Tournament: 2019 Southwest Regional Handball Championships & WPH WR48 Pre-Qualifier

4/5/2019 - 4/7/2019, University of Texas-Gregory Gym - Austin, TX USA


HANDBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:khughes9@utexas.edu.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Women's Singles Small Ball

WPH R48 Pro Qualifier

9

Single Elimination

Jennifer Schmitt

Taylor Rumping

Kristen Hughes

Kayla Jones

Gretchen Gregory

Scarlett Smith

Kelsey Haeger

Avery Shepherd

MO

Men's Singles Small Ball

Open

11

Single Elimination

Sam Esser

Memo Pallares Jr

Garrett Bacon

Ross Colyer

Jeff Wall

Izzy Garcia

Nate Frank

Alex Tangen

MA

Men's Singles Small Ball

A

8

Single Elimination

Alex Tangen

Derek Doyle

Alex Birge

Jack Morris

Enrique Sapien

Enrique Arancibia

Walter Sagehorn

Chad Simonson

MB

Men's Singles Small Ball

B

10

Single Elimination

Abraham Morrison-Lugo

Enrique Arancibia

Calvin Liu

Chad Simonson

Spencer Lewis

Talon Caravalho

Walter Sagehorn

Scott Nelson

WBS

Women's Singles Small Ball

B

11

Single Elimination

Courtney Butler

Taylor Bell

Ashley Gilliam

Skyler Collison

Julia Brito

Betsy Morris

Bri Still

Haiden Boyd

MC

Men's Singles Small Ball

C

17

Single Elimination

Abraham Morrison-Lugo

Jackson Kelley

Philip Shults

Marcus Shanna

Samuel Szych

Colton Grindal

Ryan Erwin

Scott Nelson

Men's Singles Small Ball

Novice

19

Single Elimination

Colton Grindal

Thomas Lavigne

Sammy Chien

Kuku Cantero

Lars Bringewatt

Denilzon Lopez

Sang Lee

Max Lidstone

Men's Singles Small Ball

40/55+

4

Round Robin

Alan Frank

Jon Flynt

Greg Demos

Jerry Garcia

Men's Singles Small Ball

65/70+

7

Single Elimination

Manuel Marquez

David Lippman

Bob Ascott

Terry Blankenship

Don Johnson

Douglas Randolph

Jack Browder

MOD

Men's Doubles Small Ball

Open

8

Single Elimination

Sam Esser / Max Langmack

Garrett Bacon / Ross Colyer

Jon Flynt / Adam Berliner

Alan Frank / Nate Frank

Jeff Swoboda / Izzy Garcia

Esteban Camacho / Derek Doyle

Joshua Hanrahan / Larry Defauw

Taylor Rumping / Alex Birge

Men's Doubles Small Ball

120+ Combined (min age 55)

4

Round Robin

Mike Werner / Rafael Rios

Doug May / Greg Demos

Jerry Garcia / Jim Leboeuf

Bob Ascott / Jack Browder

WOD

Women's Doubles Small Ball

Open

3

Round Robin

Skyler Collison / Taylor Bell

Betsy Morris / Haiden Boyd

Gwen Caudle / Bri Still

MBD

Men's Doubles Small Ball

B

7

Single Elimination

Calvin Liu / Samuel Szych

Philip Shults / Jason Leone

Thomas Lavigne / Ryan Casa

Scarlett Smith / Talon Caravalho

Zach Levandoski / Jackson Kelley

Ryan Erwin / Shane Erwin

Brian Lisco / Jesse Huang

Women's Singles Small Ball

WPH R48 Pro Qualifier Consolation

5

Single Elimination

Gretchen Gregory

Avery Shepherd

Scarlett Smith

Bella Smith

Kelsey Haeger

cMO

Men's Singles Small Ball

Open Consolation

3

Round Robin

Esteban Camacho

Jack Morris

Kieran Vanderslice

cMA

Men's Singles Small Ball

A Consolation

4

Single Elimination

Enrique Sapien

Enrique Arancibia

Walter Sagehorn

Chad Simonson

Women's Singles Small Ball

A Playoff #1

2

Single Elimination

Avery Shepherd

Kelsey Haeger

cMB

Men's Singles Small Ball

B Consolation

6

Single Elimination

Spencer Lewis

Talon Caravalho

Walter Sagehorn

Marcus Shanna

Scott Nelson

Brian Lisco

Women's Singles Small Ball

B Consolation

3

Round Robin

Gwen Caudle

Regina Eckhardt

Ivana Egenti

cMC

Men's Singles Small Ball

C Consolation

9

Single Elimination

Shane Erwin

Zach Levandoski

Jimmy Daidone

Jason Leone

Jesse Huang

Sammy Chien

Kuku Cantero

Lars Bringewatt

MCC

Men's Singles Small Ball

C Second Flight

4

Single Elimination

Colton Grindal

Scott Nelson

Ryan Erwin

Samuel Szych

Men's Singles Small Ball

Novice Consolation

10

Single Elimination

Sam Hout

Jaron Dillard

Ryan Casa

Landon Fox

Caleb Deeter

Colton McWhorter

Jason Voshell

Men's Singles Small Ball

Novice Second Flight

4

Single Elimination

Denilzon Lopez

Max Lidstone

Sang Lee

Lars Bringewatt

Men's Singles Small Ball

Men's 65/70+ Consolation

4

Single Elimination

Douglas Randolph

Jack Browder

Don Johnson

Terry Blankenship

Men's Doubles Small Ball

Open Consolation

4

Single Elimination

Esteban Camacho / Derek Doyle

Taylor Rumping / Alex Birge

Joshua Hanrahan / Larry Defauw

Jeff Swoboda / Izzy Garcia

Men's Doubles Small Ball

B Consolation

4

Single Elimination

Zach Levandoski / Jackson Kelley

Scarlett Smith / Talon Caravalho

Ryan Erwin / Shane Erwin

Brian Lisco / Jesse Huang

Women's Singles Small Ball

A Playoff #2

2

Single Elimination

Bella Smith

Courtney Butler

Women's Singles Small Ball

A Playoff #3

2

Single Elimination

Ashley Gilliam

Julia Brito

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th