Tournament: Oregon State Championships: Racquetball

3/22/2018 - 3/25/2018, Lloyd Athletic Club - Portland, OR USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:timofsilence@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

45+

8

Single Elimination

Mark Szabo

Leon Petz

Michael Stoner

Chuck Wilkinson

Brian Ancheta

David Rosenbaum

Enrique Dimas

Robert Jose

Men's Age Singles

45+ Consolation

4

Single Elimination

Brian Ancheta

David Rosenbaum

Enrique Dimas

Robert Jose

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Samuel Smith

Brad Stephens

Stan Myers

Thomas Kollas

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Ron Schlumpberger / Larry Ward

Enrique Dimas / Ryan Wallen

David Sneitzer / Jarren Swazo

Ian Bain / Scott Nolander

Arnoldo Nogueron / Toby Harris

Daniel Gummo / Matt Taylor

Jorge Caldera / Miguel Serrano

Suresh Kumar / Alin Syed

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Laura Morin / Linda Reeves

Daniel Hoffman / Thomas Kollas

Mike Lyons / Wendall Pelham

Suresh Kumar / Alin Syed

Daniel Gummo / Matt Taylor

David Reyes / Jim Hart

MBD

Men's Doubles

B

9

Single Elimination

Trev Hammon / Shane Reilly

Scott Johnston / Jerry Svoboda

George Bartlett / Timel Ragland

Mani Homayoun / Sheril Satija

Stan Henderson / Jeff Simonson

Matt Stein / Troy Ylitalo

Marla Crane / Elizabeth Yee

Daniel Hoffman / Scott Skellenger

Men's Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Daniel Hoffman / Scott Skellenger

Matt Stein / Troy Ylitalo

Marla Crane / Elizabeth Yee

Stan Henderson / Jeff Simonson

John Weber / Andy White

Men's Doubles

Combined 90+

8

Single Elimination

Jim Hart / Jarren Swazo

Richard Graff / Prem Mathew

Scott Fish / David Moyle

Ron Schlumpberger / Larry Ward

David Sneitzer / Max Metschan

Stan Henderson / Mike Lyons

Robert Jose / Lee Selby

Robert Flecker / Rick Menashe

Men's Doubles

Combined 90+ Consolation

4

Single Elimination

Robert Jose / Lee Selby

David Sneitzer / Max Metschan

Stan Henderson / Mike Lyons

Robert Flecker / Rick Menashe

MED

Men's Doubles

Elite

11

Single Elimination

Kyle Orthmeyer / Matt Rold

Leon Petz / Chuck Wilkinson

Kevin Savory / Blake Ingram

Steve Altizer / Brian Woolf

Arash Afshar / Mark Szabo

Tyler Vorhies / Laura Morin

Michael Stoner / Hayden Anderson

Andrew Jones / Ryan Erickson

Men's Doubles

Elite Consolation

7

Single Elimination

Wendall Pelham / Rick Tetzloff

Wade Reuther / Samuel Smith

Travis Meinhold / David Rosenbaum

Arash Afshar / Mark Szabo

Michael Stoner / Hayden Anderson

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Dylan Reid / Tim Prigo

Justin Ide / Bryan Domogalla

Dan Cramer / Kevin Savory

Steve Altizer / Brian Woolf

MA

Men's Singles

A

18

Single Elimination

Dan Graham

Pavan Poluri

Brad Stephens

Suresh Kumar

Lucas Bain

Scott Fish

Matt Taylor

Annie Roberts

CMA

Men's Singles

A Consolation

10

Single Elimination

Robert Jose

Ryan Wallen

Stan Myers

John Lewis

John Carter

Miguel Serrano

Jim Douglas

Daniel Gummo

MB

Men's Singles

B

21

Single Elimination

Shane Reilly

John Carter

Andy White

Scott Johnston

Tim Turner Jr.

Jerry Svoboda

Scott Skellenger

Sheril Satija

CMB

Men's Singles

B Consolation

13

Single Elimination

Peter Uluave

Matt Stein

Cody Poff

Chris Lundrigan

Rory Lampe

Mani Homayoun

Rob Hegemann

Lee Selby

MC

Men's Singles

C

9

Single Elimination

Justin Bagoyo

Jeff Simonson

Rory Lampe

Rob Hegemann

Ben Sheehan

Dale Dorning

Mario Zaki

Troy Ylitalo

CMC

Men's Singles

C Consolation

5

Single Elimination

Troy Ylitalo

Dale Dorning

Mario Zaki

Ben Sheehan

Loren Shultz

ME

Men's Singles

Elite

18

Single Elimination

Blake Ingram

Andrew Jones

Kyle Orthmeyer

Hayden Anderson

Jorge Caldera

Matt Rold

Ryan Erickson

Carl Serpa

CME

Men's Singles

Elite Consolation

10

Single Elimination

Brian Woolf

Wade Reuther

Matt Taylor

Travis Meinhold

Josh Tittle

Brian Ancheta

Pavan Poluri

Mason Masuda

Men's Singles

Open Playoff #1

4

Single Elimination

Dylan Reid

Sunji Spencer

Tim Prigo

Dan Cramer

Mixed Doubles

A

13

Single Elimination

Suresh Kumar / Kaylea Henderson

Alin Syed / Lauren Ritter

Toby Harris / Elizabeth Yee

Arnoldo Nogueron / Lihau Perreira

Prem Mathew / Elena Mathew

Scott Nolander / Bernie Perreira

Coty Sharer / Autumn Lewis

Richard Graff / Marla Crane

Mixed Doubles

A Consolation

6

Single Elimination

David Reyes / Vicky Reyes

Robert Griffin / Ayisha Tamerhoulet

John Lewis / Sarah Lewis

Scott Fish / Sara Freeman

Timm Locke / Jennifer Briglia

Richard Graff / Marla Crane

Mixed Doubles

Open / Elite Playoff #1

4

Single Elimination

Arash Afshar / Ariana Guilak

Tyler Vorhies / Laura Morin

Justin Ide / Karin Ide

Chris Cook / Polly Reuther

WB

Women's Singles

B

5

Round Robin

Liz Wainwright

Kareena Mathew

Ayisha Tamerhoulet

Jennifer Briglia

Sara Freeman

WO

Women's Singles

Open

9

Single Elimination

Annie Roberts

Linda Reeves

Ariana Guilak

Polly Reuther

Georgette Blomquist

Marla Crane

Lauren Ritter

Autumn Lewis

CWO

Women's Singles

Open Consolation

5

Single Elimination

Lauren Ritter

Georgette Blomquist

Marla Crane

Elena Mathew

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament