Racquetball Tournament 1/27/2017 - 1/28/2017
13th Annual Downtown Showdown Racquetball Tournament
Downtown Ymca - Omaha, NE USA

 

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:wziegmann@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

NE Racquetball Events

Nebraska State Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Girl's Singles

14 and under beginner

6

Round Robin

Ella Dall

Aya Khayati

Lindsay Marion

Kate Goracke

Jane Goracke

Zoe Rasmussen

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Ron Bacon

Jim Brown

Dave Anderson

Craig Fry

MAD

Men's Doubles

A

6

Single Elimination

Jared Lane / Marty Kasl

Brock Wallen / Mark Gibbs

Joe Daly / Kosei Tsukada

Ken Maxwell / Steve Alvine

Benny Gerken / William Schenk

Diana Matthews / Jodi Sheets

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Benny Gerken / William Schenk

Diana Matthews / Jodi Sheets

Ken Maxwell / Steve Alvine

MOD

Men's Doubles

Open

6

Single Elimination

Mike Lewis / Troy Vanbemmelen


Brad Starken / David Duscher

Mark Crowther / Travis Mettenbrink

Dave Anderson / Leland Rupp

Brett Quinn / Paul Sonksen

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Brett Quinn / Paul Sonksen

Dave Anderson / Leland Rupp

Mark Crowther / Travis Mettenbrink

MA

Men's Singles

A

13

Single Elimination

Leland Rupp

Brian Goracke

Steve Alvine

Marty Kasl

Jared Lane

Brock Wallen

Mark Gibbs

Kevin Vugteveen

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Gautham Sura

Amy Pivovar

Sean Halverson

Gregory Mehrer

Sarah Noles

MBC

Men's Singles

Mens B/C

11

Single Elimination

Ken Maxwell

Rocky Klabunde

Tyler Mills

Jim Johnson

Sean Halverson

Todd Swirczek

Gregory Mehrer

Hugh Spellman

Men's Singles

Mens B/C Consolation

7

Single Elimination

Todd Swirczek

Sean Halverson

Jeff Dworak

Craig Demayo

Braden Dall

MO

Men's Singles

Open

7

Single Elimination

Troy Vanbemmelen

Travis Mettenbrink

Mark Crowther

Blake Lewis

Kevin Vugteveen

Joe Daly

Brad Starken

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Kevin Vugteveen

Brad Starken

Joe Daly

XOA

Mixed Doubles

Open / A

6

Single Elimination

Jodi Sheets / Paul Sonksen

Carrie Reitmeier / Mike Lewis

David Duscher / Amy Pivovar

Diana Matthews / Ron Bacon

Brian Goracke / Sarah Noles

Ann Doyle / Jim Brown

Mixed Doubles

Open / A Consolation

4

Single Elimination

Ann Doyle / Jim Brown

Brian Goracke / Sarah Noles

Diana Matthews / Ron Bacon

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions