2016 Iowa Open presented by Iowa Neurology Research

Racquetball Tournament 3/4/2016 - 3/6/2016
2016 Iowa Open presented by Iowa Neurology Research
Wellmark YMCA - Des Moines, IA USA

 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:dmhorner@centurylink.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

IA Racquetball Events

Iowa Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

MO

Men's Singles

Open

16

Single Elimination

Brad Hansen

Brad McCunniff

Troy Vanbemmelen

Brent Hansen

John Starks

Ben Schlichting

Derek Ott

Ryan Ratchford

CMO

Men's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Bryan Crosser

John Hudson

Josh Paul

Brian White

Lucas Shoemaker

Eric Swafford

Don McCormick

Benjamin Horner

ME

Men's Singles

Elite

8

Single Elimination

Jason Hugi

Andy Pearson

Andy Briggs

Lucas Shoemaker

Kevin Siverling

Josh Forsythe

Brian White

Josh Paul

cME

Men's Singles

Elite Consolation

4

Single Elimination

Josh Paul

Brian White

Josh Forsythe

Kevin Siverling

MA

Men's Singles

A

16

Single Elimination

Justin Reichter

Richard Andriano

Rod Grooms

Andy Briggs

Andy Pearson

Tyler Peterson

Nathan Brockbank

Cole Hartman

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Jim Veglahn

Josh Forsythe

Jorge Gonzalez

Jason Lewis

Mark Van Klompenburg

Eric Swafford

Carter Harbeck

John Atteberry

MB

Men's Singles

B

17

Single Elimination

Daniel Moore

Roland Siverling

Marty Stoakes

Carter Harbeck

Gautham Sura

Ron Denler

Dennis Chandler

John Atteberry

cMB

Men's Singles

B Consolation

9

Single Elimination

Randy Nielsen

David Chizek

Chad Klees

Brad Knox

Casey Anderson

David Bergren

Lane Evans

Nathan Soltis

MC

Men's Singles

C

10

Single Elimination

Chad Klees

Owen Forsythe

Rei McCormick

Casey Anderson

Nathan Baysinger

Brady Hansen

Drew Hansen

Jacob Baysinger

cMC

Men's Singles

C Consolation

6

Single Elimination

Jacob Baysinger

Brady Hansen

Melisa Haslett

Nathan Baysinger

Sam Hansen

Men's Age Singles

35+ B/C Playoff #1

2

Single Elimination

Ron Berquist

Ron Denler

Men's Age Singles

45+

4

Round Robin

Gerald Eichhorn

Jason Lewis

Eric Swafford

Manoj Rajbhandary

Men's Age Singles

55+

8

Single Elimination

Kurt Anderson

Jim Veglahn

Donald Szeszycki

Randy Nielsen

Timothy Shoemaker

Michael Boston

Jeff O'Hern

Bruce Green

Men's Age Singles

55+ Consolation

4

Single Elimination

Jeff O'Hern

Bruce Green

Michael Boston

Timothy Shoemaker

MOD

Men's Doubles

Open

9

Single Elimination

Bryan Crosser / Brad Hansen

Brad McCunniff / Ryan Ratchford

Troy Vanbemmelen / John Hudson

Brent Hansen / Ryan Davis

Mark Mingles / Rob Paulsen

Ben Schlichting / Josh Paul

Andy Briggs / Derek Ott

Brian White / Jason Hugi

Men's Doubles

Open Consolation

5

Single Elimination

Andy Briggs / Derek Ott

Mark Mingles / Rob Paulsen

Ben Schlichting / Josh Paul

Hannah Shnurman / Gabrielle Shnurman

MAD

Men's Doubles

A

12

Single Elimination

Justin Reichter / Jorge Gonzalez

Dave Harbeck / Ron Sweeney

Aaron Kurowski / Richard Andriano

Nathan Brockbank / Tyler Peterson

Howard Kruse / Tom McDermott

York Nelsen / Scott Franklin

Jeff O'Hern / Jason Lewis

Mark Hargrafen / Mark Baysinger

Men's Doubles

A Consolation

8

Single Elimination

Kevin Siverling / Michael Jacoby

Cole Hartman / Nathan Soltis

Ron Berquist / Ron Denler

Howard Kruse / Tom McDermott

Brad Knox / Gregory Moore

MBD

Men's Doubles

B

10

Single Elimination

Daniel Moore / Marty Stoakes

David Chizek / Ron Berquist

Roland Siverling / Owen Forsythe

Michael Jacoby / Gautham Sura

Nathan Soltis / Cole Hartman

Carter Harbeck / David Bergren

Rodney Bergren / Dennis Chandler

Andrew Gleason / Kevin Siverling

Men's Doubles

B Consolation

5

Single Elimination

Andrew Gleason / Kevin Siverling

Carter Harbeck / David Bergren

Chad Klees / Lane Evans

Nathan Soltis / Cole Hartman

Men's Doubles

40+

4

Round Robin

Carlos Torres / David Duscher

Don McCormick / Ryan Davis

Howard Kruse / Tom McDermott

York Nelsen / Scott Franklin

Men's Doubles

Combined 100+

11

Single Elimination

Carlos Torres / David Duscher

Tyler Peterson / Ron Sweeney

Doug McKain / Fasil Kebede

Dan King / Jeff Woessner

Dave Harbeck / Ted Derry

Mark Baysinger / Gregory Moore

Howard Kruse / Tom McDermott

Kurt Anderson / Rod Grooms

Men's Doubles

Combined 100+ Consolation

7

Single Elimination

Dave Harbeck / Ted Derry

Howard Kruse / Tom McDermott

Gerald Eichhorn / Jim Veglahn

Michael Jacoby / Manoj Rajbhandary

Bruce Green / Jeff O'Hern

Women's Singles

Open Playoff #1

2

Single Elimination

Gabrielle Shnurman

Hannah Shnurman

WBC

Women's Singles

B / C

4

Round Robin

Rei McCormick

Morgan Hansen

Melisa Haslett

Danielle Carter

Women's Doubles

Open / A

4

Round Robin

Gabrielle Shnurman / Hannah Shnurman

Jesica Haak / Pam Klein

Susan Acoymo / Renae Lampkin

Melisa Haslett / Katie Limon

XOA

Mixed Doubles

Open / A

3

Round Robin

Jesica Haak / Ryan Ratchford

Rob Paulsen / Renae Lampkin

Mark Mingles / Pam Klein

Junior Singles

Advanced

8

Single Elimination

Benjamin Horner

Owen Forsythe

Morgan Hansen

Drew Hansen

Brady Hansen

Natalie Lloyd

Sam Hansen

Maddie Hansen

Junior Singles

Advanced Consolation

4

Single Elimination

Sam Hansen

Brady Hansen

Natalie Lloyd

Maddie Hansen

Junior Singles

Intermediate Playoff #1

2

Single Elimination

Ray Jensen

Aarav Rajbhandary

Junior Singles

Beginner

8

Single Elimination

Will Pixley

Jayden Davis

Anton Cook

Sage Hartman

Colby Briggs

Tyler Beugen

Elizabeth Denler

Annabel Cook

Junior Singles

Beginner Consolation

4

Single Elimination

Tyler Beugen

Colby Briggs

Elizabeth Denler

Annabel Cook

Junior Singles

8 and Under multibounce Playoff #1

2

Single Elimination

Tyler Beugen

Elizabeth Denler

Junior Doubles

All Ages Playoff #1

2

Single Elimination

Benjamin Horner / Ray Jensen

Sam Hansen / Brady Hansen

Junior Doubles

All Ages Playoff #2

2

Single Elimination

Drew Hansen / Maddie Hansen

Anton Cook / Pierce Jacoby

Junior Doubles

All Ages Playoff #3

2

Single Elimination

Sage Hartman / Tyler Beugen

Annabel Cook / Katie Limon

Junior Singles

8 and Under multibounce Playoff #2

2

Single Elimination

Colby Briggs

Cooper Briggs

Junior Singles

Intermediate Playoff #2

2

Single Elimination

Pierce Jacoby

Anton Cook

Men's Age Singles

35+ B/C Playoff #2

2

Single Elimination

Randy Nielsen

David Chizek

Women's Singles

Open Playoff #2

2

Single Elimination

Jesica Haak

Suzanne Hansen

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions