ProKennex Tournament of Champions & MAC Pro AM Presented By Campbell Global: Racquetball

5/15/2014 - 5/18/2014, Multnomah Athletic Club - Portland, OR USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the tournament director if you see any errors:esaunder@uoregon.edu.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

IRT

Men's Singles

IRT

24

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Rocky Carson I I I

Ben Croft

Daniel De La Rosa

Jose Rojas

Alvaro Beltran

Chris Crowther

Jansen Allen

MO

Men's Singles

Open

19

Single Elimination

Andree Parrilla

Jake Birnel

Jeremy White

Wayne Antone Iv

Mauro Rojas

Joel Barshaw

Chad Cherry

Mark Szabo

cMO

Men's Singles

Open Consolation

11

Single Elimination

Connor Laffey

Brad Hardy

James Scott

Lee Cramer

Sam Reid

Brandon Thurman

David Barnhart

Jorge Carlos Thomas

ME

Men's Singles

Elite

14

Single Elimination

Loupe Chavez

Dean Baer

Jonathan Edwards

Todd Gibson

Jerry Evarts

Elliott Saunders

Daniel Goldstein

Chris Grimh

cME

Men's Singles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Will Hoge

Matthew Porter

Robert Jose

Seth Sullivan

Jason Dornon

Steven Tanner

MA

Men's Singles

A

25

Single Elimination

Will Hoge

Sanjay Bedi

Michael Lam

Rod Cline

Zac Thompson

Josh Greenwell

Prem Mathew

Jeff Clark

cMA

Men's Singles

A Consolation

16

Single Elimination

Rob Hamrick

Robert Christensen

Daryl Douglas

Robert Hill

Bob Alejandre

Ty Holcomb

Steven Tanner

Anthony Verdugo

MB

Men's Singles

B

26

Single Elimination

Patrick Boyd

Zac Thompson

Takashi Yamashita

Mitchell Turner

Tony Antone

Ed O'hanlon

Steve Sharpe

Justin Juul

cMB

Men's Singles

B Consolation

13

Single Elimination

Jay Torgerson

Don Kerzel

James Troutt

Nick Buring

Kevin Morris

John Sheehan

Darrik Helin

Tim O'Brien

MC

Men's Singles

C

21

Single Elimination

Takashi Yamashita

John Ryder

Greg Gadbois

Matt Stein

Kevin Morris

Charles Bergenstock

Michael McPherson

Robert Flor

cMC

Men's Singles

C Consolation

13

Single Elimination

Peter Uluave

Robert Burt

Steve Lutz

John Sheehan

Nick Nieto

Jeff Simonson

Rod Jackson

John Fisher

Men's Singles

D Playoff #1

4

Single Elimination

Kevin Noall

Jason Wells

Ryan Shaw

Steve Searle

Men's Age Singles

35+

10

Single Elimination

Jeremy White

Dean Baer

Mark Szabo

Steven Michener

Rich Carver

Don Birnel

Darrin McNally

Paul Mandel

Men's Age Singles

35+ Consolation

6

Single Elimination

Rich Carver

Michael Stoner

Darrin McNally

David Boyovich

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Tony Krause

Rod Cline

Mike Lyons

Ross Tate

WOA

Women's Singles

OA

5

Round Robin

Lexi York

Hollie Scott

Mara Delay

Shannon Henley

Kristine Holman

WB

Women's Singles

B

9

Single Elimination

Anne Griffin

Georgette Bloomquist

Madison Kerzel

Lisa Holcomb

Alice Birnbaum

Jessie Scott

Brecken Lewendal

Regan White

cWB

Women's Singles

B Consolation

5

Single Elimination

Brecken Lewendal

Regan White

Jessie Scott

Alice Birnbaum

Grace Holmes

Women's Singles

C Playoff #1

4

Single Elimination

Brecken Lewendal

Lauri Hausafus

Alice Birnbaum

Melissa Kelly

WD

Women's Singles

D

8

Single Elimination

Laura Van Der Veer

Megan Carver

Jen Memhard

Vanessa Read

Lindsey Bates

Erin Gist

Hannah Carver

Shellie Bedi

cWD

Women's Singles

D Consolation

4

Single Elimination

Hannah Carver

Shellie Bedi

Erin Gist

Lindsey Bates

Boy's Singles

10/12 Playoff #1

4

Single Elimination

Nick Birnel

Sean Miller

Andrew Shaw

Braden Hausafus

Boy's Singles

14/16/18

4

Round Robin

Erik Holman

Daniel Reynolds

Eric Azizi

Nick Birnel

Girl's Singles

8/10

4

Round Robin

Kareena Mathew

Elena Mathew

Ashlyn Carver

Olivia Porter

G12

Girl's Singles

12 and Under

5

Round Robin

Megan Carver

Vanessa Read

Hannah Carver

Calysta Burns

Ava Pool

MOD

Men's Doubles

Open

9

Single Elimination

Chad Cherry / Chadd Westwood

Jake Birnel / Mauro Rojas

Andree Parrilla / Dean Baer

Connor Laffey / Wayne Antone Iv

Chris Shaw / Lee Cramer

Joel Barshaw / Jared Imhausen

Brad Hardy / Drew Litzer

A.c. Bates / Jorge Carlos Thomas

Men's Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Brad Hardy / Drew Litzer

Chris Shaw / Lee Cramer

Joel Barshaw / Jared Imhausen

Brandon Thurman / Seth Sullivan

MED

Men's Doubles

Elite

4

Round Robin

Chris Shaw / Michael Stoner

Jerry Evarts / Loupe Chavez

Jonathan Edwards / Shawn Delay

Jesse Mabon / Todd Gibson

MAD

Men's Doubles

A

15

Single Elimination

Jeff Larson / Mark Hess

Hayden Anderson / Jesse Mabon

Scott Fish / Rob Hamrick

Loupe Chavez / Michael Lam

Bob Alejandre / Victor Pinto Gonzalaz

Stan Henderson / Jim Hart

Erik Holman / Nick Buring

Anthony Verdugo / Max Metschan

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Sanjay Bedi / Prem Mathew

Ty Holcomb / Daryl Douglas

Robert Christensen / Joseph Nielson

Eric Badillo / Luis Jordan

Mike Soto / Daniel Soto

Jeff Clark / Robert Hill

Men's Doubles

B

12

Single Elimination

Kevin Scroggins / Takashi Yamashita

Dave Patrolia / Ryan Goode

Andrew Enriquez / Ed O'hanlon

Jeff Simonson / Stan Henderson

Glenn Judd / Robert Lysaker

Barry Davis / Timm Locke

James Troutt / Tony Antone

Darrik Helin / Derrick Yates

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Noho Marchesi / Doug Rowland

John Ryder / Lee Selby

James Troutt / Tony Antone

Larry Jenne / Norman Guthrie

Glenn Judd / Robert Lysaker

Kristine Holman / Madison Kerzel

MCD

Men's Doubles

C

4

Round Robin

Greg Gadbois / Mel Landreth

Michael McPherson / Peter Uluave

Charles Bergenstock / Dustin Wilson

Rod Jackson / Vincent Lopez

Men's Doubles

Combined 90+

4

Round Robin

Jeff Larson / Mark Hess

Mike Lyons / Greg Bowen

David Reyes / Jim Hart

Clark Pope / Matt Stein

Mixed Doubles

A

7

Single Elimination

Vicky Reyes / David Reyes

Kristine Holman / Erik Holman

Gabriela Bascuti / Shawn Delay

Jessica Amezcua / Jesse Mabon

Anne Griffin / Howard Davis

Sarah Dornon / Jason Dornon

Jessie Scott / Patrick Boyd

Mixed Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Jessie Scott / Patrick Boyd

Anne Griffin / Howard Davis

Sarah Dornon / Jason Dornon

Mixed Doubles

B Playoff #1

4

Single Elimination

Juli Fimbres / Justin Fimbres

Mae Wu / Max Metschan

Madison Kerzel / Don Kerzel

Regan White / Daniel Hoffman

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th