Tournament: 41st Lewis Drug Pro/Am IRT Tier 1 & South Dakota State Singles: Racquetball

1/17/2019 - 1/20/2019, Sioux Falls Family YMCA - Sioux Falls, SD USA


RACQUETBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:Lewisproam.director@gmail.com.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Racquetball event.

National Racquetball Events

SD Racquetball Events South Dakota Racquetball Association

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Men's Singles

IRT Pro

39

Single Elimination

Kane Waselenchuk

Daniel De La Rosa

Rocky Carson I I I

Rodrigo Montoya

Samuel Murray

Andree Parrilla

Jose Diaz

Alvaro Beltran

MPD

Men's Doubles

IRT Pro

10

Single Elimination

Rodrigo Montoya / Andree Parrilla

Samuel Murray / Alejandro Landa

Mario Mercado / Mauro Rojas

Daniel De La Rosa / Alvaro Beltran

Jose Diaz / Jake Bredenbeck

Felipe Camacho / Jansen Allen

Nicholas Riffel / Adam Manilla

Tony Carson / Charles Pratt

MO

Men's Singles

Open

23

Single Elimination

Gerardo Franco

Tim Landeryou

Mario Mercado

Adam Manilla

Sebastian Fernandez

Felipe Camacho

Cesar Castillo

Christian Longoria

cMO

Men's Singles

Open Consolation

15

Single Elimination

Thomas Carter

Tanner Prentice

Jay Ferrer

Andrew Gleason

Timmy Hansen

Lee Meinerz

Brad Hansen

Gavin Usher

MOD

Men's Doubles

Open

11

Single Elimination

Sebastian Fernandez / Gerardo Franco

Brent Walters / John Goth

Lee Meinerz / Lee Connell

Alejandro Herrera / Doug Ganim

Tim Landeryou / Tanner Prentice

Travis Mettenbrink / Brad Hansen

Chris Weber / Hr Coe

Timmy Hansen / Jay Ferrer

Men's Age Singles

All Age B Playoff #1

2

Single Elimination

Owen Forsythe

Alan Meier

AAO

Men's Age Singles

All Age Open

4

Round Robin

Gatlin Sutherland

Jason Hugi

Scott Walker

Wesley Goth

Men's Age Singles

M35/40 A

4

Round Robin

Daniel Ford

Samuel Siebert

Scott Walker

Scott Regenscheid

Men's Age Singles

M50/60 A Playoff #1

2

Single Elimination

Adam Clark

Jon Groskreutz

Men's Doubles

40/50 A/B Doubles Playoff #1

4

Single Elimination

Dan Pansch / Adam Clark

P R Olson / Dave Vander Weide

Men's Doubles

40+

4

Round Robin

Todd Oneil / Art Spelts

Matthew Majxner / Hr Coe

Troy Vanbemmelen / David Duscher

Terry Kisling / Matthew Hall

Men's Doubles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Jay Kleffman / Matt Miller

Zach Vancura / David Duscher

Men's Doubles

B Playoff #1

2

Single Elimination

Ryan Noonan / Rick Noonan

Steve Buchholz / Rich Block

Men's Doubles

Centurion+ A Playoff #1

2

Single Elimination

P R Olson / Dave Vander Weide

Todd Meendering / Lon Henning

Men's Doubles

Centurion+ Open

5

Single Elimination

Troy Vanbemmelen / Doug Ganim

Todd Oneil / Art Spelts

Travis Mettenbrink / Ruben Gonzalez

Matthew Majxner / Joseph Leblanc

Dennis Thurman / Todd Meendering

Men's Doubles

Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Matthew Hall / Hr Coe

Rod Southwood / Terry Kisling

Men's Singles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Mark Anderson

Josh Forsythe

Men's Singles

B Playoff #1

2

Single Elimination

Vivek Chaturvedi

Bret Burkholder

MC

Men's Singles

C

4

Round Robin

Mike Purdy

Shawn Colbert

Benjamin Klinkel

Moses Quinn Jr

Men's Singles

Elite Playoff #1

2

Single Elimination

Taner Trujillo

Jay Ferrer

Mixed Doubles

A

3

Round Robin

Bill Halvorson / Page Kern

Lori Southwick / David Olson

Meadow Barth / Bruce Green

WO

Women's Singles

Open

3

Round Robin

Page Kern

Meadow Barth

Lori Southwick

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Racquetball Tournament