Tournament: 38th Annual Lewis Tier 1+ Pro-Am and State Amateur Championship: Racquetball

1/21/2016 - 1/24/2016, Sioux Falls Family YMCA - Sioux Falls, SD USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:Lewisproam.director@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

SD Racquetball Events South Dakota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Singles

IRT Pro

28

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Jose Rojas

Rocky Carson I I I

Daniel De La Rosa

Felipe Camacho

Alvaro Beltran

Jansen Allen

Marco Rojas

MPD

Men's Doubles

IRT Pro

10

Single Elimination

Alvaro Beltran / Rocky Carson I I I

Felipe Camacho / Daniel De La Rosa

Marco Rojas / Jose Rojas

Jansen Allen / Tony Carson

Jake Bredenbeck / Jose Diaz

Cliff Swain / Charlie Pratt

Mario Mercado / Sebastian Franco

Alejandro Herrera / Jeremy Best

MO

Men's Singles

Open

22

Single Elimination

Jose Diaz

Mario Mercado

Sebastian Franco

Jake Bredenbeck

Robert Collins

Lee Connell

Tanner Gross

Jordan Barth

MOD

Men's Doubles

Open

6

Single Elimination

Alejandro Herrera / Doug Ganim

Tanner Gross / Lee Meinerz

Brian Pearson / Dan Salamone

Jordan Barth / Justus Benson

Matthew Majxner / Nate Beck

Shawn Merrill / Tanner Prentice

ME

Men's Singles

Elite

10

Single Elimination

Mark Crowther

Terry Kisling

Alex Radi

Bradly Gulbranson

Bud Hornaday

Grant Taylor

Craig Vanderbeek

Nate Beck

MA

Men's Singles

A

13

Single Elimination

Tom Janke

Bradly Gulbranson

Taner Trujillo

Grant Taylor

Josh Forsythe

Bud Hornaday

Kevin Kirchberg

Kyle Zins

MB

Men's Singles

B

10

Single Elimination

Steve Binstock

Michael Carr

Kyle Zins

Randy Nielsen

Roland Siverling

Ron Denler

Jeffery Lee

Michael Lefort

MC

Men's Singles

C

5

Round Robin

Randy Nielsen

Jason Nomsen

Loren McManus

Jeremy Seefeldt

Owen Forsythe

Men's Age Singles

24-/30+/40+

7

Single Elimination

Travis Mettenbrink

Terry Kisling

Andy Wiegand

Mark Crowther

Kurt Ross

Steve Binstock

Taner Trujillo

Men's Age Singles

24-/30+/40+ Consolation

4

Single Elimination

Taner Trujillo

Kurt Ross

Mark Crowther

Steve Binstock

Men's Age Singles

50+

5

Round Robin

Keith Larson

Dan Fitzgerald

Wesley Goth

Adam Clark

Jeff Murray

Men's Age Singles

Men's 60+/65+

5

Round Robin

Dan Pansch

Wesley Goth

Randy Nielsen

Bruce Green

Joseph Leblanc

AAB

Men's Age Singles

All Age B

8

Single Elimination

Ron Berquist

Michael Lefort

Daniel Fremling

Mark Ovenden

Michael Brytowski

John Dawes

Greg Gunderson

Jeremy Seefeldt

Men's Doubles

Centurion+ Open

4

Round Robin

Doug Ganim / Cliff Swain

Troy Stallings / Troy Vanbemmelen

David Duscher / Tracy Haynes

Todd Meendering / Bill Webb

Men's Doubles

Centurion+ B

11

Single Elimination

Daniel Fremling / Keith Larson

Ivar Kaardal / Ryan Noonan

Ron Berquist / Erwin Marson

Jeff Scherschligt / Mark Griffin

John Dawes / Mark Ovenden

Fred Meyer / Josh Kattenburg

Ron Nelson / Don Boetel

Men's Doubles

30+

8

Single Elimination

Matthew Majxner / Tim Landeryou

Jason Mannino / Doug Ganim

