Tournament: The 2013 Sweetheart Racquetball Tourney - A Tier 5 IRT Event

2/9/2013 - 2/10/2013, Premier At Sawmill Athletic Club - Columbus , OH USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:pete.ulliman@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

OH Racquetball Events Ohio Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Age Singles

55+ A/B

5

Round Robin

Tom Wood

Ed Rinck

Edwin Rosario

Bill Hodges Jr.

Jim Snyder

Men's Age Singles

Men's 35/45+ A/B

5

Round Robin

Scott Shepard

Robert Chabot

Tim Hamilton

Anthony Hunter

Chris Bare

Men's Age Singles

Men's Age/Open

5

Round Robin

James Scott

Bruce Drye

Steve Lerner

Kyle Ulliman

Phil Woodland

Men's Doubles

30+

8

Round Robin

Bruce Drye / Steve Lerner

Jeff Hardin / Vinnie Shoemaker

Bill Barger / Harry Glover

Jim Wray / Peter Ulliman

MAD

Men's Doubles

A

10

Round Robin

Benjamin Karchner / Bill Palmatary

Gregory Lotts / Harry Glover

Jim Wray / Matthew Wray

Scott Shepard / Steve Volsko

Lily Berry / Tracy Hawthorne

Men's Doubles

Men's B/C Doubles Playoff #1

2

Single Elimination

Logan Kolde / Nick Cocco

Kevin Shumate / Michael Chaney

MOD

Men's Doubles

Open

5

Round Robin

Benjamin Karchner / Bill Palmatary

Phil Woodland / NEEDS

Matthew Wray / Kyle Ulliman

MA

Men's Singles

A

9

Single Elimination

Tony Erwin

Steve Volsko

Logan Kolde

Terry Moore

Sam Hopwood

Shaun Davis

Michael Blumenfeld

Jonathan Kuehnle

cMA

Men's Singles

A Consolation

5

Single Elimination

Michael Blumenfeld

Nick Cocco

Shaun Davis

Sam Hopwood

BYE

MB

Men's Singles

B

12

Single Elimination

Logan Kolde

Kevin Shumate

Patrick Barmann

Tim Hamilton

Jonathan Kuehnle

Venkatesh Prasanna

Nick Cocco

Sam Hopwood

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Bob Stone

Sam Hopwood

Matt Hallowell

Jim Snyder

BYE

BYE

BYE

Anthony Hunter

Men's Singles

C Playoff #1

2

Single Elimination

Kevin Shumate

Matt Hallowell

Men's Singles

Pro / Open

8

Single Elimination

Andy Hawthorne

Brian Simpson

Filip Vesely

Kyle Ulliman

Phil Woodland

Matthew Wray

James Scott

Tony Erwin

Men's Singles

Pro / Open Consolation

4

Single Elimination

James Scott

Phil Woodland

Matthew Wray

Tony Erwin

Mixed Doubles

A

8

Round Robin

Maggi Rausch / Sam Wildofsky

Deborah Ulliman / Harry Glover

Bill Barger / Sue Walter

Gregory Lotts / Julie Swindell

Mixed Doubles

B

10

Round Robin

Amy Wood / Tom Wood

Rich Ryder / Leslie Szalai

Bill Hodges Jr. / Tracy Schaefer

Shaun Davis / Elizabeth Crabill

Doug Ruby / Peggy Rovere

WAD

Women's Doubles

A

8

Round Robin

Leslie Szalai / Sharon Brumagin

Cindy Schumacher / Julie Swindell

Maggi Rausch / Sue Walter

Deborah Ulliman / Tracy Schaefer

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Canes
Racquetball Tournament
Racquetball Tournament