Tournament: 16th Annual NYC Pro Am: Racquetball

1/15/2015 - 1/18/2015, Synergy Fitness North - Syosset, NY USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:tkeogh1070@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

NY Racquetball Events New York Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Singles

IRT Pro

23

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Rocky Carson I I I

Ben Croft

Daniel De La Rosa

Jose Rojas

Alvaro Beltran

Jansen Allen

Marco Rojas

MO

Men's Singles

Open

27

Single Elimination

Danny Lavely

Alejandro Romo Garcia

Ryan Hunter

Troy Warigon

Robert Collins

Joe Kelley

Joseph Palazzo

Jose Flores, Jr.

cMO

Men's Singles

Open Consolation

16

Single Elimination

Samuel Kelley

Frank Giusto

Carlos Jose Galvez

Cliff Chambers

Mitch Posner

Maneesh Pujari

Kamyron Meeks

Brendan Sullivan

Men's Age Singles

30+

12

Single Elimination

Dean Baer

Jason Hentges

Cliff Chambers

Anthony Dipietro

Maneesh Pujari

Robert Sostre

Stephen Baer

Jeff Hill

Men's Age Singles

40+

6

Single Elimination

Timothy Chartier

Tony Montano

Peter Katsanevas

Anthony Dipietro

Rick Enwright

Brian Keteltas

Men's Age Singles

50+

12

Single Elimination

Roger Fudim

David Dikman

Angelo Perilli

George Bruzzi

Mark Reilly

Panagiotis Kourtis

Chuck Johnson

Joey Yelverton

Men's Age Singles

60+

6

Single Elimination

Frank Senger

Russ Palazzo

Michel Gendreau

Alan Douglas

Paul Smith Sr

Frank Vail

Men's Doubles

30+

11

Single Elimination

Sanjay Laforest / Russ Bonanno

Fabian Pedraza / David Dikman

Jonathan Dyer / Jeff Hill

Sean Klingaman / Jonathan Clay

Tom Keogh / Brian Lesieur

Robert Cerrito Jr / Greg Mavrakis

John Isaza / Dean Baer

Mike Bello / Frankie Pavich-loiacono

Men's Doubles

50+

8

Single Elimination

Panagiotis Kourtis / George Bruzzi

Slemo Warigon / Angelo Perilli

Tom Keogh / Tom Cerniello

Richard Winter / Mike McIntire

Scott Maclachlan / Russ Palazzo

John Brophy / Dennis Beadle

Michel Gagnon / Daniel Bousquet

Philip Rosen / Neil Wasserman

Men's Doubles

60+

5

Single Elimination

Mark Baron / Frank Senger

John Brophy / Dennis Beadle

Tom Gaffney / Mel Gordon

Pierre Gareau / Michel Gendreau

Chet Greenspan / Martin Weissman

MBD

Men's Doubles

B

21

Single Elimination

Christopher Kaufman / Brett Tucker

Robert Salerno / Dominic Marino

Philip Rosen / Neil Wasserman

Alan Douglas / Kyle Douglas

Jason Santos / Jc Brito

Paul Smith Sr / Paul Smith Jr

Vincent Capazzi / George Rugys

Russ Palazzo / Rajesh Parekh

MCD

Men's Doubles

C

8

Single Elimination

Jordan Pepe / Edgard Paez

Ray Johnson / Bruce Lachs

Steve Kanowitz / Ralph Barone

John D'amato / Charlie Hava

Emil Feiger / Abraham Ehrlich

Vincent Capazzi / George Rugys

Jeff Soleimani / Danny Lau

Larry Geller / Andrew Kresevic

MOD

Men's Doubles

Open

9

Single Elimination

Sanjay Laforest / Nick Montalbano

Charlie Pratt / Brian Pineda

Joseph Palazzo / Jose Flores, Jr.

Sean Klingaman / Jonathan Clay

Troy Warigon / Kamyron Meeks

Samuel Kelley / Joe Kelley

Samuel Murray / Michael Leduc

Tommy Murray / Nicolas Bousquet

MA

Men's Singles

A

43

Single Elimination

Ricardo Gomez Barandela

Akul Ramayani

Jacob Reck

Michel Plante

Fernando Jara

Frank Giusto

Christopher Esteves

Roberto Mendez

MB

Men's Singles

B

26

Single Elimination

Simon Comeau

Stephane Parent

Jc Brito

Alex Krmic

Steven Leduc

Rajesh Parekh

Greg Elkins

Sergio Huilcapi

MC

Men's Singles

C

17

Single Elimination

Kyle Douglas

Danny Lau

Larry Geller

Neil McMahon

Ray Johnson

Josh Shea

David Ho

Marshall Sutton

Men's Singles

D / Novice

7

Single Elimination

Josh Shea

Michael Halpern

Ralph Barone

Jorge McCausland

Mark Spadola

Karl Dornstauder

Beth Fields

Mixed Doubles

A

8

Single Elimination

Stephane Parent / Isabelle Lapierre

Penny Psahos / Peter Katsanevas

Ramon Mizrachi / Judith Savino

Fernando Jara / Donna Diciacco

Kathryn St. Juste / Brian McDermott

Stewart Solomon / Gillian Cobb

Tom Gaffney / Charlotte Gordon

Linda White / Frank Vail

XBC

Mixed Doubles

B / C

6

Single Elimination

Neil McMahon / Hannah McMahon

Jack Zollo / Karen Lett

Joe Forte / Kathryn St. Juste

Donna Diciacco / Carlos Telleria

Rebecca Hammond / Karl Dornstauder

Emil Feiger / Gisele Myer

Mixed Doubles

Open

6

Single Elimination

Kimberly Ferina / Cliff Chambers

Michele Morissette / Michael Leduc

Teri Labrie / David Barnes

Ryan Hunter / Debra Hunter

Tasha Kay / Mike Patalano

Tony Montano / Jennifer Dering

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Kimberly Ferina / Beth Shea

Teri Labrie / Tasha Kay

Laura Kirkpatrick / Jennifer Dering

Gillian Cobb / Debra Hunter

Women's Doubles

women's a/b doubles

4

Round Robin

Murielle Boivin / Isabelle Lapierre

Kitty Anderson Galvez / Hannah McMahon

Linda White / Charlotte Gordon

Marjolaine Parent / Juliette Parent

WA

Women's Singles

A

6

Single Elimination

Murielle Boivin

Laura Kirkpatrick

Charlotte Gordon

Penny Psahos

Karen Lett

Judith Savino

WB

Women's Singles

B

8

Single Elimination

Kitty Anderson Galvez

Libby Digman

Donna Diciacco

Rebecca Hammond

Juliette Parent

Marjolaine Parent

Penny Psahos

Jessica Leduc

WC

Women's Singles

C

5

Single Elimination

Gisele Myer

Barbara DeMatteo

Jessica Leduc

Beth Fields

Gina Tucker

cWC

Women's Singles

C Consolation

3

Single Elimination

Jessica Leduc

Beth Fields

Gina Tucker

WO

Women's Singles

Open

8

Single Elimination

Anita Maldonado

Kimberly Ferina

Beth Shea

Michele Morissette

Gillian Cobb

Teri Labrie

Jennifer Dering

Tasha Kay

cWO

Women's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Tasha Kay

Teri Labrie

Jennifer Dering

Gillian Cobb

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th