Travis Mettenbrink / Troy Vanbemmelen

Alejandro Herrera / Jeremy Best

Chris Exner / Lee Connell

Brian Pearson / Lee Meinerz

Michael Gage / Terry Kisling

Greg Cantine / Kevin Kirchberg

Men's Doubles

40+ A

5

Round Robin

Tracy Haynes / David Duscher

Jim Pruett / Dan Barrett

Tom Janke / Kurt Ross

Dan Pansch / Lon Henning

Craig Vanderbeek / Jeff Murray

MAD

Men's Doubles

A

14

Single Elimination

Todd Meendering / Dennis Thurman

Kurt Ross / Tom Janke

Dan Barrett / Lon Henning

Bill Webb / Craig Vanderbeek

Mark Gibbs / Andy Wiegand

Grant Taylor / Scott Regenscheid

Jim Pruett / Travis Rayhons

Dan Fitzgerald / Carrie Reitmeier

MBD

Men's Doubles

B

13

Single Elimination

Daniel Fremling / Keith Larson

Adam Clark / Fred Meyer

Jeffery Lee / Michael Lefort

Josh Kattenburg / Ryan Noonan

Michael Carr / Kevin Siverling

Andrea Hartman / Cole Hartman

Brock Wallen / Matthew Schmekel

Dennis Kautz / Jeff Johnson

XAB

Mixed Doubles

A / B

5

Round Robin

Mark Crowther / Carrie Reitmeier

Bruce Green / Meadow Barth

Bill Halvorson / Page Kern

Andrea Hartman / Cole Hartman

Shawn Merrill / Bekka Renner

CMO

Men's Singles

Open Consolation

13

Single Elimination

Lee Meinerz

Alex Radi

Justus Benson

Michael Gage

Tanner Prentice

Travis Mettenbrink

Jeremy Best

Tim Landeryou

cME

Men's Singles

Elite Consolation

6

Single Elimination

Craig Vanderbeek

Josh Forsythe

Grant Taylor

Bud Hornaday

Kevin Siverling

Nate Beck

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Kevin Kirchberg

Bud Hornaday

Brock Wallen

Steve Binstock

Scott Regenscheid

Jeff Murray

Kyle Zins

Andrew Bowar

cMB

Men's Singles

B Consolation

6

Single Elimination

Jeffery Lee

Michael Lefort

Ron Denler

Roland Siverling

Greg Gunderson

Andrew Bowar

Men's Age Singles

All Age B Consolation

4

Single Elimination

John Dawes

Michael Brytowski

Greg Gunderson

Jeremy Seefeldt

Men's Doubles

30+ Consolation

4

Single Elimination

Michael Gage / Terry Kisling

Greg Cantine / Kevin Kirchberg

Brian Pearson / Lee Meinerz

Chris Exner / Lee Connell

Men's Doubles

Centurion+ B Consolation

8

Single Elimination

Fred Meyer / Josh Kattenburg

Michael Brytowski / Ron Denler

Dennis Kautz / Jeff Johnson

Rod Heetland / Randy Fink

John Dawes / Mark Ovenden

Loren McManus / John Bayer

Ron Nelson / Don Boetel

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Jim Pruett / Travis Rayhons

Greg Cantine / Kevin Kirchberg

Bradly Gulbranson / Bud Hornaday

Matthew Schmekel / Nick Johnson

Jason Nomsen / Rod Heetland

Kevin Siverling / Roland Siverling

Dan Fitzgerald / Carrie Reitmeier

Jon Hofer / Brett Hofer

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Dennis Kautz / Jeff Johnson

Todd Lambey / Wade Roelfsema

Jason Nomsen / Rod Heetland

Brock Wallen / Matthew Schmekel

Roland Siverling / Owen Forsythe

Andrea Hartman / Cole Hartman

Alex Weidenbach / Andrew Bowar

Michael Brytowski / Ron Denler

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Lewis
Racquetball Tournament
Howalt-McDowell Insurance
Racquetball Tournament
Coca-Cola
Racquetball Tournament