The 2014 ORA 40th Annual State Singles/ORA State Intercollegiate Championships & ORA Spring Doubles Tourney

Racquetball Tournament 3/1/2014 - 3/2/2014
The 2014 ORA 40th Annual State Singles/ORA State Intercollegiate Championships & ORA Spring Doubles Tourney
The Heights Racquetball & Fitness Club - Huber Heights, OH USA


 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:ganim@mac.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OH Racquetball Events

Ohio Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

J16

Junior Singles

16 and Under

2

Single Elimination

Christian Ulliman

Joran Fuller

Men's Age Singles

24- C/D Playoff #1

2

Single Elimination

Jonathan Levin

BYE

Men's Age Singles

35+A/B

5

Round Robin

Wes Thomas

Mike Dirauso

Rob Carpenter

Shaun Davis

Timothy Vanhooser

Men's Age Singles

45+ A/B

4

Round Robin

Tom Raglow

Gregory Lotts

Bill Hodges Jr.

Michael Force

Men's Age Singles

55+ A/B

4

Round Robin

Kenny Hole

Michael Wallman

Gary Stahl

Bill Hodges Jr.

Men's Age Singles

55+ C/D Playoff #1

2

Single Elimination

Barry Sprague

Bruce Barcelo

Men's Age Singles

60+

10

Single Elimination

Kenny Hole

Tom Wood

Dale Knotts

John Marinich

Bill Hodges Jr.

Jack Morgenroth

Barry Sprague

Michael Wallman

Men's Age Singles

60+ Consolation

6

Single Elimination

Bill Hodges Jr.

Stu Simcox

Jack Morgenroth

Bruce Barcelo

BYE

BYE

Men's Age Singles

65+

2

Single Elimination

Jack Morgenroth

Stu Simcox

Men's Age Singles

Men's 24-/25+

4

Round Robin

Kyle Ulliman

Aj Bennett

Steve Volsko

Charles Hayes

Men's Age Singles

Men's 30/45+ Playoff #1

2

Single Elimination

Bruce Drye

Steve Lerner

Men's Age Singles

Men's 35/45 + C/D Playoff #1

2

Single Elimination

Kevin Burke

Bruce Barcelo

Men's Age Singles

Men's 50/55+

5

Round Robin

Steve Lerner

Dale Knotts

Michael Chiappetta

Grant Hout

David Moore

M1

Men's Collegiate Singles

#1

8

Single Elimination

Manolo Sandoval

Thomas Carter

Mark Brower

Srikara Peelukhana

David Levin

Brad Sevcik

Patrick Murray

Jonathan Levin

cM1

Men's Collegiate Singles

#1 Consolation

4

Single Elimination

Brad Sevcik

David Levin

Patrick Murray

Jonathan Levin

Men's Doubles

35+ Playoff #1

2

Single Elimination

Bruce Drye / Steve Lerner

Jason Thompson / Peter Ulliman

MAD

Men's Doubles

A

10

Round Robin

Mike Dirauso / Tom Raglow

Rob Carpenter / Shaun Davis

Ron Dehays / Aj Bennett

Mark Bishnow / Jeff Bonham

Chris Martin / Michael Mack

MBD

Men's Doubles

B

10

Round Robin

Mark Bishnow / Jeff Bonham

Keith Kirby / Mike Smart

Eddie Ropp / John Helmick

Chris Martin / Ron Parizo

Deborah Ulliman / Nancy Hodges

MOD

Men's Doubles

Open

8

Round Robin

Manolo Sandoval / Thomas Carter

Doug Ganim / Kyle Ulliman

Josh Zimmet / Michael Mack

Jason Thompson / Phil Woodland

MA

Men's Singles

A

10

Single Elimination

Brian Johnson

Aj Bennett

Srikara Peelukhana

Michael Chiappetta

Gregory Lotts

David Moore

Steve Volsko

Charles Hayes

cMA

Men's Singles

A Consolation

6

Single Elimination

Rob Carpenter

Gregory Lotts

David Moore

Shaun Davis

BYE

BYE

BYE

BYE

Men's Singles

B Playoff #1

2

Single Elimination

Wes Thomas

Gary Stahl

Men's Singles

C Playoff #1

2

Single Elimination

Barry Sprague

Kevin Burke

MD

Men's Singles

D

4

Round Robin

Jonathan Levin

Christian Ulliman

Joran Fuller

Zach Force

MO

Men's Singles

Open

7

Single Elimination

Doug Ganim

Manolo Sandoval

Kyle Ulliman

Thomas Carter

Phil Woodland

Mark Brower

Lily Berry

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Phil Woodland

Lily Berry

Mark Brower

Women's Collegiate Singles

Women's Collegiate

5

Round Robin

Nicole Fraley

Stephanie Poutz

Jennifer Pease

Megan Kane

Natalie Kendrick

Women's Singles

Women's A/B Playoff #1

2

Single Elimination

Nancy Hodges

Deborah Ulliman

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

The Heights Racquetball & Fitness Club
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions