Tournament: Frank Burkholder Thanksgiving Classic, presented by Discount Tire and Bridgestone: Racquetball

11/16/2018 - 11/18/2018, Ymca Downtown Nashville - Nashville, TN USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jroedersw@icloud.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

TN Racquetball Events Tennessee Amateur Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

Men's Age Singles

11

Single Elimination

Danny Smith

Gavin Higgins

Robert Galvin

Luther Roper

Michael Moats

Keith Edwards

Luis George Sr

Gary Boykin

Men's Doubles

50+

7

Single Elimination

Billy Cannon / Robert Frazier

Charles Knight / Luis George Sr

David Holt / Dave Voeller

Pete Powers / Robert McMurry

Robert Mitchie / Mike Mazza

Cris Arnold / David Barry

Men's Doubles

50+ Consolation

2

Single Elimination

Robert Mitchie / Mike Mazza

Pete Powers / Robert McMurry

MAD

Men's Doubles

A

7

Single Elimination

Claude Crocker / Chris Tabeling

Robert Galvin / Triston Webb

Logan Marx / Tyler Hoffmann

David Meier / Dion Lowe

Adam Melcher / Vinnie Loe

Zach Leister / Mark Owens

Men's Doubles

A Consolation

3

Single Elimination

Zach Leister / Mark Owens

Adam Melcher / Vinnie Loe

David Meier / Dion Lowe

MBD

Men's Doubles

B

6

Single Elimination

Kenny Spitler / Scott Wilson

Pete Powers / Robert McMurry

Robert Rosier / Guitaud Leandre

Michael Moats / Tyler Breaden

Jody Ashley / Rich Hale

Hardy Marshall / Joseph Marshall

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Jody Ashley / Rich Hale


Men's Doubles

Open / Elite

10

Single Elimination

Austin Cunningham / Destry Everhart

Daniel Case / Kyle Smith

Walter McDade / Ronald Mount

Adam Taylor / Charles Knight

Chris Butler / Rex Ledbetter

Rob Sanson / Danny Smith

Billy Cannon / Robert Frazier

Dave Voeller / David Holt

Men's Doubles

Open / Elite Consolation

4

Single Elimination

Claude Crocker / Chris Tabeling

Rob Sanson / Danny Smith

Chris Butler / Rex Ledbetter

Dave Voeller / David Holt

MA

Men's Singles

A

16

Single Elimination

Mark Obrien

Piotr Chojnowski

Vinnie Loe

Zach Leister

Bob Erwin

Mark Owens

Randy Butler

Darryl Beasley

cMA

Men's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Bradley Gatewood

Chilo Espinoza

Gary Boykin

Mark Owens

MB

Men's Singles

B

14

Single Elimination

Bradley Gatewood

Kenny Spitler

Logan Marx

Joseph Marshall

Richard Baggaley

Robert Strider

Jimmy Earles

Darryl Beasley

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

David Meier

Darryl Beasley

Tyler Breaden

David Masterson

MC

Men's Singles

C

7

Single Elimination

Jody Ashley

Timothy Morman

Gabriel King

Caleb Marshall

Rich Hale

Richard Baggaley

Tyler Breaden

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Gabriel King

Caleb Marshall

Tyler Breaden

Rich Hale

ME

Men's Singles

Elite

8

Single Elimination

Mauricio Valverde

Tyler Hoffmann

Joe Newell

Eric Burnett

Rob Sanson

Ramon Maciasrivas

Dave Voeller

Keith Edwards

cME

Men's Singles

Elite Consolation

4

Single Elimination

Ramon Maciasrivas

Rob Sanson

Dave Voeller

Keith Edwards

MO

Men's Singles

Open

13

Single Elimination

Daniel Case

Austin Cunningham

Ronald Mount

Destry Everhart

Danny Smith

Adam Taylor

Kyle Smith

Chris Butler

cMO

Men's Singles

Open Consolation

6

Single Elimination

Hunter Stenzel

Charles Knight

Cruz Acosta

Adam Taylor

Mixed Doubles

Mix A/B

4

Single Elimination

Eric Burnett / Jessica Barrios

Jenna Heaton / Tyler Hoffmann

Chris Cerny / Jody Ashley

Katy Moran / Logan Marx

Mixed Doubles

Mix A/B Consolation

0

Single Elimination

Katy Moran / Logan Marx

Chris Cerny / Jody Ashley

XOE

Mixed Doubles

Open / Elite

5

Single Elimination

Austin Cunningham / Robin Whitmire

Billy Cannon / Mary Mouw

Jennie Jones / Cruz Acosta

Robert Galvin / Amada Gonzalez

Ramon Maciasrivas / Wendy Wills

Mixed Doubles

Open / Elite Consolation

3

Single Elimination

Ramon Maciasrivas / Wendy Wills

Jennie Jones / Cruz Acosta

Robert Galvin / Amada Gonzalez

Women's Doubles

Open/A Playoff #1

2

Single Elimination

Amada Gonzalez / Mary Mouw

Katy Moran / Megan Conrad

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Jessica Barrios

Chris Cerny

Samantha Lovett

Claire Hooker

Women's Singles

Open/A Playoff #1

2

Single Elimination

Robin Whitmire

Jennie Jones

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th