Squash Tournament 4/2/2009 - 4/5/2009
Alberta Open
The Glencoe Club - Calgary, AB CAN


 

SQUASH EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:squash@glencoe.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Squash event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

40M

Men's Age Singles

40

8

Single Elimination

Ian Bell

Brad Styner

Men's Age Singles

40 Consolation

4

Single Elimination

Michael Letourneau

George Hall

MA

Men's Singles

A

30

Single Elimination

Todd Christianson

David Safton

cMA

Men's Singles

A Consolation

16

Single Elimination

Brendan Pruden

Neil Pohlman

MB

Men's Singles

B

8

Single Elimination

Wayne Mihalicz

Hernan Quian

cMB

Men's Singles

B Consolation

4

Single Elimination

Peter Schwartz

Ciaran Godfrey

MC

Men's Singles

C

8

Single Elimination

Aaron Johnstone

Sulman Qureshi

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Glen Handley

Vincent Murphy

MD

Men's Singles

D

10

Single Elimination

James Thorogood

Mike Wordell

cMD

Men's Singles

D Consolation

6

Single Elimination

Ian Mckinnon

Rhyce Prescod

MOB

Men's Singles

Open Blue

4

Olympic Format

Paul Tuffin

Robert Birrell

MOG

Men's Singles

Open Gold

16

Olympic Format

Matthew Giuffre

Andrew Schnell

MOR

Men's Singles

Open Red

8

Olympic Format

Stephen Williams

Blake Reinson

MOW

Men's Singles

Open White

4

Olympic Format



WA

Women's Singles

A

12

Single Elimination

Lisa Henderson

Denise Hartley

cWA

Women's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Emma Yong

Joy Dunbar

WB

Women's Singles

B

4

Round Robin

Patricia Braul

Naomi Webb

WC

Women's Singles

C

8

Single Elimination

Evelyn Moorhouse

Kate Poovong

cWC

Women's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Shala Schweitzer

Natalie Andres

WD

Women's Singles

D

5

Round Robin

Karen Riordan

Maris Clapperton

WO

Women's Singles

Open

11

Single Elimination

Susie King

Kathy Conquergood

WOF

Women's Singles

Open Consolation

8

Single Elimination

Erin Roberts

Heather Yong

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Squash Tournament
Squash Tournament
Squash Tournament
Squash Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Squash Event Information | Squash Event Sponsors | Squash Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 Squash Alberta / R2Sports Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions