WA 2011 State Doubles Tournament

Racquetball Tournament 1/21/2011 - 1/23/2011
WA 2011 State Doubles Tournament
Washington Athletic Club - Seattle, WA USA


 
Washington Racquetball Association

RACQUETBALL EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:brian@washingtonracquetball.org.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

WA Racquetball Events

Washington Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Doubles

25/35

13

Single Elimination

Mike Mcdermott / Mark French

David Croom / Michael Ackerman

Alan Lawson / Benjamin Doniego

Michael Penders / Paul Julbes

Brad Jackson / Robert Allen

Web Shen / Jeff Homme

Antonio Lopez / Jose Ojeda

Mourad Ettaki / Tolga Gesli

Men's Doubles

25/35 Consolation

6

Single Elimination

Tracy Dieni / Ken Quigley

John Andro Avendano / Matthew Porter

Keith Turley / Les Powers

Adam Koczarski / Carson Scheidel

Billy Powers / Jim Kriens

Web Shen / Jeff Homme

Men's Doubles

35/45/55 A

4

Round Robin

Nilo Dela Cruz / Wayne Birkland

Brian Dunbar / David Hammers

Christopher Mcrae / Douglas Russell

Peter Shock / Victor Belonis

Men's Doubles

45+

8

Round Robin

Daniel Pischke / George Brewer

Donald Wiedman / Neal Heggen

Peter Alexander / Sal Gonzalez

Jerry Heilman / Steve Novotny

MAD

Men's Doubles

A

14

Single Elimination

Christopher Mcrae / Douglas Russell

Nilo Dela Cruz / Wayne Birkland

David Ferong / Rob Beach

Triston Guthrie / Victor Guthrie Jr.

Carson Scheidel / Adam Koczarski

Brian Dunbar / David Hammers

Michael Morones / Norman Guthrie

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Brian Dunbar / David Hammers

Carson Scheidel / Adam Koczarski

Michael Morones / Norman Guthrie

David Ferong / Rob Beach

MBD

Men's Doubles

B

16

Single Elimination

Michael Morones / Norman Guthrie

Matt Purcell / Todd Stringham

Ryan Elmore Elmore / Dale Edwards

David Boyovich / Michael Craig

Angel Gonzalez / Ty Holcomb

Don Cummins / Zach Cummins

Peter Shock / Victor Belonis

Craig Jones / James Smith

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Peter Shock / Victor Belonis

Angel Gonzalez / Ty Holcomb

Don Cummins / Zach Cummins

Craig Jones / James Smith

MED

Men's Doubles

Elite

34

Single Elimination

Don Birnel / Jake Birnel

Rajiv Varadarajan / Web Shen

Donald Wiedman / Richard Seiler

Mark Weissenbuehler / Scott Dickinson

Jose Ojeda / Michael Meadows

Mourad Ettaki / Tolga Gesli

Larry Kiel / Elliot Crosby

Jim Kriens / Jorge Carlos Thomas

Men's Doubles

Elite Consolation

8

Single Elimination

Jeff Homme / John Pruitt

Matthew Porter / Loupe Chavez

Daryl Bean / Tom Cronnelly

Favian Elmore / Ryan Elmore Elmore

David Ferong / James Kimball

Keith Turley / Les Powers

Steve Kowalski / Billy Powers

BYE or Triston Guthrie / Victor Guthrie Jr.

MOD

Men's Doubles

Open

22

Single Elimination

Michael Penders / Paul Julbes

David Croom / Michael Ackerman

Neale Jentsch / Vincent Kiteley

Brad Jackson / Robert Allen

Daniel Pischke / Richard Seiler

Wesley Sanford / Bill Napier

Benjamin Doniego / Mark French

Don Birnel / Jake Birnel

Men's Doubles

Open Consolation

7

Single Elimination

Daniel Pischke / Richard Seiler

Benjamin Doniego / Mark French

Jerry Heilman / Steve Novotny

Jorge Carlos Thomas / Antonio Lopez

BYE

Mark Weissenbuehler / Scott Dickinson

BYE

Mixed Doubles

A

6

Round Robin

Dave Crawford / Winnie Brumsickle

Karen Jaskolka / Tom Cronnelly

Don Cummins / Sharon Chandler

Mixed Doubles

Elite

16

Single Elimination

Daryl Bean / Lori Turley

Rob Beach / Yen Vy Van

Joann Johnson / Sal Gonzalez

Richelle Kulju / Steve Kowalski

Angela Benjamin / Scott Nelson

Favian Elmore / Pat Lew

Dave Crawford / Winnie Brumsickle

Neal Heggen / Sharon Chandler

Mixed Doubles

Elite Consolation

4

Single Elimination

Favian Elmore / Pat Lew

Angela Benjamin / Scott Nelson

Dave Crawford / Winnie Brumsickle

Neal Heggen / Sharon Chandler

Mixed Doubles

Open

12

Single Elimination

Vincent Kiteley / Wanda Collins

Alan Lawson / Jessica Munoz

Bill Napier / Jeannie Buntjer

John Andro Avendano / Vicki Panzeri

Yen Vy Van / James Kimball

Samuel Smith / Yuni Cobb

Mixed Doubles

Open Consolation

2

Single Elimination

Samuel Smith / Yuni Cobb

Yen Vy Van / James Kimball

Women's Doubles

Elite/Open

4

Round Robin

Jessica Munoz / Vicki Panzeri

Wanda Collins / Yuni Cobb

Joann Johnson / Lori Turley

Jeannie Buntjer / Richelle Kulju

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament
Racquetball Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Racquetball Event Information | Racquetball Event Sponsors | Racquetball Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 USAR / R2Sports Racquetball Software All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions