Beaver Classic: Racquetball

1/17/2019 - 1/20/2019, Timberhill Athletic Club - Corvallis, Oregon USA

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th
 

MO

Men's Singles

Open

8

Single Elimination

Jason Samora

Rick Charbonneau

Jeff Stark

Lexi York

Mark Szabo

Michael Stoner

Ryan Charbonneau

Andy Tucknott

 

ME

Men's Singles

Elite

8

Single Elimination

Nick Buring

Michael Stoner

Mark Szabo

Nathan Buring

Ryan King

Craig Wagner

Erik Holman

Lucas Bain

 

MA

Men's Singles

A

4

Round Robin

Lucas Bain

Ian Bain

Prem Mathew

Puneet Jain

 

MB

Men's Singles

B

11

Single Elimination

Paul Durbin

Griff Bear

Ryan Moon

Greg Copeland

Tim Harris

Tyler Loescher

Bryan Roberts

Foster Kirsch

 

MC

Men's Singles

C

7

Single Elimination

Michael McPherson

Daniel Hoffman

Brandon Kiept

Jake Hesse

Darvin Mattila

Douglas Severs

Rudy Garza

 

MD

Men's Singles

D

7

Single Elimination

Jacob Edwards

Benjamin Roberts

Tommy Johnson

Julio Boriss

Riley Edwards

Olivia Solensky

Katie Bain

 

Men's Age Singles

55+

4

Round Robin

Robert Durbin

Richard Graff

Greg Copeland

Robert Lysaker

 

MOD

Men's Doubles

Open

4

Round Robin

Jason Samora / Michael Bern

Rick Charbonneau / Ryan Charbonneau

Jeff Stark / Ryan King

Nathan Buring / Nick Buring

 

MED

Men's Doubles

Elite

4

Round Robin

Mark Szabo / Michael Bern

Andy Tucknott / Michael Stoner

Craig Wagner / Matt Taylor

Laura Morin / Tyler Vorhies

 

MBD

Men's Doubles

B

8

Single Elimination

Aidan Crockett / Ryan Moon

Bernardo Magana / Paul Durbin

Griff Bear / Robert Lysaker

Brandon Kiept / Tim Harris

Ashley Smith / Elena Mathew

Foster Kirsch / Tyler Loescher

Daniel Hoffman / Sara Freeman

Bryan Roberts / Jacob Edwards

 

MCD

Men's Doubles

C

4

Round Robin

Jake Hesse / Joshua Dittman

Brooke Johnson / Danielle Barrett

James Trujillo / Michael McPherson

Benjamin Roberts / Riley Edwards

 

WO

Women's Singles

Open

5

Round Robin

Annie Roberts

Linda Reeves

Kareena Mathew

Laura Morin

Elena Mathew

 

WA

Women's Singles

A

4

Round Robin

Karen Whitehead

Natalie Lorati

Autumn Lewis

Ashley Smith

 

WOD

Women's Doubles

Open

4

Round Robin

Lexi York / Natalie Lorati

Laura Morin / Linda Reeves

Annie Roberts / Kelsey Klinger

Elena Mathew / Kareena Mathew

 

Mixed Doubles

A

4

Round Robin

Erik Holman / Natalie Lorati

Kareena Mathew / Prem Mathew

Karen Whitehead / Matt Taylor

Rachel Creel / Richard Graff

 

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Foster Kirsch / Tyler Loescher

Ashley Smith / Elena Mathew

Daniel Hoffman / Sara Freeman

Bryan Roberts / Jacob Edwards

 

cMB

Men's Singles

B Consolation

7

Single Elimination

Aidan Crockett

Tim Harris

Robert Lysaker

Darvin Mattila

Bryan Roberts

 

cMC

Men's Singles

C Consolation

4

Single Elimination

Darvin Mattila

Rudy Garza

Douglas Severs

 

cMD

Men's Singles

D Consolation

4

Single Elimination

Riley Edwards

Katie Bain

Olivia Solensky

 

cME

Men's Singles

Elite Consolation

4

Single Elimination

Ryan King

Erik Holman

Craig Wagner

Lucas Bain

 

cMO

Men's Singles

Open Consolation

4

Single Elimination

Ryan Charbonneau

Andy Tucknott

Michael Stoner

Mark Szabo

 

Women's Singles

B Playoff #1

4

Single Elimination

Brooke Johnson

Danielle Barrett

Sara Freeman

Kelsey Klinger

 
Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

R2sports.com
USAR / R2Sports Racquetball Software
USAracquetball.com