Tournament: 2018 Oregon Regional: Racquetball

4/19/2018 - 4/22/2018, Cascade Athletic Club - GRESHAM, OR USA



2018
Regional Championships
April 19-22 2018
Cascade Athletic Club
Gresham, Oregon
Cascade Athletic club is Excited to host a USA Racquetball Championship event. This Tournament is a Qualifier for National singles in Pleasanton , Ca. in May. Come compete for a chance to be crowned Regional champion!
 
Players 18 and under save 10.00 when entering, use code junior18
 
Tournament Parking
Due to limited parking for club members during the event, We are asking that Tournament players please park at the grocery outlet just east of the club.

Racquetball Tournament in GRESHAM, OR USA

Recent Results

Mixed Doubles: Mixed Open/Elite Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Tyler Vorhies / Laura Morin
California Fami, Portland

def.

Lucas Bain / Annie Roberts
Cascade Athleti, Gresham

15-7, 15-10


Mixed Doubles: Mixed Open/Elite Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Michael Stoner / Linda Reeves
Lebanon Racquet, Sweet Home/Courthouse Athl, Salem

def.

Mason Masuda / Elizabeth Yee
La Fitness, Kent/LA Fitness, Beaverton

15-7, 15-9


Men's Singles: C Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Jeff Simonson
Lloyd Athletic , Damascus

def.

Jacob Edgerton
Mt Hood Athleti, Sandy

15-6, 15-5


Men's Age Singles: 50+ Round Robin (Rnd 3)

Michael Bern
The Club Fitnes, Crescent City

def.

Tim Kilgore
IAC - State, Kuna

15-5, 15-2


Men's Singles: Open Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Rick Charbonneau
Oregon State Un, Seattle

def.

Sunji Spencer
Superior Athlet, Medford

14-15, 15-11, 11-7


Women's Singles: Womens A/B Round Robin (Rnd 2)

Stevanie Fama
La Fitness Tual, Breavercreek

def.

Sara Freeman
Mt Hood Athleti, Sandy

15-10, 15-12


Junior 12/14: Junior 12/14 Single Elimination w/ Consolation (Semis)

Drake Howard
Cascade Athleti, Gresham

def.

Riley Edwards
Cascade Athleti, Gresham

15-0, 15-6


Men's Singles: B Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Scott Skellenger
Mt Hood Athleti, Maupin

def.

Raymond Love
Cascade Athleti, Gresham

15-8, 15-1


Mixed Doubles: Mixed Open/Elite Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Rich Carver / Polly Reuther
Spokane Club - , Spokane Valley/La Fitness, Olympia

def.

Sanjay Bedi / Georgette Blomquist
Multnomah Athle, Portland

14-15, 15-14, 11-10


Men's Doubles: Elite Group: 1 Round Robin (Rnd 2)

Blake Ingram / Andrew Jones

def.

Travis Meinhold / David Rosenbaum

15-12, 15-12


Men's Singles: A Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Darioush Afshar
Courthouse Athl, Salem

def.

Matt Taylor
Club Northwest, Grants Pass

15-4, 15-8


Men's Singles: B Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Andy White
Cascade Athleti, Gresham

def.

Cody Poff
Cascade Athleti, Damascus

15-12, 15-1


Women's Singles: Womens A/B Round Robin (Rnd 2)

Augusta Herman
Southridge, Tigard

def.

Elena Mathew
Timberhill Athl, Corvallis

15-2, 11-15, 11-7


Men's Singles: A Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Suresh Kumar
Lloyd Athletic , Portland

def.

Lucas Bain
Cascade Athleti, Gresham

15-7, 13-15, 11-10


Men's Singles: D Group: 2 Round Robin (Rnd 2)

Jesica Trees
Cascade Athleti, Portland

def.

Jacob Edwards
Cascade Athleti, Gresham

15-10, 15-8


Men's Singles: Open Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Jason Samora
Bay Area Athlet, Coos Bay

def.

Ryan Charbonneau
Oregon State Un, Seattle

15-5, 15-0


Men's Singles: Elite Single Elimination w/ Consolation (16's)

Larry Geracitano
Ymca, Niagara Falls

def.

Steve Altizer
Mt. Hood Athlet, Boring

15-4, 8-15, 11-1


Junior 18 and under: Junior 18 and under Round Robin (Rnd 1)

Kareena Mathew
Timberhill Athl, Corvallis

def.

Jacob Edgerton
Mt Hood Athleti, Sandy

15-7, 15-9


Mixed Doubles: Mixed Open/Elite Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Grant Stalley / Lihau Perreira
La Fitness, Kenmore/Mt. Hood Athlet, Sandy

def.

Arash Afshar / Ariana Guilak
Courthouse Sout, Salem/University Of O, Beaverton

9-15, 15-11, 11-10


Mixed Doubles: B Round Robin (Rnd 2)

Daniel Hoffman / Sara Freeman
Mt Hood Ac, Sandy/Mt Hood Athleti, Sandy

def.

J. W. Travis Thomas / Shasta Thomas
Hillsboro

15-14, 15-13


Men's Singles: Elite Single Elimination w/ Consolation (Qtrs)

Mark Szabo
Timberhill Athl, Newport

def.

Brian Ancheta
Cascade Athleti, Gresham

15-9, 15-11

Starting Times NOW Available

  • Starting times for first round matches are now available for viewing!
    Click here to view start times.
  • Registered Event Participants

  • Event Entry List
    View players that are registered for this event and see which divisions they have entered. Filter List by division to view all players in a specific division.
  • Entries by Club
  • Entries by School / University
  • Entries by City
  • Entries by State / Province
  • Entries by Country
  • Live Matches

    Men's Doubles: Combined 90+ (2)

    CAC - Court: 7

    Total Time (min):

    David Reyes / Jim Hart - East Side Athle, West Linn/La Fitness, Happy Valley

     

    David Hurt / Scott Fish - Athletic Club O, Bend/LA Fitness, Vancouver

     

    Men's Singles: C (3)

    CAC - Court: 10

    Total Time (min):

    Dale Dorning - Cascade Athleti, Gresham

     

    Rob Hegemann - Hood River Spor, Hood River

     

    Men's Doubles: Combined 90+ Consolation (2)

    CAC - Court: 8

    Total Time (min):

    Mel Landreth / Christopher Kirby - Columbia City S, Vancouver

     

    Michael Kauhane / Scott Morrill - Oahu Athletic C, Newberg/La Fitness Tual, Tualatin

     

    Mixed Doubles: B (3)

    CAC - Court: 9

    Total Time (min):

    Daniel Hoffman / Sara Freeman - Mt Hood Ac, Sandy/Mt Hood Athleti, Sandy

     

    Rod Lewis / Jesica Trees - Cascade Athleti, Portland

     

    Men's Singles: Open (3)

    CAC - Court: 1

    Total Time (min):

    Dylan Reid - Multnomah Athle, Portland

     

    Bryan Domogalla - LA Fitness, Tigard

     

    Men's Singles: Elite (3)

    CAC - Court: 2

    Total Time (min):

    Brian Woolf - Mt Hood Athleti, Gresham

     

    Blake Ingram - La Fitness, Gresham

     

    Men's Age Singles: 50+ (3)

    CAC - Court: 5

    Total Time (min):

    Mark Szabo - Timberhill Athl, Newport

     

    John Winings - Twin Arbors Ath, Woodbridge

     

    Mixed Doubles: B (3)

    CAC - Court: 6

    Total Time (min):

    Cody Poff / Lina Droste - Cascade Athleti, Damascus/Beaverton, Beaverton

     

    J. W. Travis Thomas / Shasta Thomas - Hillsboro

     

    Men's Doubles: Open (3)

    CAC - Court: 4

    Total Time (min):

    Arash Afshar / Grant Stalley - Courthouse Sout, Salem/La Fitness, Kenmore

     

    Ryan Charbonneau / Rick Charbonneau - Oregon State Un, Seattle

     

    Event Brackets and Results

  • View online draws by selecting a division
  • Event Results Summary
  • Media Match Report
    Track players progress throughout during the live event. Get result reports by division, city, state, club, or country.
  • Event Information

  • View event in R2 Sports app
    With app installed this takes you to event details screen in the app
  • Contact Event Director
    Brian Ancheta
  • General Event Info
    Find entry deadlines, learn other important event details
  • Event Divisions and Fees
    View divisions offered at this event, registration fees, and additional items to purchase when registering online.
  • Sponsors
    Show your support by visiting their websites.
  • Map
  • Hotel and Information
  • Sanctioned USA Racquetball Events

    This is an official USA Racquetball Sanctioned Event.
  • Intro To Racquetball Rules & Play Print this 2 sided document off for friends or family watching and cheering players on!
  • Social Media

  • Share on Facebook

    Type Facebook Message below


    Suggested Message: Brackets for the Tournament: 2018 Oregon Regional have been activated on the website!


  • Racquetball Tournament
    Racquetball Tournament
    Racquetball Tournament
    Racquetball Tournament