Rogers Insurance Masters

Squash Tournament 11/24/2010 - 11/28/2010
Rogers Insurance Masters
Calgary Winter Club - Calgary, AB CAN


 

SQUASH EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:jhill@worldhealth.ca.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Squash event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Men's Age Singles

30+ A/B Bronze

8

Olympic Format

Michael Brook

Camren Fishenden

Men's Age Singles

30+ A/B Gold

12

Olympic Format

Jonathan Hill

Alastair Moody

Men's Age Singles

30+ A/B Silver

4

Olympic Format

Matt Grigg

David Niscak

Men's Age Singles

30+ A/B Yellow

3

Olympic Format

James Jelinski

Hernan Quian

Men's Age Singles

35+ A/B

4

Round Robin

Samir Ghai

Sami Hashmi

Men's Age Singles

50+ A/B Bronze

8

Olympic Format

Tim Peterson

Don Mckenzie

Men's Age Singles

50+ A/B Gold

16

Olympic Format

David Safton

Ian Bell

Men's Age Singles

50+ A/B Silver

4

Olympic Format

Robert Edmunds

Brian Shyba

Men's Age Singles

50+ A/B Yellow

4

Olympic Format

Julian Midgley

John Murray

Men's Age Singles

50+ C/D

4

Round Robin

Kevin Gardner

Steve Khoo

Men's Age Singles

55+ A/B

7

Single Elimination

Rod Mcdougall

Laurie Owen

Men's Age Singles

55+ A/B Consolation

4

Single Elimination

Allan Tole

Dennis Mulholland

Men's Age Singles

55+ C/D

6

Round Robin

Kevin Olmstead

Keith Wellon

Men's Age Singles

Men's 30/35 CD Bronze

4

Olympic Format

Hammond Nicolle

Brennen Jaques

Men's Age Singles

Men's 30/35 CD Gold

8

Olympic Format

Kar Leung

Mark Hefford

Men's Age Singles

Men's 30/35 CD Silver

2

Olympic Format

David Faller

Doug Bruce

Men's Age Singles

Men's 30/35 CD Yellow

2

Olympic Format

Steve Casorso

Michael Robinson

Men's Age Singles

Men's 40/45 CD

7

Single Elimination

Robert Williams

Wesley Mah

Men's Age Singles

Men's 40/45 CD Consolation

4

Single Elimination

John Lapointe

Mick Kaefer

Men's Age Singles

Men's 60/65 AB

6

Round Robin

John Laycock

Dave Clements

Men's Age Singles

Men's 60/65 CD

7

Single Elimination

Thomas Cook

Glen Stephens

Men's Age Singles

Men's 60/65 CD Consolation

4

Single Elimination

Bob Elsworthy

Frank Young

Men's Age Singles

Mens's 40/45 AB Bronze

8

Olympic Format

Jeff Eades

Bernie Howlett

Men's Age Singles

Mens's 40/45 AB Gold

13

Olympic Format

Brad Styner

Derek Bissonnette

Men's Age Singles

Mens's 40/45 AB Silver

4

Olympic Format

Andrew Dottridge

Steven Churchill

MAD

Men's Doubles

A

16

Single Elimination

Brad Styner / Jonathan Hill

Keith Glenday / Robert Birrell

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

David Niscak / Tim Peterson

Jorge Rabacal / Mo Aladin

MBD

Men's Doubles

B

20

Single Elimination

Brent Buhler / David Drever

Allan Tole / Ray Marks

Men's Doubles

B Consolation

6

Single Elimination

Murray Fraser / Rod Mcdougall

Jeff Eades / John Dong

MA

Men's Singles

A

4

Round Robin

Allan Macaulay

Paul Adamiak

MD

Men's Singles

D

7

Single Elimination

Scott Nieboer

Victor Benoit

Men's Singles

Men's B/C Bronze

6

Olympic Format

Sami Hashmi

Carl Dyck

Men's Singles

Men's B/C Gold

10

Olympic Format

Nolan Derby

David Drever

Men's Singles

Men's B/C Silver

2

Olympic Format

Ian Ferguson

Curtis Kwan

Men's Singles

Men's B/C Yellow

4

Olympic Format

Sarim Siddiqui

Diana Newman

MXD

Mixed Doubles

Men's C / Womens Doubles

6

Single Elimination



Mixed Doubles

Men's C / Womens Doubles Consolation

4

Single Elimination



Women's Age Singles

Women's 30/35 AB

7

Single Elimination

Lindsay Auld

Michelle Robertson

Women's Age Singles

Women's 30/35 AB Consolation

4

Single Elimination

Christine Yablonka

Christina Clemente

Women's Age Singles

Women's 30/35 CD

5

Round Robin

Helen Goedemondt

Rachelle Babin

Women's Age Singles

Women's 40/45 AB Bronze

7

Olympic Format

Sheila Summers

Naomi Webb

Women's Age Singles

Women's 40/45 AB Gold

11

Olympic Format

Carol Hall

Barb Journault

Women's Age Singles

Women's 40/45 AB Silver

3

Olympic Format

Joy Dunbar

Andrea Henry

Women's Age Singles

Women's 40/45 AB Yellow

2

Olympic Format

Jodi Beaugrand

Linda Marcellus

Women's Age Singles

Women's 40/45/50 CD Bronze

5

Olympic Format

Shirine Lund

Patty Lew-lapointe

Women's Age Singles

Women's 40/45/50 CD Gold

9

Olympic Format

Mariette Rabacal

Carol Shore-maclean

Women's Age Singles

Women's 40/45/50 CD Yellow

3

Olympic Format

Louise Taverner

Stephanie Mesher

Women's Age Singles

Women's 50/55 AB Bronze

5

Olympic Format

Cindy Heister

Patricia Braul

Women's Age Singles

Women's 50/55 AB Gold

9

Olympic Format

Tracy Lazzarotto

Deborah Gordeyko

Women's Age Singles

Women's 50/55 AB Silver

3

Olympic Format

Liza Mulholland

Jennifer Macaulay

Women's Age Singles

Women's 50/55 AB Yellow

3

Olympic Format

Kathleen Benner

Pat Smith

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up

Intact Insurance
Squash Tournament
Rogers Insurance
Squash Tournament
Keith's
Squash Tournament
Squash Alberta
Squash Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Squash Event Information | Squash Event Sponsors | Squash Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 Squash Alberta / R2Sports Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions