15th Annual RiverCity Tennis Classic

Tennis Tournament 6/18/2010 - 6/20/2010
15th Annual RiverCity Tennis Classic
Racquet Club of Chattanooga - Chattanooga, TN USA


 

TENNIS EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:provostgeorge@bellsouth.net.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Tennis event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

40+

6

Single Elimination

Jerome Stringfield

Bernard King

Robert White

Jesse Wallace

Harold Kincaid

Harvey Webb

Men's Doubles

3.5

10

Single Elimination

Arturo Silva / Timothy Lafaele

Desi Rachel / Oliver Brewer

Carroll Odem / Kendall Carter

Tracy Arnold / Willie Trueitt Jr.

Charles Young / Stan Sharp

Men's Doubles

4.0

8

Single Elimination

Bernard King / Jesse Wallace

Kevin Massay / Nigel Wattley

Derek Sherrod / Reico Knox

Damon Jones / Richard Brown

Men's Doubles

4.5

8

Single Elimination

Eugene Holliday / Judah Momon

Robert Evans / William Kelly

Lennox Marshall / Louis Wright

Roger Simmons / Ron Martin

Men's Singles

3.0

7

Single Elimination

Roger Swain

Randy Johnston

Chris Mcnair

Michael March

Thomas Davis

Bode Faks

Corey Bady

Men's Singles

3.5

5

Single Elimination

Olain Jones

James Russell

Brooke Kline

Arturo Silva

Weyland Weaver

Men's Singles

4.0

8

Single Elimination

Scott Shelton

Timothy Lafaele

Brendan Shanley

Reico Knox

Will Doyle

Ashton Avery

Richard Brown

Damon Jones

Men's Singles

4.5

6

Single Elimination

Jerome Stringfield

Ron Martin

Roger Simmons

Robert White

Brendan Shanley

Kevin Massay

Mixed Doubles

6.0

10

Single Elimination

Michael March / Norma Wallace

Kathy Cox / Randy Johnston

Edith Turner / Larry Greene

Delores Hall / Walter Walton

Patricia Davis / Thomas Davis

Mixed Doubles

7.0

18

Single Elimination

Nita Shelton / Scott Shelton

Audrey Butler / George Provost

Latasha Matthews / Willie Trueitt Jr.

James Russell / Patricia Robinson

Carroll Odem / Saundra Williams

Larry Greene / Charmaine Nelson

Lisa Vanderloo / Thomas Vanderloo

Lutania Bridges / Oliver Brewer

Mixed Doubles

7.5

8

Single Elimination

Hazel Dickinson / Kendall Carter

George Wilson / Joyce Wilson

Brooke Kline / Pamula Russell

Kimberly Willis / Tracy Arnold

Mixed Doubles

8.0

8

Single Elimination

Amanda Bynum / Robert Moss

Harold Kincaid / Sonia King

Derek Sherrod / Josephine Kitt

Alexis Thomas / Lennox Marshall

Mixed Doubles

8.5

8

Single Elimination

Philada Seda / Robert Evans

Beverly Blackburn / Eugene Holliday

Louis Wright / Shawn Polite

Vickie Morgan-gates / Nigel Wattley

Women's Doubles

2.5

4

Single Elimination

Angela Hardy / Kala Morgan

Amelia Fair / Mary Smith

Women's Doubles

3.0

6

Round Robin

Karen Officer-bell / Zophia Waldrop

Delores Hall / Rosalyn Small

Edith Turner / Nichole Boaz

Women's Doubles

3.5

20

Single Elimination

Kimberly Willis / Saundra Williams

Patricia Davis / Patricia Robinson

Hazel Dickinson / Denise Fears

Charmaine Nelson / Kenisha Cann

Ariel Davis / Shirley Brennan

Melissa Hankins / Susan Kerr

Lisa Joynes / Zophia Waldrop

Drena Mcphail / Marina Smitherman

Women's Doubles

4.0

4

Single Elimination

Audrey Butler / Xersalyn Threet

Latasha Matthews / Venola Mason

Women's Doubles

4.5

6

Round Robin

Sonia King / Philada Seda

Josephine Kitt / Shawn Polite

Beverly Blackburn / Dana Wheeler

Women's Singles

3.0

6

Single Elimination

Yalila Lourenco

Ariel Davis

Angela Hardy

Kathy Cox

Allison Jones

Kala Morgan

Women's Singles

3.5

4

Single Elimination

Peggy Buchanan

Vickie Morgan-gates

Yalila Lourenco

Rosalyn Small

Women's Singles

4.0

5

Single Elimination

Amanda Bynum

Pamula Russell

Venola Mason

Xersalyn Threet

Alexis Thomas

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Tennis Event Information | Tennis Event Sponsors | Tennis Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions