Tournament: The Bridgetown Classic Presented by Nicholas Restaurant: Racquetball

5/5/2017 - 5/7/2017, Lloyd Athletic Club - Portland, OR USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:timofsilence@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

MO

Men's Singles

Open

10

Single Elimination

Dylan Reid

Scott McClellan

Tim Prigo

Rich Carver

Mark Szabo

Jeremy McGlothin

Bryan Domogalla

Lexi York

WO

Women's Singles

Open

5

Round Robin

Lexi York

Linda Reeves

Annie Roberts

Ariana Guilak

Georgette Blomquist

Men's Doubles

Open / Elite

7

Single Elimination

Jeremy McGlothin / Sam Bredenbeck

Dylan Reid / Tim Prigo

Carl Serpa / Matt Rold

Gavin Usher / Rich Carver

Jesse Mabon / Michael Stoner

Blake Ingram / Scott McClellan

Jeff Budnick / Kyle Orthmeyer

Men's Doubles

Elite Draw - Full Matches

4

Single Elimination

Blake Ingram / Scott McClellan

Jesse Mabon / Michael Stoner

Jeff Budnick / Kyle Orthmeyer

MA

Men's Singles

A

9

Single Elimination

Leo Varghese

Brad Stephens

Kevin Appel

Jim Douglas

Alex York

James Whitley

Wilson Bledsoe

Dan Graham

MAD

Men's Doubles

A

10

Single Elimination

Larry Ward / Hayden Anderson

Jon Davis / Wendall Pelham

Suresh Kumar / Alin Syed

Jorge Caldera / Miguel Serrano

Kevin Appel / Wilson Bledsoe

Darrin McNally / James Whitley

Art Fleming / Mike Lyons

Brad Stephens / Jesse Mabon

Women's Singles

A / B

7

Single Elimination

Rachel Creel

Kimberly Tran

Christine Dong

Ayisha Tamerhoulet

Jen Memhard

Jennifer Briglia

Malika Tamerhoulet

MB

Men's Singles

B

18

Single Elimination

Suresh Kumar

Nathan Smith

Jacob Scheuble

Scott Skellenger

Jerry Svoboda

Daniel Hoffman

Robert Lysaker

Peter Uluave

MDB

Mens Doubles

B

7

Single Elimination

Robert Lysaker / Stan Henderson

Nathan Smith / Noble Smith

Daniel Hoffman / Scott Skellenger

Christine Dong / Elizabeth Yee

Brian Hollandsworth / Troy Ylitalo

Cody Poff / Lucas Bain

Jerry Svoboda / Matt Stein

MC

Men's Singles

C

9

Single Elimination

Jacob Scheuble

Noble Smith

Cody Poff

Troy Ylitalo

Bruce Reid

Jacob Mundal

Lucas Bain

Robert Briglia

Mens Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Jerry Svoboda / Matt Stein

Brian Hollandsworth / Troy Ylitalo

Cody Poff / Lucas Bain

Men's Doubles

A Consolation

6

Single Elimination

Kevin Appel / Wilson Bledsoe

Darrin McNally / James Whitley

Art Fleming / Mike Lyons

Brad Stephens / Jesse Mabon

Jim Douglas / Matt Damico

Michael Kauhane / David Sneitzer

Men's Doubles

Combined 90+ Playoff #1

4

Single Elimination

Dan Graham / Art Fleming

Jon Davis / Wendall Pelham

David Reyes / Jim Hart

Darrin McNally / James Whitley

cMA

Men's Singles

A Consolation

5

Single Elimination

Dan Graham

Wilson Bledsoe

James Whitley

Alex York

Lee Selby

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Lee Selby

Brian Hollandsworth

Alin Syed

David Moyle

Charles Blomquist

Matt Stein

Frank Portillo

David Trillo

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Robert Briglia

Lucas Bain

Jacob Mundal

Bruce Reid

ME

Men's Singles

Elite

13

Single Elimination

Bryan Domogalla

Jeremy McGlothin

Matt Rold

Blake Ingram

Mark Szabo

Mitchell Turner

Kyle Orthmeyer

Michael Stoner

cME

Men's Singles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Hayden Anderson

Sanjay Bedi

Jorge Caldera

Michael Stoner

David Rosenbaum

Mitchell Turner

Jeff Budnick

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Gavin Usher

Mark Szabo

Jeremy McGlothin

Mitchell Turner

Mixed Doubles

Mixed Doubles Playoff #1

4

Single Elimination

Annie Roberts / Scott McClellan

Linda Reeves / Michael Stoner

Elizabeth Yee / Jon Davis

Sanjay Bedi / Georgette Blomquist

Women's Singles

A / B Consolation

4

Single Elimination

Jennifer Briglia

Jen Memhard

Malika Tamerhoulet

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
David Rosenbaum
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament