41st Annual Dallas 40 Love Tennis Classic

Tennis Tournament 7/10/2015 - 7/12/2015
41st Annual Dallas 40 Love Tennis Classic
Kiest Tennis Center - Dallas, TX USA


 

TENNIS EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:swsmith62@aol.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Tennis event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

50+

8

Single Elimination



Alex Lee

Darren McGilbray

Terry Johnson

James Cooper

Larry Bibb

Men's Age Singles

60+

5

Single Elimination

Larry Carroll

Richard Griffin

Henry Harris

Rodney Stennis

Omar Garcia

Men's Age Singles

70+

5

Single Elimination

Marcus Freeman

Rudolph Guevara

Charles Ross

Al Hagan

Willie Atkins

Men's Doubles

3.5

10

Single Elimination

Abe Brown / Rick Downey

Jorge Bergen / Mark Carter

Alfred Todd / Brian Pitts

Kevin Bocanegra / Rickey Durham

Carlos Aquila / Vernie Miles

Clayton Harris / Removed

Dominique Moore / James Walker

Byron Gibson / Christian Walton

Men's Doubles

4.0

13

Single Elimination

Robert Stevenson / Rubin Henderson

Robert Amboree / Vernon Reid

James Cooper / Micheal Moore

Guy Rourk / Mark Ginn

Christopher Noblett / Richard Chaney

Israel Bacon / Mark Williams

Allen Bowie / Omar Garcia

Horace Johns / Louis Banks

Men's Doubles

4.5

5

Single Elimination

Gary Whiting / Ronnie Blake

Aaron DeGrafenread / Donte Martin

Dave Brown / Issa Lamizana

Andy Duvall / Mike Gallegos

Lamar Gilbert / Craig Cole

Men's Doubles

50+

8

Single Elimination

Gary Blankenmeister / Larry York

Michael Finch / Terry Johnson

Larry Bibb / Reginald Bibb

Miguel Caballero / Mike Mason

Mike McCall / Paul Royal

Alex Lee / Derwin Turner

Alvin Mitchell Jr / Johnny Hover

Cliff York / Lawrence Lothrop

Men's Doubles

60+

4

Single Elimination

Brice Jernigan / Richard Griffin

Clarance Jefferson / Warring Johnson

Errol Saunders / James Clay

Andrew Campbell / Bert Milliner

Men's Doubles

65+

7

Single Elimination

Larry Carroll / Roderic Steele

Ken Groovey / Rodney Stennis

Samuel Buck / Henry Harris

Al Hagan / Shelton Swanier

Charles Ross / Marcellus Duckett

Alvin Wimberly, Jr / James Turner

John Snider / Willie Atkins

Men's Singles

3.5

6

Single Elimination

Abe Brown

Dominique Moore

Freddie Penn

Rick Downey

Brian Pitts

Eric Chapman

Men's Singles

4.0

17

Single Elimination

Christopher Noblett

Dwayne James

Reginald Bibb

Elston Jones

Reginald Brown

Tony Le

Vernon Reid

Issa Lamizana

Men's Singles

4.5

7

Single Elimination

Gary Whiting

Aaron DeGrafenread

Terence Eady

Julian McClaine

Gregory Melancon

Alvin Mitchell Jr

Craig Cole

50X

Mixed Doubles

50+

12

Single Elimination

Willie Brantley, Jr. / Irma Peterson

Avon DeGrafenread / Beverly Harrell

Miguel Caballero / Odessa Duffin

Cheryl Davis / Ken Groovey

Maria Guevara / Rudolph Guevara

Brice Jernigan / Frankie Solomon

Alvin Wimberly, Jr / Teresa Jones

Brenda North / Robert Hodge

Mixed Doubles

7.0

19

Single Elimination

Dee Dee Bias / Removed

Everett Mooney / Stacy Holdman

Anthony Green / Bertha Brookins

Susie Garcia / Allen Bowie

Louise Jones / Shelton Swanier

Roderic Steele / Sheila Jackson

Alfred Todd / Jacqui Andrews

Maryann Le / Sanson Do

Mixed Doubles

8.0

13

Single Elimination

Jeri Richard Brantley / Mark Williams

Juan Brooks / Sharon Evans-Brooks

Nancy Hines / Robert Stevenson

Carol Johnson / Dwayne James

Alfreda Hill / Kenny Lawson

Gayle Giles / Micheal Moore

Melissa Camras / Terry Scott

Zina Jackson / Israel Bacon

Mixed Doubles

9.0

4

Single Elimination

Dave Brown / Lisa Williams

Guillermo Avilas / Pamela Marcum

Kimberly Campbell / Mike Mason

Tammy Milliner / Jerrard Hopkins

Women's Doubles

3.5

15

Single Elimination

Jacqui Andrews / Sheila Jackson

Dee Dee Bias / Marilyn Williams

Esther Garcia / Susie Keylon

Gale Daniels / Richelle Maggard

Flora Johnson / Maryann Padilla

Charlene Solis / Stacy Holdman

Donna Hamilton / Leslie Gonsalves

Grace Moolchan / Lillian Sherman

Women's Doubles

4.0

6

Single Elimination

Jeri Richard Brantley / Linda Griffin

Kimberly Witchet / Marilyn Lambert

Bernadetta Gilbert / Carlye Jimerson

Brenda Jones / Sarah Pernell

Teresa Jones / Zina Jackson

Allitta Irhazi / Natalie Keylon

Women's Doubles

50+

5

Single Elimination

Chermane Fletcher / Debo Burns

Brenda North / Frankie Solomon

Beverly Harrell / Grinda Coleman

Cheryl Davis / Irma Peterson

Ann-Marie Lee / Odessa Duffin

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Tennis Event Information | Tennis Event Sponsors | Tennis Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions