Pelham Memorial Tournament of Champions: Racquetball

11/29/2018 - 12/2/2018, Multnomah Athletic Club - Portland, OR USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jeffclark1111@comcast.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OR Racquetball Events Oregon Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Boy's High School Singles

Beginner Playoff #1

4

Single Elimination

Benjamin Roberts

Jacob Byrne

Ryan Love

Riley Edwards

BHI

Boy's High School Singles

Intermediate

3

Round Robin

Connor Fadden

Jacob Mundal

Sam Holzbach

GHB

Girl's High School Singles

Beginner

4

Round Robin

Brielle Fernando

Payton Lemke

Keely Walcott

Emily Song

GHI

Girl's High School Singles

Intermediate

9

Single Elimination

Kelsey Klinger

Catherine Morley

Shelby Levens

Christal Belsterling

Hallie August

Alexandra Xu

Katie Bain

Emily Moore

Girl's High School Singles

Intermediate Consolation

5

Single Elimination

Katie Bain

Emily Moore

Alexandra Xu

Hallie August

Elizabeth Nangle

Men's Age Singles

45+

12

Single Elimination

Sean Love

Bob Graham

Ethan Janson

Everett Brunelle

Kenneth Celmer

Steven Harper

Mark Szabo

Rich Carver

Men's Age Singles

45+ Consolation

8

Single Elimination

Brian Ancheta

Michael Bibeau

David Riley

Michael Arterburn

Mark Szabo

Rich Carver

Men's Age Singles

55+

9

Single Elimination

Michael Stoner

David Szafranski

Rick Gartel

Robert Testa

David Boyovich

Dan Graham

Samuel Smith

Mike Lyons

Men's Age Singles

55+ Consolation

5

Single Elimination

Dan Graham

David Boyovich

Samuel Smith

Dale Daniels

Men's Doubles

30+

9

Single Elimination

Greg Campbell / Mark Szabo

Sean Love / Danny Gonzalez

Shawn Wilson / Brad Hardy

Matt Rold / Carl Serpa

Lee Cramer / Rick Tetzloff

Ben Anderson / Rich Carver

Blake Ingram / Steve Altizer

Travis Meinhold / David Rosenbaum

Men's Doubles

30+ Consolation

4

Single Elimination

Ben Anderson / Rich Carver

Lee Cramer / Rick Tetzloff

Steven Harper / Cody Matteucci

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Kevin Thompson / Scott Dickinson

Jim Hart / Jarren Swazo

Scott Morrill / Jeremy Levin

Ken Morris / Shane Reilly

Kenny Brown / Micah Miller

Ian Bain / Ryan Wallen

David Sneitzer / Lance Dyrdahl

Dan Gummo / Matt Taylor

MBD

Men's Doubles

B

15

Single Elimination

Scott Johnston / Jerry Svoboda

Ed O'Hanlon / Timm Locke

Grant Burch / Peter Uluave

Faramarz Mehrdadfar / Jay Barnett

Scott Skellenger / Daniel Hoffman

Atom Fjeldsted / Will Post

Charles Blomquist / David Moyle

Max Metschan / Paul Van Wagoner

Men's Doubles

B Consolation

8

Single Elimination

Jeff Simonson / John Ralston

Mani Homayoun / John Sheehan

Keith Greeney / Griff Bear

Max Metschan / Paul Van Wagoner

Bailey Thalman / Ryan Tilton

Ascencion Mendez / Ernesto Renteria

Raymond Love / Timel Ragland

Frank Catalano / Shane Workman

Men's Doubles

Combined 90+

7

Single Elimination

Bob Graham / Jeff Clark

Scott Morrill / David Szafranski

Lance Dyrdahl / David Sneitzer

Richard Graff / Jeremy Levin

Max Metschan / Michael Kauhane

Bob Smith / David Hurt

Jim Hart / Jarren Swazo

Men's Doubles

Combined 90+ Consolation

3

Single Elimination

Jim Hart / Jarren Swazo

Max Metschan / Michael Kauhane

Bob Smith / David Hurt

MED

Men's Doubles

Elite

16

Single Elimination

Blake Ingram / Mark Szabo

Nick Buring / Nathan Buring

Steve Altizer / Brian Woolf

Matt Rold / Kyle Orthmeyer

Taner Trujillo / Gavin Usher

Kevin Thompson / Scott Dickinson

Lee Cramer / Rick Tetzloff

Christopher Sage / JP Wilson

Men's Doubles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Travis Meinhold / Alin Syed

Kenneth Celmer / Ken Morris

Roberto Cardenas / Michael Stoner

Jacob Diaz / Mike Bethune

Matt Taylor / Dan Gummo

Arvind Bhuta / Michael Todd

Mike Lyons / Bob Bailey

Scott Fish / Richard Graff

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Dylan Reid / Tim Prigo

Grant Stalley / Dan Cramer

Sam Bredenbeck / Lexi York

Danny Gonzalez / John Wolfe

MA

Men's Singles

A

19

Single Elimination

Christopher Sage

Ian Bain

Prem Mathew

Leo Varghese

Annie Roberts

Shane Reilly

Lee Selby

Luke Miller

CMA

Men's Singles

A Consolation

11

Single Elimination

Ryan Wallen

Micah Miller

Kenny Brown

Jim Douglas

Lucas Bain

Justin Fimbres

Michael Todd

Scott Fish

MB

Men's Singles

B

24

Single Elimination

Michael Bibeau

John Ralston

Matt Stein

Mani Homayoun

Jerry Svoboda

Scott Skellenger

Griff Bear

Shane Workman

CMB

Men's Singles

B Consolation

10

Single Elimination

Scott Johnston

Charles Blomquist

Timel Ragland

Raymond Love

Peter Uluave

Ascencion Mendez

Bailey Thalman

MC

Men's Singles

C

13

Single Elimination

Connor Fadden

Jeff Simonson

Atom Fjeldsted

Dale Daniels

Ryan Tilton

Frank Catalano

Nick Morgan

Jacob Mundal

CMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Nick Morgan

Bailey Thalman

Keith Greeney

Sam Holzbach

Ascencion Mendez

Andrew Nystrom

MD

Men's Singles

D

7

Single Elimination

Frank Catalano

Nick Morgan

Jacob Edwards

John Hart

Benjamin Roberts

Riley Edwards

Brennan Sullivan

cMD

Men's Singles

D Consolation

4

Single Elimination

Brennan Sullivan

Benjamin Roberts

Riley Edwards

ME

Men's Singles

Elite

21

Single Elimination

Blake Ingram

Carl Serpa

Ryan Erickson

Ben Anderson

Kenneth Celmer

Ethan Janson

Everett Brunelle

Taner Trujillo

CME

Men's Singles

Elite Consolation

13

Single Elimination

Sanjay Bedi

Josh Tittle

Jim Douglas

Mason Masuda

Brian Woolf

Kirc Emerson

Kyle Orthmeyer

Arvind Bhuta

Men's Singles

IRT Pro

36

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Alvaro Beltran

Rocky Carson I I I

Charles Pratt

David Horn

Daniel De La Rosa

Samuel Murray

Alejandro Landa

MO

Men's Singles

Open

15

Single Elimination

Sam Bredenbeck

Sunji Spencer

Tim Prigo

Kadim Carrasco

Nick Baida

Destry Everhart

Dan Cramer

John Wolfe

CMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Troy Brooks

Lexi York

Gavin Usher

Ryan Erickson

Set Cubillos

Cody Matteucci

Jason Dornon

Mixed Doubles

A

4

Round Robin

Taner Trujillo / Katherine Affeltranger

Alin Syed / Sara Freeman

David Boyovich / Jessica Chen

David Moyle / Augusta Herman

Mixed Doubles

B

4

Round Robin

Matt Stein / Christine Dong

Daniel Hoffman / Sara Freeman

Connor Fadden / Kayla Rae

Will Post / Lina Droste

Mixed Doubles

Open / Elite Playoff #1

4

Single Elimination

Brad Hardy / Brenna Bilbrough

Michael Stoner / Linda Reeves

Shawn Wilson / Jeanne Klein

David Rosenbaum / Laura Morin

WBD

Women's Doubles

B

4

Round Robin

Jennifer Briglia / Kayla Rae

Christal Belsterling / Lina Droste

Hallie August / Elizabeth Nangle

Katie Bain / Shelby Levens

WOD

Women's Doubles

Open

5

Round Robin

Brenna Bilbrough / Laura Morin

Jessica Chen / Lauren Rook Sandri

Ariana Guilak / Linda Reeves

Hannah Carver / Megan Carver

Joanie Hofmeister / Jeanne Klein

WA

Women's Singles

A

8

Single Elimination

Katherine Affeltranger

Kareena Mathew

Natalie Lorati

Augusta Herman

Kimberly Tran

Stevanie Fama

Rachel Schmidt

Elena Mathew

CWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Stevanie Fama

Kimberly Tran

Rachel Schmidt

Elena Mathew

WB

Women's Singles

B

7

Single Elimination

Christine Dong

Laura Van Der Veer

Kayla Rae

Stevanie Fama

Lina Droste

Kelsey Klinger

Jennifer Briglia

CWB

Women's Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Lina Droste

Jennifer Briglia

Kelsey Klinger

WO

Women's Singles

Open

11

Single Elimination

Cecilia Pratt

Annie Roberts

Jessica Chen

Megan Carver

Katherine Affeltranger

Linda Reeves

Hannah Carver

Laura Morin

CWO

Women's Singles

Open Consolation

7

Single Elimination

Lauren Rook Sandri

Katherine Affeltranger

Elena Mathew

Kareena Mathew

Linda Reeves

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th