Tournament: 2017 Oregon State Racquetball Championships

3/15/2017 - 3/19/2017, Lloyd Athletic Club - Portland, OR USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:paul@maduellassociates.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MO

Men's Singles

Open

9

Single Elimination

Dylan Reid

Jason Samora

Tim Prigo

Sunji Spencer

Chadd Westwood

Michael Bern

Lee Cramer

Bryan Domogalla

ME

Men's Singles

Elite

11

Single Elimination

Josh Tittle

Michael Stoner

Alexander DeHart

Sanjay Bedi

Brian Ancheta

Darryl Boris

Blake Ingram

Kyle Orthmeyer

MA

Men's Singles

A

20

Single Elimination

Dan Graham

Ryan Wallen

David Szafranski

Darren Ford

Jesse Mabon

Enrique Dimas

Leo Varghese

Matt Taylor

MB

Men's Singles

B

20

Single Elimination

Pavan Poluri

Leo Varghese

Shane Reilly

Richard Vonroble

Jerry Svoboda

David Boyd

Chris Yamnitsky

Scott Skellenger

MCS

Men's Singles

C

9

Single Elimination

Suresh Kumar

Lucas Bain

Alin Syed

Tom Juul Jr.

Cody Poff

Nick Morgan

Jeff Simonson

Jacob Scheuble

WO

Women's Singles

Open

4

Round Robin

Annie Roberts

Joanie Hofmeister

Linda Reeves

Erica Lipski

WC

Women's Singles

C

5

Round Robin

Kareena Mathew

Jennifer Briglia

Ayisha Tamerhoulet

Sara Freeman

Malika Tamerhoulet

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Jason Samora / Michael Bern

Dylan Reid / Tim Prigo

Sunji Spencer / Chadd Westwood

Steve Altizer / Mark Szabo

MED

Men's Doubles

Elite

10

Single Elimination

Chris Shaw / Lee Cramer

Kyle Orthmeyer / Darryl Boris

Jon Davis / Bryan Domogalla

Steve Altizer / Mark Szabo

Jesse Mabon / Gerald Williams

Rick Tetzloff / Wendall Pelham

Travis Meinhold / David Rosenbaum

Sanjay Bedi / Gavin Usher

MAD

Men's Doubles

A

13

Single Elimination

Dan Graham / Josh Tittle

Hayden Anderson / Richard Graff

Mike Lyons / Wendall Pelham

Scott Nolander / Brad Stephens

Brock Briones / Darren Ford

Matt Taylor / Justin Fimbres

Arnoldo Nogueron / Toby Harris

Ian Bain / Chris Yamnitsky

MBD

Men's Doubles

B

8

Single Elimination

Alin Syed / Suresh Kumar

Shane Reilly / Matt Stein

Jeff Simonson / Jeremy Singer

Daniel Hoffman / Scott Skellenger

Mani Homayoun / Sheril Satija

Tony Harrington / William Grassl

Lucas Bain / Cody Poff

Bruce Reid / Lee Selby

Men's Doubles

Combined 90+

4

Round Robin

Jeff Clark / David Szafranski

Brian Ancheta / Scott Nolander

Michael Kauhane / David Sneitzer

Jesse Mabon / Jon Davis

WAD

Women's Doubles

A

3

Round Robin

Annie Roberts / Elena Mathew

Georgette Blomquist / Lindsay Briglia

Dona Hruby / Kara Lycan

XOE

Mixed Doubles

Open / Elite

4

Round Robin

Michael Stoner / Linda Reeves

Kyle Orthmeyer / Dona Hruby

Darryl Boris / Kara Lycan

Jeff Clark / Joanie Hofmeister

CMO

Men's Singles

Open Consolation

5

Single Elimination

Michael Bern

Gavin Usher

Lee Cramer

Chadd Westwood

CME

Men's Singles

Elite Consolation

7

Single Elimination

Hayden Anderson

Darryl Boris

Gerald Williams

Brian Ancheta

Brian Woolf

CMA

Men's Singles

A Consolation

12

Single Elimination

Brad Stephens

Jim Douglas

Richard Vonroble

Mike Lyons

Michael Cobb

Pavan Poluri

Ian Bain

Mark Lovely

CMB

Men's Singles

B Consolation

12

Single Elimination

Mani Homayoun

Sheril Satija

Matt Stein

Louis Delelee

Ian Vinson

Pete Sagisi

Jacob Scheuble

Raymond Love

Women's Singles

A/B Playoff #1

4

Single Elimination

Georgette Blomquist

Marla Crane

Kimberly Tran

Elizabeth Yee

Men's Doubles

Elite Consolation

6

Single Elimination

Rick Tetzloff / Wendall Pelham

Jesse Mabon / Gerald Williams

Blake Ingram / Brian Woolf

Charles Robinson / Justin Fimbres

Travis Meinhold / David Rosenbaum

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Matt Taylor / Justin Fimbres

Jim Douglas / David Szafranski

Enrique Dimas / Ryan Wallen

Michael Kauhane / David Sneitzer

Tony Harrington / William Grassl

Daniel Hoffman / Mark Lovely

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Mani Homayoun / Sheril Satija

Lucas Bain / Cody Poff

Tony Harrington / William Grassl

Bruce Reid / Lee Selby

Mixed Doubles

A Playoff #1

4

Single Elimination

Richard Graff / Marla Crane

Jon Davis / Elizabeth Yee

Arnoldo Nogueron / Jessica Amezcua

Michael Cobb / Jae Graham

Men's Singles

C Consolation

5

Single Elimination

Jacob Scheuble

Jeff Simonson

Nick Morgan

Cody Poff

Raymond Love

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Chipotle
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament