Tournament: 2019 Minnesota State Singles Championships: Racquetball

1/25/2019 - 1/27/2019, Life Time - 98th St. - Bloomington South, MN USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:vperrault3@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

MN Racquetball Events Minnesota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MO

Men's Singles

Open

7

Single Elimination

Jake Bredenbeck

John Goth

Lee Meinerz

Shawn Merrill

Joel Cassens

Dan Salamone

Nick Arntz

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Joel Cassens

Nick Arntz

Dan Salamone

ME

Men's Singles

Elite

15

Single Elimination

Andy Wiegand

Terry Kisling

Broque Brew

Tim Buswell

Cole Hartman

Craig Vanderbeek

Ibrahim Ghandi

Logan Strand

cME

Men's Singles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Micheal Figgins

Logan Strand

Nick Arntz

Ben Degroot

Nathan Soltis

Mark Anderson

Jeff Jefferson

Dan Nygaard

MA

Men's Singles

A

27

Single Elimination

Craig Vanderbeek

Scott Storrick

Jerry Lodermeier

Cole Hartman

Grant Taylor

William Dobransky

Bryon Sharp

Jake Schaubach

cMA

Men's Singles

A Consolation

16

Single Elimination

Dan Nygaard

Mark McCoy

Scott Rosenburg

Andrew Greseth

Dave Mackay

Rob Heidbrink

Kevin Kuhns

Nathan Soltis

MB

Men's Singles

B

22

Single Elimination

Jon Salitros

Andy Thrall

Ron Willett

Ryan Neumann

Rob Heidbrink

Joey Rohlwing

Ron Denler

John Lom

cMB

Men's Singles

B Consolation

14

Single Elimination

Allen Klecker

Greg O'Brien

Carl Andress

Tim Wagner

Luke Hoffman

Ron Berquist

Tom Goblish

Scott Brierley

MC

Men's Singles

C

13

Single Elimination

Kole Feist

Mike Cherry

Steve Anderson

Alan Schiebe

Korey Tollefson

Pat Nali

James Andrew Ford

Jayden Kuhns

cMC

Men's Singles

C Consolation

8

Single Elimination

Pat Nali

Ryan Buhl

Ben Shulfer

Luke Hoffman

Jessi McGehee

Wayne Soehren

MD

Men's Singles

D

4

Round Robin

Ben Shulfer

Jayden Kuhns

Elizabeth Denler

Joshua Tramm

Men's Age Singles

2425AB

4

Round Robin

Ryan Neumann

Andrew Greseth

Joey Rohlwing

Carl Andress

Men's Age Singles

2435OE

6

Single Elimination

Lee Meinerz

Andy Wiegand

Logan Strand

Ibrahim Ghandi

Ben Degroot

Brad Knox

Men's Age Singles

35+ A

6

Single Elimination

Jeff Jefferson

Josh Forsythe

Kevin Kuhns

Mark Anderson

Matt Rustin

Shabeer Ahmed

Men's Age Singles

35+ A Consolation

4

Single Elimination

Matt Rustin

Mark Anderson

Kevin Kuhns

Shabeer Ahmed

Men's Age Singles

35+ B

7

Single Elimination

Barb Hoffner

Shabeer Ahmed

John Lom

Matt Rustin

Mike Kiedrowski

Jack Benson

Steve Anderson

Men's Age Singles

35+ B Consolation

4

Single Elimination

Mike Kiedrowski

Steve Anderson

Jack Benson

Men's Age Singles

45+ Open/Elite

6

Single Elimination

Bob Adam

Terry Kisling

Steven Foss

Ted Rohlwing

Rich Powers

Tim Buswell

Men's Age Singles

45+ Open/Elite Consolation

4

Single Elimination

Ted Rohlwing

Rich Powers

Tim Buswell

Men's Age Singles

45+ A

6

Single Elimination

Dan Metcalfe

Matt Miller

Jerry Lodermeier

Jonn Olson

Ron Willett

Jon Salitros

Men's Age Singles

45+ A Consolation

4

Single Elimination

Ron Willett

Jon Salitros

Jonn Olson

Men's Age Singles

4555BC

8

Single Elimination

Ron Berquist

Mike Cherry

Brad Strand

Pat Nali

Alan Schiebe

Korey Tollefson

Wyatt Waterman

James Andrew Ford

Men's Age Singles

4555BC Consolation

4

Single Elimination

Alan Schiebe

Wyatt Waterman

Korey Tollefson

James Andrew Ford

Men's Age Singles

55+ A

9

Single Elimination

Allen Klecker

Ron Denler

Scott Storrick

Tj Beagan

Greg O'Brien

Richard Markham

David Nelson

Tim Wagner

Men's Age Singles

55+ A Consolation

5

Single Elimination

David Nelson

Greg O'Brien

Richard Markham

Skip Lecy

Men's Age Singles

55+ Open/Elite

6

Single Elimination

Bob Adam

Steve Salamone

David Pennington

Mark McCoy

Rich Powers

Dale Quam

Men's Age Singles

55+ Open/Elite Consolation

4

Single Elimination

Dale Quam

Rich Powers

Men's Age Singles

65+

4

Round Robin

Robert Born

Don Checots

Gerald Stigall

David Zabinski

WO

Women's Singles

Open

8

Single Elimination

Vallana Perrault

Barb Hoffner

Ava Kaiser

Page Kern

Meaghan Lieburn

Olivia Graham

Lori Southwick

Marina Yurik

cWO

Women's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Lori Southwick

Olivia Graham

Meaghan Lieburn

Marina Yurik

WA

Women's Singles

A

9

Single Elimination

Cheryl Jones

Kelly Johnson

Meaghan Lieburn

Olivia Graham

Marina Yurik

Cindy Hoops

Susan Schatz

Jessi McGehee

cWA

Women's Singles

A Consolation

4

Single Elimination

Marina Yurik

Susan Schatz

Cindy Hoops

Barb Southwick

WC

Women's Singles

C

3

Round Robin

Elizabeth Denler

Lillian Ford-Crimi

Sage Hartman

Women's Age Singles

W2435

3

Round Robin

Ava Kaiser

Meaghan Lieburn

Barb Southwick

Women's Age Singles

W4555

3

Round Robin

Cheryl Jones

Lori Southwick

Kelly Johnson

Junior Singles

Advanced

3

Round Robin

Lillian Ford-Crimi

Joshua Tramm

Sage Hartman

Junior Singles

Intermediate

4

Round Robin

Sage Hartman

Nicholas Bariteau

Andrew Sievert

Jaxon Payne

Junior Singles

Beginner

3

Round Robin

Broox Brew

Evan Steinkopf

Briley Brew

Men's Age Singles

2435OE Consolation

4

Single Elimination

Logan Strand

Brad Knox

Ben Degroot

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th