6th Annual Magic City Tennis Tournament

Tennis Tournament 9/21/2012 - 9/23/2012
6th Annual Magic City Tennis Tournament
James Lewis Tennis Center - Birmingham, AL USA


 

TENNIS EVENT RESULTS

Click here to view the tournament web site to learn more about this tournament.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:lockhartc205@yahoo.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Tennis event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

50+

3

Round Robin

George Wilson

Warren Gladness

Harold McWhorter

Men's Doubles

3.5

6

Round Robin

Chris Dorsey / Jonathan Phillips

James Lewis / Kenneth Robinson

Marcus Malone / Willie Quinnie

Men's Doubles

4.0

16

Single Elimination

Eugene Holliday / Kendall Carter

Damon Jones / Antonio Paige

Andre Fincher / Harold McWhorter

Guy Chappell / Michael Streety

Bernard King / James Russell

Tracy Arnold / Willie Trueitt Jr.

James Bell / Lloyd Barnes

Austin Law / Ed Bradford

Men's Doubles

50+

6

Round Robin

Eugene Gilyard / John Carson

Donald Smith / George Wilson

Men's Singles

3.0

3

Round Robin

Orise May

Marcus Malone

Artwone Fomby

Men's Singles

4.0

9

Single Elimination

Bernard King

Austin Law

Antonio Paige

Eric Hosanna

Kendall Carter

Harold Spencer

Andre Fincher

BYE

Men's Singles

4.5

5

Single Elimination

Tareem Heath

Damon Jones

James Bell

Edward Baldwin

Zelalem Demissie

Mixed Doubles

6.5

6

Round Robin

Jonathan Phillips / Lynette Wilson-phillips

James Lewis / Katherine Lewis

Dee Martin / Willie Trueitt Jr.

Mixed Doubles

7.0

6

Round Robin

Chris Dorsey / Lisa Washington

Auburn Hawkins / Lois Buford

Lisa Kendrick / Willie Quinnie

Mixed Doubles

7.5

6

Round Robin

Darrell Warren / Dorothy Carter

Layna Orise / Leophas Montgomery

Hazel Dickinson / Kenneth Robinson

Mixed Doubles

8.0

17

Single Elimination

Subrina Johnson / Eugene Holliday

Brenda Morning / Michael Streety

Debo Burns / Lloyd Barnes

Donald Smith / Geanne Hilton

Joyce Wilson / Tracy Arnold

Christy Beal / Sean Buylding

Davita Washington / Tareem Heath

Ed Bradford / Maxine Collins

Women's Doubles

3.0

8

Single Elimination

Angela Rembert / Darlene Stanford

Dee Martin / Lois Buford

Dana Waldrop / Sharon Sellers

Lisa Washington / Lynette Wilson-phillips

Women's Doubles

3.5

6

Round Robin

Kim Williams / Rolanda Eldridge

Edith Pearson / Lisa Dykes

Juliet Tolbert / Shaunda Kidd

Women's Doubles

4.0

10

Single Elimination



Subrina Johnson / Tara McGowan

Debo Burns / Veronica Askins

Hazel Dickinson / Maxine Collins

Women's Doubles

4.5

6

Round Robin

Sonia King / Tara McGowan

Erica Lamar / Layna Orise

Christy Beal / Thele Moore

Women's Singles

3.5

4

Single Elimination

Edith Pearson

Geanne Hilton

Kim Williams

Davita Washington

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Tennis Tournament
Tennis Tournament
Tennis Tournament
Tennis Tournament
Visit our Event Sponsors Above
Home | View Event in R2 App | Registered Participants | By Country | By State | By City | By Venue | By School
View Event Brackets | Results Summary
Tennis Event Information | Tennis Event Sponsors | Tennis Director Login


R2 Sports Privacy Statement | R2 Sports Credit Card Refund Policy

Copyright ©2010 R2 Sports Virtual Tournament Bracket Pro All rights reserved.
Site by Dynamic Steps Interactive Business Solutions