4th Annual Magic City Tennis Tournament

Tennis Tournament 10/15/2010 - 10/17/2010
4th Annual Magic City Tennis Tournament
James Lewis Tennis Center - Birmingham, AL USA


 

TENNIS EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:tenniszyx@aol.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Tennis event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

50+

3

Round Robin

Raymond Garries

Louis Wright

Stanley Stevenson

Men's Doubles

3.5

6

Round Robin

Harold Mcwhorter / Rashad Bell

Jerrell Lowery / Oliver Brewer

Guy Chappell / Willie Quinnie

Men's Doubles

4.0

7

Single Elimination

Jamarr Willis / Michael Streety

Damon Jones / Richard Brown

Derek Sherrod / Removed

Donald Smith / Terrance Moultrie

Men's Doubles

4.5

6

Round Robin

Darwin Spotser / Jimmie Vaughn

Reggie Farris / Edward Baldwin

Edward Bradford / Eugene Gilyard

Men's Singles

3.0

7

Single Elimination

Rashad Bell

Orise May

Danny Slovensky

Artwone Fomby

Mike Hasberry

Willie Quinnie

Charles Ancrum

Men's Singles

3.5

3

Round Robin

Tyrone Reynolds

Austin Law

Harold Mcwhorter

Men's Singles

4.0

7

Single Elimination

Bernard King

Michael Streety

Andre Williams

Antonio Paige

Paul Williams

Damon Jones

James Bell

Men's Singles

4.5

6

Single Elimination

Jerome Stringfield

Edward Baldwin

Zelalem Demissie

Mainza Humes

Darwin Spotser

Eric Hosanna

Mixed Doubles

6.5

6

Round Robin

Stephanie Long / Joe Etheridge

Danny Slovensky / Teresa Willis

Edith Turner / Larry Greene

Mixed Doubles

7.5

16

Single Elimination

Lakesia Lightner / Terrance Moultrie

Betty Austin / Earl Austin

Jerrell Lowery / Vickie Morgan-gates

Austin Law / Krystinia Chapman

Lutania Bridges / Oliver Brewer

Amanda Bynum / Tyrone Reynolds

Clarence Smith / Hazel Dickinson

Jamarr Willis / Kimberly Willis

Mixed Doubles

8.5

18

Single Elimination

Jerome Stringfield / Sherese Stringfield

Layna Orise / Reggie Farris

Bernard King / Sonia King

Edward Bradford / Maxine Collins

Cynthia Hill / Karl Moore

Donald Smith / Tamara Blanks

Dorothy Carter / Eugene Gilyard

Darrel Moore / Lori Brown

Women's Doubles

4.0

16

Single Elimination



Evelyn Crishon / Krystinia Chapman

Cynthia Hill / Dorothy Carter

Joyce Wilson / Lakesia Lightner

Kimberly Willis / Lutania Bridges

Lawanda Bonner / Juliet Tolbert

Hazel Dickinson / Maxine Collins

Women's Singles

2.5

3

Round Robin

Renee Carlisle

Edith Turner

Darlene Stanford

Women's Singles

3.5

3

Round Robin

Vickie Morgan-gates

Edith Pearson

Ye Long

Women's Singles

4.0

3

Round Robin

Juliet Tolbert

Lisa Kendrick

Amanda Bynum

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Tennis Tournament
Tennis Tournament
Tennis Tournament
Tennis Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Tennis Event Information | Tennis Event Sponsors | Tennis Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions