

Manuel Shaw

John Johnston

Eric Blomgren

Travis Burnell

David Rodriguez

Men's Age Singles

35B/50B/60B

5

Round Robin

Rob Romano, Jr.

Edward Laugen

Gaylen Reddick

Mark Katz

Bobby Jensen

Men's Age Singles

40+

4

Round Robin

John Johnston

Lazaro Gil

Shaun Stone

John Welsh

Men's Age Singles

40C/45C/50C

5

Round Robin

Ivars Blums

Eduardo Matamoros

Alfredo Delapena

David Osgood

Colin Winterton

Men's Age Singles

45+

5

Round Robin

James Russell

Roger Seng

Michael Arias

Douglas Chase

Glenn Carlson

Men's Age Singles

50/55

4

Round Robin

Paul Reed

Leonard Mervin

John Scargle Jr

Daryl Cooperrider

Men's Age Singles

60+

9

Single Elimination

Blain Lyall

Larry Ardito

Lance Denton

James Adamek

Moshe Mann

Ken Blitz

Men's Age Singles

65+

3

Round Robin

Ken Blitz

Lance Denton

Elton Autwell

Men's Age Singles

70/ 75 /80 Playoff #1

2

Single Elimination

Robert Robinson

Ben Smith

Men's Age Singles

No Division Name

0

Single Elimination



Men's Doubles

65+/70+

4

Round Robin

Ben Smith / Robert Robinson

Dan Ross / Lance Denton

Gary Morris / Tom Demasi

Elton Autwell / Frank Trask

MBD

Men's Doubles

B

8

Round Robin

Moshe Mann / Steve Disalvo

Mark Katz / Michael Orta

Sergio Gomez / Gaylen Reddick

Bobby Jensen / Dwight Hooper

Men's Doubles

Open/A

5

Round Robin

James Russell / Nick Hand

Michael Arias / Shaun Stone

Chad Bailey / Robert Koontz

Joe Aguglia / Larry Ardito

Angel Rodriguez / David Rodriguez

MMO

Men's Military Singles

Open

2

Single Elimination

Shaun Stone

Wayne Gonsalves

MA

Men's Singles

A

11

Single Elimination

Eric Blomgren

Shaun Stone

Travis Burnell

Douglas Chase

Roger Seng

Dennis Fischer

Blain Lyall

Steven Lewis

MB

Men's Singles

B

8

Single Elimination

Steve Disalvo

John Gutierrez

Gary Wargo

Elton Autwell

Bobby Jensen

Edward Laugen

Michael Orta

Mark Katz

MC

Men's Singles

C

7

Single Elimination

Angel Rodriguez

Rob Romano, Jr.

Evan Wargo

Phil Dorroll

David Osgood

Dwight Hooper

Alfredo Delapena

MD

Men's Singles

D

7

Single Elimination

Ivars Blums

Eduardo Matamoros

Christian Rodriguez-fernandez

Bailey Lewis

Colin Winterton

Sergio Gomez

Tyson Tj Peco

MOE

Men's Singles

Open/Elite

14

Single Elimination

Jonathan Burns

Paul Reed

Nick Hand

Leonard Mervin

Lazaro Gil

Mark Davis

Scott Rubin

John Davies Jr

Mixed Doubles

Open/A

3

Round Robin

James Russell / Kelly Van Zant

Randy Buffington / Yvonne Buffington

Kim Roy / Larry Ardito

Women's Age Singles

24A/40/55

3

Round Robin

Susan Adams

Jordan Cooperrider

Laurie Welsh

Women's Doubles

Open/A

2

Single Elimination



WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Jordan Cooperrider

Christine Sullivan

Yvonne Buffington

Women's Singles

B/C

3

Round Robin

Vanessa Smith

Consuelo Rodriguez

Paula Kowal

WD

Women's Singles

D

2

Single Elimination

Kara Piepenbrink

Graciana Wargo

Women's Singles

No Division Name

0

Single Elimination



WO

Women's Singles

Open

3

Round Robin

Janet Tyler

Susan Adams

Kelly Van Zant

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

ProPenn
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions